معرفی انواع پروتئین وی و تفاوت آن ها

زمان مورد نیاز مطالعه : 3 دقیقه

نویسنده : فاطمه عزیزیان | کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

معرفی انواع پروتئین وی و تفاوت آن ها

احتمالا شما از اهمیت مصرف پروتئین وی آگاه هستید که در این محتوا به دنبال بررسی تفاوت انواع پروتئین وی هستید. 

به صورت خلاصه وی پروتئین، پروتئینی است که از آب پنیر استخراج می شود وبه عنوان مکمل غذایی کاربرد دارد.

 پروتئین وی حاوی آلفا و بتا لاکتالبومین، آلبومین سرم، ایمونوگلوبولین ها، پپتون های پروتئوز و بعضی املاح است.

انواع پروتئین وی (Whey protein types)

پروتئین وی به سه فرم تولید می شود.

وی کنسانتره

وی ایزوله

وی هیدرولیز شده

1. وی کنسانتره در محصولات مختلفی به کار می رود مانند شیک های پروتئین، پروتئین بار و فرمولاهای نوزادان. مقدار لاکتوز و چربی موجود در آن بسته به نوع استفاده آن متفاوت است. مقدار پروتئین موجود در آن هم از 35 تا 80 درصد متغیر است.

2. وی ایزوله فرآوری شده و مقدار لاکتوز و چربی آن تا حد ممکن کاهش پیدا می کند و حدود 90 درصد وزن آن را پروتئین خالص تشکیل می دهد، نسبت به سایر انواع پروتئین وی گرانتر است و برای افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند مناسب است.

3. در وی هیدرولیز شده، پروتئین موجود تا حد زیادی توسط آنزیم ها هیدرولیز شده و به اجزای سازنده خود یعنی اسیدهای آمینه تبدیل شده است، جذب این پروتئین بسیار سریعتر اتفاق می افتد و می تواند غلظت اسید آمینه پلاسما را به مقدار زیادی بالا ببرد.

پروتئین وی ایزوله چیست

در این محصول پروتئین وی فرآوری شده تا مقدار چربی و لاکتوز آن تا حد ممکن کم شود، چربی و لاکتوز در آن تا حدود زیادی حذف شده و 90 درصد از وزن آن را پروتئین خالص تشکیل می دهد، مزه شیر در آن تاحدودی احساس می شود. این نوع از وی برای افرادی که لاکتوز شیر را نمی توانند تحمل کنند مناسب است ولی برای افرادی که به شیر حساسیت دارند قابل استفاده نیست. وی ایزوله به سرعت هضم و جذب می شود ولی نسبت به سایر انواع پروتئین وی گران تر می باشد.

گلدن وی

پروتئین وی کنسانتره چیست

درصد پروتئین آن بستگی به غلظت آن دارد و از 35 تا 80 درصد متغیر است، مقدار چربی، لاکتوز و مینرال آن هم کاهش پیدا می کند ولی به مقدار وی ایزوله کم نمی شود، مقدار کربوهیدرات آن بیشتر از سایر انواع پروتئین وی است. کنسانتره پروتئین وی اغلب به عنوان محبوب ترین، کارآمدترین و مقرون به صرفه ترین پروتئین موجود می باشد.

درباره پروتئین وی آلبومین

پروتئین وی حاوی مقادیری آلبومین هم می باشد، پودر پروتئین وی آلبومین کارن حاوی ۴۴ ٪ پروتئین از مخلوط پروتئین های whey، آلبومین و شیر می باشد و مقدار کربوهیدرات آن با مقدار پروتئین برابر می باشد.

آلبومین پروتئین اصلی پلاسما بوده و عملکرد اصلی آن تنظیم فشار اسمزی خون است، همچنین حمل بسیاری از مواد درخون مانند هورمون های تیروئیدی، اسیدهای چرب آزاد، بیشتر داروها و بیلی روبین غیرکنژوگه توسط آلبومین انجام می شود.

آلبومین نقش اصلی در بهبود زخم ها، بهبود عفونت و فراهم کردن انرژی برای بدن دارند. رژیم غذایی غنی از آلومین بصورت مثبتی روی سیستم ایمنی بدن و افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری ها تاثیر دارد.

آلبومین در بین پروتئین ها با ارزش بیولوژیکی بالا (HBV) قرار دارد و مصرف آن بصورت منابع غذایی آن یا از طریق مکمل کمک زیادی به تقویت و ترمیم عضلات می کند.

پیور پروتئین

تفاوت کاربردهای انواع پروتئین وی

در واقع فواید و کاربرد انواع پروتئین وی یکی است و تفاوت در انتخاب به توانایی دستگاه گوارش  در هضم و جذب (اگر دچار مشکلات گوارشی می شوید وی ایزوله و هیدرولیز شده بیشتر پیشنهاد می شود)، حرفه ای گری و توانایی مالی فرد برای تهیه مکمل ها برمی گردد.

که در این حالت به ترتیب پروتئین وی هیدرولیزشده، پروتئین وی ایزوله و در نهایت پروتئین وی کنسانتره پیشنهاد می شود.

کدام نوع پروتئین وی بهتر است؟

به واسطه سرعت هضم و جذب بالاتر، ارزش بیولوژیک پروتئین وی هیدرولیز شده بالاتر از سایر انواع پروتئین است. البته این مورد به منبع اولیه پروتئینی که مکمل از ان نیز تهیه شده است، بستگی دارد. 

معرفی پروتئین های وی پی ان سی(pnc)

مکمل های پروتئینی کارن در دو دسته کربوپروتئین ها و مکمل های پروتئین بالا قرار می گیرند.

3 مکمل پروتئین بالای کارن که حاوی 100% وی پروتئین هستند و هیچ پروتئین دیگری جز وی در آن ها استفاده نشده است.

این پروتئین ها شامل: گلدن وی، پیورپروتئین و ایزووی 

ایزو وی

 

 


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 فریاشمس ۱۴۰۳/۲/۲۵

قد۱/۸۰وزن۷۷هفته ای۳روزشناو۳روزبدنسازی دارم کدام نوعپروتئین برایم توصیه میکنید

پاسخ کارن : با سلام و وقت بخیر دوست عزیز از مکمل مسیووی یا سوپروی کارن می توانید استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 عسگرشمس ۱۴۰۳/۲/۲۵

سلام برای حجم خشک وعضله سازی کدام نوع پروتئین وی توصیه میشود

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز در صورت عدم حساسیت به لاکتوز شیر می توانید از مکمل گلدن وی کارن در غیر این صورت از مکمل ایزووی استفاده کنید موفق و سلامت باشید