خانه مشاوره تغذیه رایگان ویدیوها اخبار
آیا استروئید کم ضرر داریم؟ نویسنده : روشنک آزادی/ کارشناس تغذیه

آیا استروئید کم ضرر داریم؟

عضله سازی سریع و افزایش حجم، خواسته بسیاری از ورزشکاران جوان است. به همین دلیل بسیاری از این افراد به دنبال میانبرهایی هستند که در حداقل زمان به نتیجه دلخواه خود برسند.

استفاده از هورمون های بدنسازی، اولین راهکاری است که ذهن بسیاری از ما را در این باره به سمت خود می کشد.

آنابولیک استروئیدها، هورمون رشد و حتی انسولین.

با اینکه بیشترین استفاده از این ترکیبات توسط ورزشکاران حرفه ای می باشد، اما امروزه مصرف آن ها توسط نوجوانان ورزشکار یا ورزشکاران غیرحرفه ای بشدت عمومیت یافته و به یک نگرانی ملی تبدیل شده است.

اگر از جمله افرادی هستید که از مضرات استروئیدها و سایر هورمون ها اطلاع دارید ولی همچنان به مصرف این هورمون ها اصرار می ورزید، خواندن ادامه این مقاله برای شما تلف کردن وقت است اما اگر به تازگی با این ترکیبات آشنا شده اید و می خواهید بدانید که آیا استفاده از این هورمون ها به بدن شما آسیب وارد می کند یا  اینکه آیا می ارزد از این هورمون ها استفاده کنید یا نه! با ما همراه باشید.

یکی از هورمون های استروئیدی که امکان دارد نام آن را به عنوان یک استروئید بی ضرر شنیده باشید، «آندروستندیون» یا androstenedione می باشد. این ترکیب که از جمله ترکیبات طبیعی پیش ساز تستوترون در بدن می باشد، امروزه بصورت دارو تولید شده و توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد.

همان طور که می دانید تستوسترون هورمون مردانه ای است که مسئول ساخت عضله و صفات جنسی مردانه می باشد. توجه داشته باشید، با اینکه آندروستندیون جنبه ی قانونی دارد، اما بدون عارضه جانبی نیست چه برسد به سایر استروئیدهایی که نه تنها غیرقانونی هستند بلکه ورزشکاران ما به اصل این استروئیدها دسترسی نداشته و از نمونه های تقلبی آن ها استفاده می کنند.

از عوارض این هورمون استروئیدی به ظاهر ایمن و قانونی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابتدایی ترین این عوارض شامل آکنه و ریزش مو در افرادی می باشد که از نظر ژنتیکی مستعد هستند.

همچنین رشد غیر طبیعی بافت پستان (ژنیکوماستی) که نه برای یک مرد و نه برای یک ورزشکار فعال در حیطه پرورش اندام دلخواه و جالب نیست، از جمله عوارض این استروئید هورمون بی ضرر است!

همان طور که می دانید تستوسترون از کلسترول مشتق می شود. این هورمون استروئیدی سطح کلسترول خون را منفی کرده و در دراز مدت منجر به کاهش تولید تستوسترون در بدن می شود و کاهش تولید تستوسترون یعنی خداحافظی با صفات جنسی مردانه و قدرت باروری.

لازم بذکر است که استفاده از این خانواده می تواند جواب تست مخدر را به اشتباه مثبت نشان دهند.

هورمون رشد که با عنوان سوماتروپین یا سوما در بین ورزشکاران شناخته می شود، ترکیب به ظاهر بی خطر دیگری است که استفاده از آن به وفور در بین ورزشکاران جوان دیده می شود. گرچه این هورمون نام هولناک استروئید را یدک نمی کشد و عوارض آن با سرعت هورمون های استروئیدی نمایان نمی شوند، عمق آسیبی که در دراز مدت به بدن شما وارد می کنند، بسیار بیشتر از استروئید هورمون ها می باشند.

از جمله عوارض مصرف هورمون رشد، بیماری های عروق کرونر قلب، دیابت، آرتریت و رشد فزاینده بافت های بدن می باشد. و در نهایت بهتر است بدانید که آسیب این هورمون به حدی است که کمیته بین المللی المپیک آن را در لیست یکی از صد و اندی داروهایی قرار داده که مصرف آن ها مجاز نمی باشد. (هورمون رشد خود را طبیعی افزایش دهید)

هورمون فریب دهنده دیگری که برخی از ورزشکاران از استفاده آن نیز نمی گذرند، انسولین است. جدا از آسیبی که استفاده بی مورد این هورمون بر تعادل هورمونی شما وارد می کند و این تعادل را برهم می زند، نتایج مطالعات نشان داده اند که تزریق هورمون انسولین تاثیری در افزایش توده عضلانی و  افزایش ذخیره گلیکوژنی تاثیر ندارد.

خطرات ناشی از استروئیدهای انابولیک

بیماری های کبدی

کاهش سطح تستوسترون

افزایش فشارخون

آتروفی(کوچک شدن) بیضه ها

افزایش سطحLDL کلسترول و کاهش سطح HDL

آکنه

احتباس آب و مایعات

ژنیکوماستی

تضعیف سیستم ایمنی

کاهش تعداد اسپرم

اسپاسم عضلانی

تغییرات خلق و خو و افزایش تحریک پذیری

افزایش حالت تهاجمی

وابستگی به دارو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلام آخر:

و در آخر اگر بخواهیم با دید دیگری که جوانان به داروهای استروئید نگاه می کنند، نگاه کنیم و مصرف این هورمون را توجیه کنیم، کلام را اینگونه به پایان می رسانیم:

1) اگر گمان می کنید که می توانید از استروئید هورمون ها بصورت موقتی استفاده کنید و بعد از استفاده از مزایای آن، دارو را کنار بگذارید، در اشتباه هستید؛ چرا که مطمئنا به این داروها وابسته می شوید.

 اگر از داروهای استروئیدی به منظور افزایش تستوسترون استفاده می کنید بازهم بازنده میدان هستید چرا که قطعی ترین و شناخته شده ترین عارضه این هورمون ها کاهش تولید تستوسترون می باشد.

2) اگر با مصرف این هورمون ها خود را در آینده به گونه ای تصور می کنید که از اندامی متناسب و زیبا برخوردار هستید باید هشدار بدهیم که ژنیکوماستی شما را در مقابل آینه بشدت آزار می دهد. پس اگر این تفکر را دارید باز هم بازنده این میدان هستید.

3) و در نهایت اینکه اگر تنها هدف شما از ورزش پرورش حقیقی اندام است، به هیچ عنوان برای کوتاه کردن مسیر سراغ هورمون ها (استروئیدها، انسولین و هورمون رشد) نروید چرا که شاید قهرمانان حرفه ای در ازای پرداخت سلامتی شان پول خوبی بدست آورند اما شما با دادن سلامتی خود چیزی بدست نمی آورید.

هوشمندانه رفتار کنید.

هوشمندانه انتخاب کنید.

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی: *
موبایل: *
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید: *

 Milad aieni


 سلام خیلی مقاله خوب و موثری بود ممنونم که برای فروش مخصولات و هورمون ها و به جیب زدن پول سلامتی مردم و صداقت خودتوت رو معامله نکردید

12:39 | 1399/03/27


 جواب حسین


 ممنون از مطالب کامل و آموزنده شما بنده هم با مصرف این گونه هورمون ها کاملا مخالفم و طرفدار بدنسازی نچرال یا همان طبیعی هستم با تشکر

07:00 | 1399/03/02


 جواب حسام


 ممنونم ازت چون واقعا باعث شدی در تصمیمم تجدید نظر کنم، موفق باشی

11:37 | 1399/02/15


 جواب