خانه مشاوره تغذیه رایگان ویدیوها اخبار
تغذیه در ماه رمضان نویسنده : لیلا کبودانیان/کارشناس تغذیه

تغذیه در ماه رمضان

رمضان ماه نزول قرآن سرشار از رحمت و برکات الهی است که سلامت روح و جسم را  به همراه می آورد. آثار روزه داری و عبادت، دعا و نیایش بر سلامت روح و روان نزد همگان واضح و مبرهن است لیکن سلامت جسم در روزه داری باید مورد توجه قرار گیرد.

رعایت اصول تغذیه ای در این ماه سبب درمان برخی بیماری ها، سم زدایی بدن و استراحت دستگاه گوارش می شود در حالی که پیروی از الگوهای نادرست غذایی، عوارض ناگواری بر سیستم های مختلف بدنی بر جای خواهد گذاشت. علی الخصوص روزهای طولانی فصل بهار، پیروی از یک رژیم غذایی صحیح در روزه داری را بیش از قبل ضروری می سازد. زمانی می توان از تاثیرات مثبت روزه بهره مند شد که تغذیه در هنگام افطار و سحر منطبق با یک رژیم متعادل و متنوع باشد.

وعده سحری را به هیچ وجه فراموش نکنید، زیرا سحری در ماه رمضان همانند صبحانه در روزهای عادی، مهمترین وعده ی غذایی است. این وعده غذایی، مواد مغذی لازم و انرژی مورد نیاز برای تمرکز و فعالیت روزمره را تامین می کند و سوخت و ساز پایه ی بدن را بالا نگه می دارد .اشخاصی که بدون سحری اقدام به روزه گرفتن می کنند در طول روز دچار افت قند خون، کاهش تمرکز و توان کاری می شوند.  این عوارض هیچ ارتباطی به روزه گرفتن ندارد و نتیجه تغذیه ی نامناسب است. در هنگام سحر سعی کنید از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های پیچیده و دارای فیبر مانند غلات کامل، حبوبات و سبزیجات به جای کربوهیدرات های ساده مثل قند، مربا، برنج و نان های بدون سبوس استفاده کنید؛ چرا که کربوهیدرات های پیچیده سرعت هضم کم و خاصیت سیر کنندگی بیشتری دارند و به حفظ قند خون در محدوده طبیعی و تاخیر در ایجاد حس گرسنگی کمک می کنند.

دریافت پروتئین ها هم در ایجاد احساس سیری نقش مهمی دارند و گرسنگی را کاهش می‌دهند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد پروتئین‌های بدون چربی در فرد احساس پری و سیری ایجاد می‌کنند و تا ساعات متوالی، میل به خوردن غذا وجود نخواهد داشت. بنابراین مصرف لبنیات کم چرب، تخم مرغ آب پز، غلات، حبوبات و سبزیجات توصیه می شود.

هر میزان که سحری سبک تر باشد، احساس سنگینی، کسالت و خواب آلودگی کمتر بروز کرده و شخص فعالیت روزانه را با نشاط بیشتری آغاز می کند .
 بهتر است روزه را با شیر یا آب ولرم، خرما و چای کم رنگ باز کرده و به تدریج از مواد غذایی سبک مانند نان و پنیر، گردو و سوپ که فشار چندانی به معده وارد نمی کنند استفاده کنیم. همچنین بهتر است بین افطار و صرف شام یک فاصله ی زمانی کم در نظر گرفته شود تا بدن بتواند خود را آماده ی قبول غذاهای پرحجم تر کند .
مصرف مواد غذایی شیرین، اما با شیرینی طبیعی مانند خرما و کشمش در هنگام افطار بسیار ضروری است چرا که بدن به خصوص سلول های مغز نیاز مبرمی به دریافت منابع انرژی به شکل گلوکز دارد. پرخوری و مصرف بیش از حد غذاهای پرچرب و شیرین چون نان خامه ای، زولبیا، بامیه، حلوا، شله زرد و... توصیه نمی شود؛ زیرا این خوراکی ها باعث تحریک معده، اضافه وزن و نیز عطش شدید می شوند. نوشیدن آب زیاد، باعث رقیق شدن شیره معده و تاخیر در  هضم غذا می شود، بنابراین این افراد دچار نفخ شکم و سایر ناراحتی های گوارشی خواهند شد .
مصرف مواد غذایی از کلیه ی گروه های غذایی به صورت متعادل برای وعده ی شام توصیه می شود. مصرف انواع میوه پس از شام تا هنگام خواب سبب تامین ویتامین ها و سایر ریز مغذی ها خواهد شد.

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی: *
موبایل: *
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید: *