چگونه پودر پروتئین مناسب را انتخاب کنیم؟

زمان مورد نیاز مطالعه : 4 دقیقه

نویسنده : نگار حجتی/کارشناس ارشد تغذیه

چگونه پودر پروتئین مناسب را انتخاب کنیم؟

 

با حذف آب، پروتئین 80 درصد توده عضلانی را تشکیل می دهد، و مسئول ساختار و عملکرد عضلات است.

علاوه بر دریافت غذاهای پرپروتئین، بسیاری از ورزشکاران به مکمل های پروتئینی( پودر پروتئین )، برای بهبود سایز، قدرت و عملکرد نیاز دارند. اما زمانی که سخن از مکمل پروتئینی می شود این را باید بدانید که تمام پروتئین ها یکسان نیستند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع پودر پروتئینی
زمان بندی و نحوه مصرف پروتئین

 

پس بهترین پودر پروتئین کدام است؟

انواع متعدد پروتئین برای انتخاب وجود دارد، که هر کدام بطور مستقل جنبه های خاص و فواید قابل توجهی دارند. در بین پودرهای پروتئینی، پروتئین شیر، پودر سفیده تخم مرغ و نخود از مطلوب ترین ها هستند.

در ادامه هر پودر پروتئین را جداگانه مورد بحث می گذاریم تا شما در انتها بتوانید با توجه به نیاز و خواسته ای که از یک مکمل پروتئینی دارید، پودر مناسب خود را انتخاب کنید.

پودر پروتئین وی

پروتئین وی یکی از محبوب ترین مکمل های پروتئینی است زیرا بخ افزایش حجم عضلات و کاهش چربی ها کمک می کند.

انواع پودر پروتئین وی شامل وی ایزوله و کنسانتره می باشد.

هضم و جذب سریع وی پروتئین  نسبت به سایر پروتئین ها، پروتئین وی را یک انتخاب ایده آل برای مصرف قبل و بعد ورزش کرده است.

تقریبا 20% پروتئین شیر را پروتئین وی تشکیل داده است که سرشار از اسیدآمینه های شاخه دار (BCAA) است، (11 درصد لوسین و 9 درصد ایزولوسین و والین است یعنی با نسبت آن 2:1:1).

لوسین به دلیل نقش مستقیمی که در بهبود ساخت پروتئین عضلات بعد تمرین های شدتی ایفا می کند، اسیدآمینه بسیار ارزشمندی است.

همچنین، پودر پروتئین وی احتمالا ترموژنیک ترین پروتئین است و در مقایسه با سایر پروتئین ها کالری بیشتری به نسبت کالری مصرفی می سوزاند.

به نظر می رسد پروتئین وی دارای بیشترین سرعت در تقویت عضله سازی است.

پروتئین کازئین 

کازئین، پروتئین اصلی شیر و یک پروتئین دیرهضم به خصوص در مقایسه با پروتئین وی است.

بسته به میزان پروتئین مصرفی، کازئین حدود 6 ساعت زمان برای هضم و جذب کامل در بدن نیازدارد. این پروتئین را برای تحویل پایدار و مداوم اسیدآمینه به عضله بسیار ایده آل می کند.

اگرچه در مقایسه با وی، اثر آنابولیک و پروتئین سازی مستقیم آن پایین تر است اما کازئین منبع خوبی از BCAA ها و گلوتامین است که به کاهش تجزیه پروتئین عضلانی کمک می کند.

باید به خاطر داشت که افزایش خالص پروتئین عضلات نشان دهنده تاثیر تعادل بین ساخت (آنابولیک) و تخریب (کاتابولیک) پروتئین است که گلوتامین بیشتر، از نظر آنابولیک موثر است.

به علت خصوصیت دیرهضمی کازئین، این پروتئین معمولا قبل از خواب یا بین وعده های غذایی، به تنهایی یا همراه سایر ترکیبات پروتئینی، توصیه می شود.

پودر پروتئین شیر

پروتئین شیر برای افزایش سرعت بازتوانی بعد از تمرین های شدید بسیار مناسب است. پروتئین شیر با نسبت طبیعی کازئین به وی 20/80 حاوی تمام اسیدآمینه های ضروری است، بنابراین برای آزادسازی سریع و مداوم اسیدآمینه های ضروری برای رشد عضلات مناسب است.

استفاده از پروتئین های ایزوله و کنستانتره شیر در ترکیبات پودر پروتئینی، بارهای پروتئینی و پروتئین خمیری آماده به مصرف بسیار رایج است.

پودر سفیده تخم مرغ یا آلبومین

با از بین رفتن باورهای غلط در خصوص نقش تخم مرغ در ایجاد بیماری های قلبی و عروقی، اهمیت آن مشخص شده است.

پروتئین تخم مرغ موجود در پودرها بیشتر پروتئین ایزوله سفیده تخم مرغ است و جایگزین بسیار مناسبی در افراد دارای حساسیت به شیر می باشد.

پروتئین تخم مرغ، از نظر کیفیت مقام اول را دارا می باشد. با دارا بودن امتیاز 100 برای شاخص ارزش بیولوژیکی (BV)، پروتئین تخم مرغ حاوی تمام اسیدآمینه های ضرروی برای ساخت پروتئین است و به راحتی توسط بدن هضم می شود.

پودر پروتئین نخود

پروتئین نخود شاید به عنوان یک مکمل به خوبی شناخته نشده باشد، ولی انتخاب مناسبی برای گیاهخوران و افراد دارای حساسیت به لبنیات و شیر است.

این پروتئین علاوه بر حساسیت زایی پایین، دارای محتوی بالای BCAA و میزان هضم 98 درصد است. این ویژگی ها، پروتئین نخود را در مقایسه با سایر پروتئین های گیاهی که هضم و جذب سخت تری دارند، در سطح بالاتری قرار می دهد.

هدف گذاری و زمان بندی مصرف پودر پروتئین

بیشتر متخصصین تغذیه ورزشی اعتقاد دارند که ورزشکاران و افرادی که در باشگاه ها تمرین سخت انجام می دهند، باید به پروتئین، توجه تغذیه ای بیشتری داشته باشند و در روز جزء برنامه خود قرار دهند.

با یک هدف گذاری خوب، حدود 20 تا 30 درصد کل کالری یا 2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن خالص بدنی است. برای مثال، یک ورزشکار با وزن خالص 95 کیلوگرم که 3000 کیلوکالری انرژی لازم دارد، حدودا به 190 گرم پروتئین در روز احتیاج دارد که تقریبا 25 درصد کالری دریافتی را شامل می شود.

بعلاوه، هر غذایی باید بر پایه پروتئین باشد که به موجب آن باید حداقل 20 تا 30 گرم پروتئین (متناسب با سایز بدن و نوع پروتئین) هر سه ساعت یکبار مصرف شود. این به بهینه سازی سنتز پروتئین عضلات در طول روز کمک می کند. از آن مهم تر، هدف گذاری سه وعده غذایی کلیدی در طول روز به منظور تامین نیاز پروتئینی حیاتی است:

مصرف پودر پروتئین در صبحانه

در طول شب، شکست پروتئین عضلات افزایش می یابد و می تواند به میزان 5 تا 15 گرم برحسب سایز بدن  و رژیم غذایی فرد از دست برود. پروتئین و کربوهیدرات در وعده صبحانه، به جلوگیری از این اثر منفی کمک می کند. با توجه به سایز بدن، نوع پروتئین و کل نیاز روزانه پروتئین باید حداقل بین 20 تا 35 گرم پروتئین در صبحانه دریافت شود.

مصرف پودر پروتئین در قبل و بعد تمرین

یک تمرین قدرتی می تواند ساخت و تخریب پروتئین را بالا ببرد. هدف شما به حداکثر رساندن ساخت و به حداقل رساندن تخریب با استفاده از پروتئین و همچنین کربوهیدرات بلافاصله قبل و بعد تمرین است. همانند صبحانه بین 20 تا 30 گرم پروتئین توصیه می شود.

مصرف پروتئین قبل خواب

در طول شب و مرحله ناشتایی، تخریب پروتئین عضلانی نسبت به ساخت آن افزایش می یابد تا اسیدآمینه های آزاد به منظور کمک به تامین سوخت بدن تولید شوند. مصرف حداقل 20 گرم کازئین یا مخلوط وی و کازئین، یا میزان کمتر همراه با مکمل BCAA یا خصوصا لوسین به حفظ پروتئین سازی عضلات در طول زمان خواب کمک می کند.


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 آرزو امیدوار ۱۴۰۱/۲/۱۵

سلام، وقت بخیر. من لاغر هستم و ورزش نمی کنم می خواستم ببینم برای من پودر پروتئین مناسب هست؟ با توجه به این که عضلات قوی ندارم. ممنون میشم راهنماییک کنید

پاسخ کارن : سلام توصیه می شود از گینرها مانند گین آپ، مسیووی یا وی آلبومین استفاده کنید.

پاسخ کارن : سلام توصیه می شود از گینرها مانند گین آپ، مسیووی یا وی آلبومین استفاده کنید.

 محمدحسین ۱۴۰۱/۱/۱۹

سلام من ۲۰ سالمه و رشته رزمی کار میکنم.بدن لاغری دارم.در طی هفته هم ۳ یا ۴ جلسه تمرین قدرتی دارم.به نظرتون از چه پودر پروتئینی استفاده کنم؟

پاسخ کارن : سلام جهت راهنمایی بهتر با صدای مشاور 22036396-021 تماس بگیرید. جهت مشاوره اطلاعات بیشتری مورد نیاز است.

 محسن فیض آبادی ۱۴۰۰/۷/۱۹

سلام من 17 سالمه ولاغر هستم ولی ورزش میکنم میخواستم ببینم باید برای افزایش وزن و عضله سازی از چه مکملی استفاده کنم ?

پاسخ کارن : با سلام. دوست عزیز با توجه به اینکه لاغر هستید برای افزایش وزن و عضله سازی بهتر است از گینرها نظیر مکمل گین آپ 1800 گرمی استفاده نمایید . موفق باشید

 هلیا نیکان ۱۴۰۰/۶/۲۸

سلام من خانم 56 ساله هستم که از هفده سالگی ورزش می کنم. در رژیم غذایی گوشت نصرف نمی کنم. ممکنه برای لاغری و چربی سوزی بفرمایید از چه پروتئینی استفاده کنم؟؟

پاسخ کارن : با سلام و روز بخیر . دوست عزیز برای کمک به تامین پروتئین مورد نیاز بدنتان و افزایش سرعت چربی سوزی و کمک به لاغری می توانید از مکمل ایزووی یا مکمل پیورپروتئین استفاده نمایید . موفق و سلامت باشید

 پریسا ۱۴۰۰/۲/۱۲

سلام من یک نوجوان ۱۶ هستم که هر روز ورزشایی مثل بدنسازی و یوگا کار میکنم من باید از چه نوع پروتئینی استفاده کنم؟

پاسخ کارن : سلام جهت مشاوره با صدای مشاور 22036396-021 تماس بگیرید تا بهتر راهنمایی شوید.

 كيا ۱۳۹۹/۲/۱۵

سلام براي خانم مسني كه ضعف عضلات دارند هم مصرف اين مدل پروتين امكان پذيره؟ اگه هست چه پروتييني ؟

پاسخ کارن : با سلام. با تشکر از توجه و همراهی تان . دوست عزیز می توانید از مکمل های پروتئینی نظیر ایزووی یا پیور پروتئین به همراه مکمل اچ ام بی استفاده نمایید . موفق باشید

 ملیحه کریم ۱۳۹۹/۱/۲۷

سلام من یه خانوم خانه دارهستم د و ماهی میشه که گیاه خواری کردم و چه پودر پروتئینی به بنده معرفی میکنین که ساختارعضلانی بدنم وپوستم شل نشه

پاسخ کارن : با سلام. با تشکر از توجه و همراهی تان. دوست عزیز برای تامین پروتئین روزانه خود می توانید از مکمل هایی نظیر پیورپروتئین یا ایزووی استفاده نمایید