خواص ویتامین ای برای زنان

زمان مورد نیاز مطالعه : 4 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی | کارشناس و مشاور تغذیه

خواص ویتامین ای برای زنان

ویتامین ای یکی از ویتامین های محلول در چربی است که نقش های مختلفی در بدن نظیر خنثی کردن رادیکال های آزاد، محافظت از سلول ها در برابر رادیکال آزاد و خواص ضد التهابی دارد. این ویتامین در روغن های گیاهی ، دانه ها و مغزها و به صورت مکمل غذایی وجود دارد و کمبود ویتامین ای به ندرت دیده می شود.

ویتامین E برای همه افراد به ویژه برای زنان کاربرد دارد. در مطلب زیر به معرفی خواص ویتامین ای برای زنان می پردازیم.

فواید ویتامین ای برای زنان

ویتامین ای برای پوست  

دریافت ویتامین ها به ویژه ویتامین ایی در حفظ سلامت و شادابی پوست موثر است. امروزه از ویتامین ایی در کرم های پوستی و محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر کرم های آبرسان، ضد آفتاب ها و سرم های دور چشم استفاده می شود.

این ویتامین اثرات منفی اشعه UV را بر روی پوست کاهش می دهد و مانع از آسیب پوست می گردد.

ویتامین e با کمک به حفظ رطوبت در پوست مانع از خشکی و چین و چروک پوستی می شود همچنین در افزایش سرعت ترمیم و بازسازی سلول های پوستی نیز موثر است.

ویتامین ای برای زیر چشم

این روزها استفاده از ویتامین ای برای زیر چشم به ویژه در خانم ها بسیار رایج شده است. در واقع خانم ها ویتامین e را برای کاهش چین چروک زیر چشم و کاهش سیاهی زیر چشم استفاده می کنند.

ویتامین e برای سیاهی زیر چشم

یکی از مشکلاتی که این روزها  برخی از خانم ها با آن روبرو هستند سیاهی زیر چشم است. سیاهی زیر چشم به دلایل مختلفی نظیر خواب کم، رژیم های غذایی نامناسب، حساسیت های فصلی و عوامل ژنتیکی می تواند ایجاد شود.

با توجه به اینکه پوست زیر چشم بسیار ظریف و حساس است باید با دقت بیشتری با آن رفتار شود و اهمیت مراقبت از آن را دو چندان می نماید.  

اگر چه ویتامین e اثرات مفیدی بر سلامت پوست دارد و به حفظ رطوبت آن کمک می کند اما مطالعات کمی در مورد اثر آن در کاهش سیاهی زیر چشم انجام شده است، برخی از مطالعات نشان داده اند که استفاده از روغن داخل سافت ژل ها و کپسول های ویتامین ای تاحدودی در کاهش سیاهی زیر چشم موثر بوده.

اثبات قطعی این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

کپسول ویتامین e برای دور چشم

روغن کپسول ویتامین e با خاصیت آبرسانی خود مانع از خشکی پوست و ایجاد چین و چروک دور چشم شده و به حفظ شادابی و جوان سازی پوست دور چشم کمک می نماید.

مالیدن کپسول ویتامین ای روی پوست برای چاقی صورت

یک باور غلط در میان برخی از خانم ها با صورت های لاغر وجود دارد که برای چاقی صورت، بهتر است روغن کپسول ویتامین ای را بر روی پوست صورت ماساژ دهند.

این روش پایه و اساس علمی ندارد و کمکی به چاق شدن صورت نمی کند. البته مالیدن کپسول ویتامین e به  پوست به سلامت، شادابی و جوان سازی پوست کمک می نماید ولی در چاق شدن صورت بی تاثیر است.

آیا ویتامین ای باعث لک صورت می شود ؟

ویتامین ای نه تنها باعث لک صورت نمی شود بلکه مطالعات نشان داده اند که استفاده موضعی از روغن کپسول ویتامین e به همراه  سرم های حاوی ویتامین C به درمان لک نیز کمک می کند.

قرص ویتامین ای برای درمان کیست تخمدان

ویتامینE یکی از ویتامین هایی است که به سلامت و کیفیت تخمک ها کمک می کند و نقش موثری در بهبود عملکرد سیستم تولید مثلی زنان دارد.

افزایش گونه های فعال اکسیژن و رادیکال های آزاد ارتباط مستقیمی با بروز اختلالات تخمدان نظیر کیست تخمدان دارد. ویتامین E با اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود نقش موثری در درمان کیست تخمدان دارد.

ویتامین ای و سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از اختلالات رایج در زنان در سنین باروری است که با عوارضی نظیر ناباروری، رشد موهای زائد، اضافه وزن و مقاومت به انسولین همراه است.

در مطالعات مختلف اثرات مثبت ویتامین E در بهبود سندروم تخمدان پلی کیستیک نشان داده شده است.

ویتامین ای با تقلید از اثرات هورمون پروژسترون در بدن اثرات منفی افزایش آندروژن ها (علت اصلی بروز سندروم تخمدان پلی کیستیک در بدن) را کاهش می دهد و به بهبود علائمی نظیر آکنه، رشد موهای زائد، عدم تعادل هورمونی،  اختلالات قاعدگی کمک می نماید.

 همچنین این ویتامین با بهبود پروفایل هورمونی نظیر کاهش تستوسترون و LH و افزایش پروژسترون و FSH به بهبود تخمدان پلی کیستیک کمک می کند.  ویتامین e می تواند مقاومت به انسولین را در این بیماران کاهش دهد.  

ویتامین ای و سندروم پیش قاعدگی

سندروم پیش قاعدگی یکی از مشکلات رایج در میان خانم ها است. مطالعات نشان داده اند که 90 % خانم ها در طول سنین باروری خود برخی از علائم این سندروم را تجربه می کنند.

مصرف کپسول ویتامین ای به همراه کلسیم، منیزیم، ویتامین B6 ، روغن گل مغربی و عصاره گیاه پنج انگشتی به کاهش علائم این سندروم نظیر درد، ماستالژیا (درد سینه)، میل به خوردن شیرینی جات، تحریک پذیری و تغییرات خلق و خو کمک می کند.

کلام آخر

ویتامین ایی نوعی ویتامین محلول در چربی است که با  خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود فواید متعددی برای بانوان داشته باشد. از جمله  حفظ سلامت و شادابی پوست زنان. همچنین باعث ممانعت از چین و چروک پوست به ویژه دور چشم می شود. این ویتامین می تواند به کاهش علائم اختلالاتی نظیر سندروم تخمدان پلی کیستیک و سندروم پیش قاعدگی نیز کمک نماید.

References:

https://www.mdpi.com/1420-3049/27/6/1896

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/vitamin-e-for-dark-circles

https://www.everydayhealth.com/pms/

https://ijopp.org/sites/default/files/InJPharPract-12-2-145.pdf  


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *