خانه مشاوره تغذیه رایگان ویدیوها اخبار
مقایسه پروتئین وی با گینر، کدام یک بهتر است؟ نویسنده : روشنک آزادی

مقایسه پروتئین وی با گینر، کدام یک بهتر است؟

دو مکمل پرطرفدار در دنیای بدنسازی، پروتئین وی( whey ) و گینرها می باشند.

 واقعیت این است که نمی توان گفت که گینر بهتر است یا پروتئین وی چرا که هر یک کاربرد متفاوتی دارند و اگر به هدف خود واقف باشید و متناسب با آن دست به انتخاب بزنید، به نتیجه دلخواه می رسید.

در واقع ما در این مقاله به بیان تفاوت کاربرد پروتئین وی با گینر می پردازیم.

تفاوت گینر و وی

تفاوت گینر با پروتئین وی از نظر ترکیبات

پروتئین whey برخلاف تصور بسیاری از افراد همان آب پنیر نیست بلکه پروتئینی است که از آب پنیر بدست می آید. این پروتئین محلول در آب بوده و به عنوان یکی از پروتئین ها با ارزش بیولوژیک بالا شناخته می شود.  به عبارتی پروتئین وی طیف کاملی از اسیدهای آمینه ضروری بدن را دارا است. امروزه پروتئین وی از شیر جدا شده و به عنوان مکمل با درصد خلوص متفاوت تولید می شود.

گینرها هم دسته ای از مکمل های غذایی هستند که شامل نسبت های متفاوتی از پروتئین ها و کربوهیدرات ها می باشند.

به همین دلیل گینرها را کربوپروتئین نیز می نامند. اگر نسبت پروتئین و کربوهیدرات در مکمل گینر برابر باشد آن را مکمل افزایش حجم یا مس می نامند و اگر نسبت کربوهیدرات به پروتئین سه به یک باشد در دسته گینرهای افزایش وزن قرار می گیرد.

پروتئین موجود در گینرها می تواند متفاوت باشد. پروتئین وی به صورت ایزوله یا کنسانتره، آلبومین، سویا، بیف از جمله پرکاربردترین پروتئین ها در مکمل های گینر می باشند.

فرق گینر با وی از نظر کاربرد

حال که با ترکیبات دو مکمل گینر و وی پروتئین آشنا شدیم می توان کاربرد آن ها را بیان کرد.

استفاده از کربوهیدرات در مکمل های گینر سبب افزایش دریافت کالری با مصرف این مکمل ها می شود. پس این مکمل ها به طور کلی با هدف افزایش وزن استفاده می شوند.

اگر فردی دچار کمبود وزن زیاد باشد و به سختی وزن بگیرد، پیشنهاد می شود از گینرهای افزایش وزن استفاده کند.

اما اگر فردی در ابتدای دوره افزایش حجم قرار دارد، پیشنهاد می شود از گینرهای افزایش حجم استفاده کند.البته به شرط آنکه اضافه وزن نداشته باشد. چرا که این گینرها علاوه بر کربوهیدرات دارای مقدار قابل قبولی از پروتئین ها هستند که به ساخت عضله کمک می کنند.

مصرف پروتئین وی به افرادی پیشنهاد می شود که خواهان افزایش حجم خشک هستند( ساخت عضله و کاهش چربی) یا دارای اضافه وزن می باشند.

چرا که این دو گروه در رژیم غذایی خود با محدودیت کالری روبه رو هستند و کالری دریافتی حاصل از پروتئین وی بسیار کم تر از گینرها می باشد.

تفاوت گینر و وی از نظر زمان مصرف

بهترین زمان مصرف گینرها در روزهای تمرین حدود سه ساعت قبل از تمرین و یک ساعت بعد از تمرین است.

و ر روزهای غیر تمرین و استراحت یک ساعت بعد از وعده های ناهار و شام است.

بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای افراد با هدف حجم خشک، نیم تا یک ساعت بعد از تمرین می باشد.

اگر پروتئین وی را با هدف کاهش وزن استفاده می کنید، دریافت آن همراه غذا و یا یک ساعت پیش از غذا به منظور کاهش اشتها توصیه می شود.

ترکیب وی و گینر

از جمله سوال های مطرح این است که آیا مصرف همزمان گینر و پروتئین وی امکان پذیر است؟

از نظر امکان پذیر بودن، امکان پذیر است اما دلیلی ندارد که این دو مکمل با هم استفاده شوند.

چرا که اگر هدف شما حجم خشک باشد(ساخت عضله بدون چربی و شکل دادن به آن ها) یک مکمل پروتئینی استاندارد کار شما را راه می اندازد و اگر هدف شما افزایش حجم باشد، یک مس گینر در این راستا به شما کمک می کند و اگر هدف شما افزایش وزن باست باید به دنبال یک گینر افزایش وزن که ر هر سروینگ آن حدود 800 کیلوکالری باشد، بگردید.

پس در ابتدا شرایط آنتروپومتریک( قد، وزن، درصد چربی) و هدف خود از مصرف مکمل ها را مشخص کنید و بعد بین گینرها و پروتئین ها یک انتخاب داشته باشید.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد که تفاوت گینر و وی از نظر ترکیبات، کاربرد و زمان مصرف بررسی شوند و در پاسخ به این سوال که وی بهتر است یا گینر، باید گفت که انتخاب بستگی به شرایط بدنی و هدف شما دارد. اگر تازه کار هستید و اضافه وزن ندارید به سراغ گینرها بروید و اگر به دنبال کات و شکل دهی به عضلات هستید، پروتئین وی بهترین انتخاب برای شما است.

 

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی: *
موبایل :
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید: *