معرفی انواع مکملهای دوران یائسگی

زمان مورد نیاز مطالعه : 5 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی | کارشناس و مشاور تغذیه

معرفی انواع مکملهای دوران یائسگی

یائسگی یک بیماری یا اختلال نیست بلکه یکی از مراحل طبیعی زندگی هر زنی می باشد.

این زمان در زندگی یک زن علاوه بر تغییرات فیزیکی، اغلب مملو از تغییرات دیگری نیز هست.

برخی از زنان هیچ مشکلی با علائم یائسگی خود ندارند ولی برای گروهی دیگر این دوران بسیار دردآور است و در جستجوی راهی برای کاهش علائم و عوارض دوران یائسگی هستند. در مطلب زیر به معرفی مکمل های مفید برای یائسگی و کاهش عوارض این دوران می پردازیم.

یائسگی چیست ؟

یائسگی به معنی توقف چرخه قاعدگی در زنان است در واقع 12 ماه پس از آخرین پریود هر زنی دوران یائسگی آغاز می شود.

زنان معمولا درسنین 45 تا 55  سالگی تا شروع یائسگی علائمی نظیر گرگرفتگی، تغییرات خلق و خو، افسردگی، اختلال در خواب، خشکی واژن، افزایش وزن و ..... تجربه می کنند که به این مرحله پیش یائسگی یا مرحله انتقال به یائسگی گفته می شود

طول مرحله پیش یائسگی و شدت عوارض آن در زنان مختلف با توجه به عواملی نظیر نژاد، سبک زندگی و .. متفاوت است.

گاهی شدت این علائم اینقدر افزایش می یابد که فرد مجبور می شود به پزشک مراجعه نماید.

علائم یائسگی

قاعدگی کمتر

تغییر شدت قاعدگی در مقایسه با دوره های قبلی

گرگرفتگی

تعریق شبانه

بی خوابی

خشکی واژن

افزایش وزن

استرس و افسردگی

اختلال در تمرکز

کاهش میل جنسی

خشکی دهان و خشکی چشم

درد و حساسیت پستان ها

سردرد

عفونت مجاری ادراری

کاهش توده عضلانی

کاهش توده استخوانی

نازک شدن موها یا ریزش موها

درمان یائسگی

گاهی علائم یائسگی بسیار شدید است و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. در این حالت معمولا پزشکان با توجه به علائم بیمار داروهایی جهت کاهش علائم آنها تجویز می نمایند.

به عنوان مثال برای کاهش علائمی نظیر گرگرفتگی، تعریق شبانه و آتروفی واژن از هورمون درمانی، برای کاهش استرس و افسردگی از داروهای مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین، برای درمان عفونت مجاری ادراری از آنتی بیوتیک ها، برای خشکی واژن از لوبریکانت ها و برای بی خوابی از داروهای خواب آور استفاده می کنند.

در کنار درمان دارویی برخی از مکمل های غذایی نیز به کاهش علائم و عوارض یائسگی کمک می نمایند.

مکمل های مورد نیاز بانوان در دوران یائسگی

کلسیم، ویتامین D، ویتامین K، منیزیم، کوهوش سیاه، روغن گل مغربی، سویا و گیاه پنج انگشتی و ... از مکمل های مورد نیاز در یائسگی هستند.

 

مکمل های غذایی برای کاهش عوارض یائسگی

روغن گل مغربی

گل مغربی از خانواده پاناسه آ، گیاهی است که در آمریکای شمالی روییده و از آنجا به اروپا و قسمتهایی از آسیا آورده شده و کشت می شود.

قسمت دارویی این گیاه روغن استخراج شده به نام اوناگر از دانه های رسیده و تازه گیاهانی است که در آغاز فصل گلدهی جمع آوری شده و  استخراج می گردد. روغن گل مغربی منبع خوبی از امگا 6  است و در بهبود گرگرفتگی ناشی از یائسگی موثر می باشد. به همین دلیل مکمل گل مغربی یکی از مکمل های رایجی می باشد که توسط متخصصین زنان تجویز می شود.

کلسیم

یکی از عوارض یائسگی کاهش توده استخوانی و پوکی استخوان به دلیل کاهش ترشح استروژن است. مکمل کلسیم، مکمل ضروری در دوران یائسگی است که از کاهش توده استخوانی جلوگیری می کند.

ویتامین D

ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند و در افزایش توده استخوانی موثر است. توصیه می شود زنان در سنین یائسگی به سطح ویتامین دی خونشان توجه نمایند و در صورت کمبود حتما از مکمل ویتامین D استفاده نمایند.

منیزیم

منیزیم نوعی املاح معدنی می باشد که در بسیاری از فرآیند های فیزیولوژیکی بدن شرکت می کند و نقش موثری در حفظ و ارتقای سلامتی دارد. مکمل منیزیم  نقش موثری در کاهش عوارض یائسگی نظیر کاهش توده استخوانی، بی خوابی و گرگرفتگی دارد.

ویتامین k

با توجه به نقش ویتامین k در بهبود توده استخوانی، توصیه می شود زنان در دوران یائسگی برای جلوگیری از پوکی استخوان از مکمل های حاوی ویتامین k به همراه سایر مواد مغذی نظیر کلسیم ، منیزیم و ویتامین دی استفاده نمایند.

ایزو فلاون های سویا

سویا یکی از انواع مکمل هایی است که در یائسگی استفاده می شود. ایزوفلاون های موجود در سویا نوعی فیتواستروژن هستند که در بدن به استروژن ها متصل شده و اثرات آن را تقلید می کنند و می توانند به کاهش عوارض یائسگی نظیر گرگرفتگی و خشکی واژن کمک نمایند. البته مطالعات نشان داده اند که پس از 13 هفته از مصرف مکمل های حاوی سویا اثرات درمانی آن مشخص می شود.

امگا3

احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در زنان پس از یائسگی افزایش می یابد. یکی از مکمل هایی که به سلامت سیستم قلبی و عروقی و کاهش تری گلیسیرید خون کمک می کند،مکمل امگا 3 می باشد همچنین مصرف این مکمل در دوران یائسگی به کاهش علائم افسردگی، تغییرات خلق و خو و کاهش گرگرفتگی کمک می نماید.

کوهوش سیاه

کوهوش سیاه نوعی گیاه دارویی است که از دیرباز به کاهش مشکلات زنان نظیر علائم یائسگی، سندروم پیش قاعدگی کمک می کرد. مطالعات مختلف نشان داده اند که کوهوش سیاه نقش موثری در کاهش گرگرفتگی دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای هورمون درمانی باشد.

گیاه پنج انگشتی

گیاه پنج انگشتی گیاه دوست دار زنان است که در درمان مشکلات زنان به کار می رود. مطالعات نشان داده اند که این گیاه دارویی می تواند به کاهش گرگرفتگی ناشی از یائسگی کمک نماید. 

مکمل های گیاهی شامل تخم کتان، شبدر سرخ، یام وحشی، جینسنگ، گیاه Dong Quai، DHEA و St Jhon’s-wort احتمالا به بهبود علائم یائسگی کمک می کند اما در این زمینه تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

مکمل برای جلوگیری از یائسگی زودرس

یائسگی زودرس به معنی توقف عملکرد تخمدان ها قبل از 45 سالگی است. زنان مبتلا به یائسگی زودرس در معرض ابتلا به پوکی استخوان و بیماری های قلبی و عروقی هستند. در مطالعات مکمل اثبات شده ای برای جلوگیری از یائسگی زودرس وجود ندارد . معمولا توصیه می شود افراد مبتلا به یائسگی زودرس برای پیشگیری از پوکی استخوان از مکمل کلسیم و ویتامین D و جهت پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی از مکمل امگا3 استفاده نمایند.  

کلام آخر

یائسگی یکی از مراحل زندگی زنان است که با علائمی نظیر گرگرفتگی، تعریق شبانه، استرس، افسردگی، خستگی، کاهش میل جنسی، کاهش توده استخوانی، افزایش وزن و ...... همراه است.

مکمل هایی نظیر کلسیم، ویتامین D، ویتامین K، منیزیم، کوهوش سیاه، روغن گل مغربی، سویا و گیاه پنج انگشتی از مکمل های مفید برای یائسگی هستند که به کاهش علائم و عوارض این دوران کمک می کنند.

 

References:

https://www.nia.nih.gov/health/what-menopause

https://www.healthline.com/health/menopause

https://www.healthline.com/health/soy-for-menopause

https://www.gennev.com/education/vitamins-for-menopause-symptoms

https://www.webmd.com/menopause/ss/slideshow-menopause


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *