آیا کمبود ویتامین در افزایش وزن موثر است؟

زمان مورد نیاز مطالعه : 2 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی/کارشناس تغذیه

آیا کمبود ویتامین در افزایش وزن موثر است؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با وجود رعایت دقیق رژیم غذایی ولی باز هم تلاشتان برای کاهش وزن بی نتیجه مانده است.

علاوه بر عواملی نظیر کمبود خواب، استرس و مشکلات هورمونی، کمبود برخی از ویتامین ها باعث چاقی می شود. 

مطالعه ای که اخیرا در مجله American College of Nutrition منتشر شده نشان می دهد ارتباط مستقیمی میان افزایش وزن و کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارد.

این مطالعه نشان می دهد برخی از ویتامین ها و مواد معدنی علاوه بر نقش های مهم فیزیولوژیکی از افزایش وزن هم جلوگیری می نمایند.

مطالعه ای که بر روی برنامه غذایی 18000 فرد آمریکایی انجام شد، نشان داد افراد با دریافت کمتر ویتامین ها و مواد معدنی BMI بالاتری نسبت به سایر افراد دارند.

همچنین احتمال کمبود ریزمغذی ها در افراد چاق 12- 5 % بیشتر از افراد با وزن طبیعی است.

کمبود کدام ویتامین ها باعث چاقی می شود؟

معمولا کمبود ویتامین های A، D، C  و املاحی نظیر آهن و منیزیم  در این افراد شایع است. بررسی برنامه غذایی این افراد نشان می دهد که تمایل آنها برای دریافت مواد غذایی پرکالری ولی فقیر از مواد مغذی بسیار زیاد است.

مطالعه ای که در سال 2005  انجام شد نشان داد کمبود ویتامین C در افرادی که دور شکم بزرگتری دارند بیشتر از سایر افراد با وزن طبیعی است.

چگونه کمبود ویتامین می تواند باعث افزایش وزن شود ؟ 

  • سطوح پایین مواد مغذی نظیر ویتامین d و آهن ارتباط مستقیمی با افزایش اشتها و میل به مصرف مواد غذایی پرکالری دارد به عنوان مثال ویتامین دی باعث افزایش سطح سروتونین می شود سروتونین علاوه بر نقشی که در بهبود خلق و خو و تنظیم خواب دارد با کاهش اشتها و افزایش مدت زمان سیری در کاهش کالری دریافتی و کاهش وزن موثر است. 

  • یکی از عوارض کمبود ویتامین ها و مواد معدنی خستگی و بی حالی است که باعث کم تحرکی می شود. وقتی احساس خستگی می کنید تمایلی به انجام ورزش ندارید که این موضوع در افزایش وزن شما بی تاثیر نیست.

  • دریافت ناکافی برخی از ویتامین ها ارتباط مستقیمی با کاهش سوخت و ساز بدن و افزایش تدریجی وزن دارد. به عنوان مثال افزایش سطح ویتامین دی باعث افزایش سطح تستوسترون شده و افزایش سطح تستوتسرون با افزایش متابولیسم و مهار تشکیل سلولهای چربی به کاهش وزن و حفظ وزن کاهش یافته کمک می نماید.

 

Reference:

  1. https://www.prevention.com/food-nutrition/healthy-eating/a20434698/vitamin-deficiency-and-obesity/
  2. http://drtague.com/3-ways-vitamin-deficiencies-cause-weight-gain/
  3. https://www.livestrong.com/article/461353-does-a-vitamin-deficiency-cause-weight-gain/

منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *