5 راهکار جهت افزایش سطح نیتریک اکسید

زمان مورد نیاز مطالعه : 3 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی/کارشناس تغذیه

5 راهکار جهت افزایش سطح نیتریک اکسید

نیتریک اکسید چیست؟

نیتریک اکسید نوعی گشاد کننده عروق است که  نقش مهمی در سلامت رگ های خونی، افزایش جریان خون و انتقال بهتر اکسیژن به اندام های مختلف دارد. این ماده تقریبا توسط همه سلول های بدن تولید می شود. 

فواید نیتریک اکسید

  • کمک به درمان اختلال نعوظ در آقایان

  • کاهش درد های عضلانی

  • کاهش فشار خون
  • بهبود عملکرد ورزشی
  • بهبود حساسیت به انسولین

راهکارهای مختلفی وجود دارد که به افزایش تولید این ماده در بدن کمک می نماید که در مطلب زیر به معرفی آنها می پردازیم .

راهکارهای افزایش نیتریک اکسید

  1.  مصرف سبزیجات حاوی نیترات

نیترات نوعی ماده شیمیایی است که در بدن به نیتریک اکسید تبدیل می شود که به طور طبیعی در سبزیجاتی نظیر چغندر، کرفس، شاهی، کاهو و اسفناج وجود دارد. برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف سبزیجات حاوی نیترات می توانند همانند دارو، فشار خون را تنظیم نمایند همچنین شواهد قوی مبنی بر بهبود عملکرد ورزشی با مصرف چغندر به دلیل افزایش سطح نیتریک اکسید وجود دارد.

برخی از افراد به دلیل اثر نیترات در سرطان زایی از مصرف مواد غذایی حاوی نیترات خودداری می نمایند البته باید گفت که  نیترات سدیم که به عنوان نگهدارنده به گوشت های فرآوری شده اضافه می شود، برای سلامتی مضر است زیرا به نیتروزآمین تبدیل شده و احتمال سرطان را افزایش می دهد. ویتامین C موجود در سبزیجات حاوی نیترات مانع از تبدیل نیترات به نیتروز می شود بنابراین نیترات موجود در سبزیجات نه تنها خطرناک نیست بلکه با افزایش سطح نیتریک اکسید در سلامتی موثر است.

  1.  افزایش مصرف  آنتی اکسیدان ها

از نظر شیمیایی نیتریک اکسید مولکول ناپایداری است که به سرعت تجزیه می شود. مصرف آنتی اکسیدان ها به افزایش پایداری نیتریک اکسید و جلوگیری از تخریب آن کمک می نماید. مصرف میوه، سبزیجات، مغزها و دانه ها به تامین آنتی اکسیدان ها کمک می نمایند.

مطالعات نشان داده اند که دریافت پیش سازهای نیتریک اکسید مانند نیترات یا سیترولین به همراه آنتی اکسیدان هایی نظیر ویتامینC ، ویتامین E و پلی فنول ها در حفظ این مولکول موثر است.

  1.  دریافت مکمل های غذایی

مکمل های غذایی نظیر ال- آرژنین و سیترولین پیش ساز نیتریک اکسید هستند. مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل ال آرژنین به دلیل تحریک تولید نیتریک اکسید در کاهش فشار خون موثر است.

ال- سیترولین نوعی اسید آمینه غیر ضروری است که در بدن تولید می شود و پیش ساز اسید آمینه آرژنین است.  مصرف آن در افزایش غلظت خونی آرژنین موثرتر از مصرف مکمل آرژنین به تنهایی است.

  1.  کاهش استفاده از دهان شویه ها

باکتری های خاصی در بزاق دهان وجود دارند که نیترات را به نیتریک اکسید تبدیل می نمایند. استفاده از دهان شویه ها با از بین بردن این باکتری ها مانع از تولید نیتریک اکسید می شوند. بهتر است برای جلوگیری از کاهش تولید نیتریک اکسید در بدن در استفاده از دهان شویه ها زیاده روی نکنید.

  1.  ورزش مداوم

اختلال در فعالیت سلول های اندوتلیال باعث کاهش تولید نیتریک اکسید می گردد. ورزش منظم با بهبود فعالیت این سلول ها نقش موثری در افزایش تولید نیتریک اکسید دارد. همچنین ورزش منظم با تقویت فعالیت آنتی اکسیدان ها مانع از تجزیه نیتریک اکسید می شود. بنابر این برای افزایش تولید نیتریک اکسید در بدن روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش نمایید.

 

منبع :

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-increase-nitric-oxide


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 آرام ۱۴۰۲/۱۱/۲۰

باسلام.58سالمه 175قدو105 کیلو وزن دارم.فشارخونم معمولا" 14 روی9 میباشد.میل جنسی دارم ولی برای رسیدن به نعوظ به تحریک زیادنیازه ودرحین رابطه باکوچکترین استپ نعوظ مختل میشه ممنون میشم هم راهنمایی کنید و هم با توجه به وصعیت فشارخون بالا دارو تجویز کنید

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای تجویز دارو برای فشار خونتان حتما به یک متخصص داخلی یا پزشک عمومی مراجعه نمایید تا با بررسی شرایط برایتان دارو مناسب تجویز نماید. مکمل ال آرژنین در درمان اختلالات نعوظ می تواند موثر باشد . 

موفق و سلامت باشید