مولتی ویتامین مینرال چیست و ترکیبات آن شامل چه ویتامین ها و مواد معدنی می باشد

زمان مورد نیاز مطالعه : 5 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی/ مشاور تغذیه

مولتی ویتامین مینرال چیست و ترکیبات آن شامل چه ویتامین ها و مواد معدنی می باشد

امروزه مصرف مولتی ویتامین مینرال در میان افراد مختلف بسیار رایج است. مصرف این مکمل برای برخی گروه های خاص نظیر ورزشکاران، سالمندان، زنان باردار و شیرده، افرادی که رژیم غذایی مناسبی ندارند و افراد مبتلا به اختلالات گوارشی ضروری است. در این مطلب به معرفی مکمل مولتی ویتامین مینرال، ترکیبات آن و بهترین مولتی ویتامین مینرال ایرانی می پردازیم .

مولتی ویتامین مینرال چیست ؟

 مولتی ویتامین مینرال یکی از انواع مکمل غذایی و ترکیبی از ویتامین ها و املاح معدنی مختلفی است که به صورت طبیعی در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود. در واقع مولتی ویتامین مینرال نیاز افراد به مواد مغذی که از طریق رژیم غذایی تامین نمی شود را فراهم می کند.

ترکیبات مولتی ویتامین مینرال شامل چه ویتامین ها و املاح معدنی است ؟

معمولا ویتامین های موجود در مولتی ویتامین مینرال یا از نوع ویتامین های محلول در چربی نظیر ویتامین A، D، E و K هستند که در بدن ذخیره می شوند یا ویتامین های محلول در آب نظیر ویتامین C و ویتامین B (انواع ویتامین های گروه B ) است که در بدن ذخیره نمی شود. معمولا 13 نوع ویتامین در فرمولاسیون مولتی ویتامین مینرال ها وجود دارد.

املاح معدنی موجود در مولتی ویتامین مینرال نیز به دو دسته تقسیم می شوند. نیاز ما به برخی از این املاح معدنی نظیر کلسیم زیاد است ولی برخی دیگر از املاح نظیر کرومیوم، مس، ید، سلنیوم هستند که نیاز بدن به آنها بسیار کم است.

در چه شرایطی به مصرف مولتی ویتامین مینرال نیاز داریم ؟

 • هنگامی که اشتهای خوبی ندارید و کمتر از نیاز روزانه خود غذا می خورید
 • اگر در حال کاهش وزن هستید و رژیم کم کالری دارید
 • مبتلا به بیماری خاصی هستید که سطح جذب  برخی از مواد مغذی در بدنتان کاهش پیدا کرده است نظیر بیماری سلیاک، کولیت اولسراتیو و ....
 • به دلیل شرایطی نظیر بارداری و شیردهی  نیاز به دریافت بیشتر برخی از مواد مغذی هستید

فواید مصرف روزانه مولتی ویتامین مینرال

افزایش سطح انرژی

کمبود برخی از ویتامین ها و املاح معدنی باعث کاهش سطح انرژی و خستگی زودرس می شود . مصرف منظم مولتی ویتامین مینرال با تامین برخی از ویتامین ها و املاح معدنی در افزایش سطح انرژی موثر است.

بهبود خلق و خو

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه مولتی ویتامین مینرال اثرات مثبتی روی بهبود خلق و خوی افراد دارد. دریافت کافی ویتامین ها و املاح معدنی عملکرد مغز مرتبط با خلق و خو را بهبود می بخشد.

کاهش سطح استرس و اضطراب

ویتامین ها و املاح معدنی نقش زیادی در کاهش سطح استرس و اضطراب دارد . ویتامین های گروه B با شرکت در سیکل تولید انرژی و کمک به بهبود عملکرد سیستم عصبی در کاهش سطح استرس و اضطراب موثر است.

بهبود حافظه کوتاه مدت

مطالعات اخیر در استرالیا نشان داد که ویتامین های گروه B اثرات قابل توجهی در عملکرد حافظه کوتاه مدت دارند. در این تحقیق شرکت کنندگانی که از مولتی ویتامین های حاوی ویتامین B12 استفاده می کردند تست های حافظه را در مقایسه با کسانی که استفاده نمی کردند بهتر جواب می دادند.

مبارزه با رادیکال های آزاد

برخی ترکیبات موجود در مولتی ویتامین مینرال ها با خاصیت آنتی اکسیدانی خود با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها موثر هستند.

 

خواص انواع ویتامین ها و املاح معدنی موجود در مولتی ویتامین مینرال

در زیر به صورت خلاصه به خواص برخی از ویتامین ها و املاح معدنی موجود در مولتی ویتامین مینرال اشاره می کنیم :

ویتامین A

ویتامین A اثرات مثبت زیادی بر سیستم ایمنی دارد و نیز دارای خواص ضد سرطان می باشد. این ویتامین در درمان بعضی مشکلات پوستی کمک کننده است. همچنین این ویتامین اثرات آنتی اکسیدانی دارد.

ویتامین A نقش زیادی در کاهش بروز شب کوری، اسهال، سرخک و برخی بیماری های عفونی در کودکان دارد.

ویتامین B12

ویتامین B12 در درمان حالات کمبود ویتامین B12 نظیر آنمی مگالوبلاستیک به کار می رود. این ویتامین می تواند اثرات آنتی آتروژنیک، محافظت از سیستم عصبی، اثرات ضد سرطانی و نیز فعالیت سم زدایی داشته باشد. ویتامین B12 اثرات بالقوه آنتی آلرژیک و بهبود خلق و خو دارد.

ویتامین C

ویتامین C فعالیت آنتی اکسیدانی دارد . همچنین می تواند اثرات آنتی آتروژنیک، ضد سرطانی، ضد پرفشاری خون، ضد ویروسی، ضد حساسیت، تنظیم کننده سیستم ایمنی، حفاظت از چشم و مسیر هوایی داشته باشد و به سم زدایی برخی فلزات سنگین نظیر سرب و سایر مواد شیمیایی سمی کمک کند.

ویتامین D

ویتامین D خواص ضد پوکی استخوان، ضد سل، ضد التهاب، ضد سرطان، ضد پسوریازیس، آنتی اکسیدان و تنظم کننده خلقیات و حالات روانی دارد.

ویتامین E

ویتامین E فعالیت آنتی اکسیدانی دارد . این ویتامین همچنین ممکن است فعالیت ضد انعقادی، محافظ سیستم عصبی، تنظیم کننده سیستم ایمنی، تثبیت کننده غشای سلولی و فعالیت ضد ویروسی داشته باشد.

ویتامین K

ویتامین K درافراد دچار کمبود ویتامین K، در برخی موارد بیماری های خونریزی دهنده نوزادی، در برخی سندروم های سوء جذب و در برخی افراد که به مدت طولانی تغذیه وریدی دریافت کرده اند، کاربرد دارد.

ویتامین K دارای عملکرد هموستاتیک است و ممکن است فعالیت ضد پوکی استخوان، آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی داشته باشد.

کلسیم

کلسیم در حفظ سلامت استخوان ها، پیشگیری و درمان پوکی استخوان موثر است. همچنین این ماده معدنی می تواند فعالیت ضد سرطانی، ضد فشار خون و کاهنده کلسترول خون داشته باشد.

سلنیوم

سلنیوم فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی دارد. همچنین در تقویت سیستم ایمنی و سم زدایی نقش دارد و در افزایش باروری مردان موثر است.

دریافت کم سلنیوم از رژیم غذایی با افزایش خطر بروز بیماری های قلبی عروقی در ارتباط است. سلنیوم فواید ضد التهابی دارد و در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید می تواند مفید باشد.

منیزیم

منیزیم می تواند از پوکی استخوان جلوگیری کند. فعالیت آنتی آریتمی داشته و در کنترل پره اکلامپسی موثر است. این عنصر دارای اثرات ضد فشار خون، تنظیم کنندگی میزان قند خون، گشاد کنندگی راه های هوایی و اثرات ضد میگرنی دارد.

 

روی به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. فعالیت انتی اکسیدانی، ضد ویروسی دارد. همچنین روی در تقویت باروری موثر است.

آهن

عملکرد اصلی مکمل آهن، پیشگیری و درمان آنمی فقر آهن می باشد. این عنصر در تقویت سیستم ایمنی، افزایش فعالیت های شناختی و پیشگیری از سرطان دارد.

نتایج برخی مطالعات نشان می دهد که آهن می تواند در کاهش مشکلات یادگیری و افزایش توانایی شناخت در برخی کودکان و نوجوانان مبتلا به فقر آهن مفید باشد.

مس

این ماده معدنی اثرات ضد سرطانی دارد و می تواند در بعضی افراد مبتلا به آرتریت مفید باشد.

 

عوارض جانبی مولتی ویتامین مینرال

معمولا مصرف مولتی ویتامین مینرال عوارض جانبی جدی ایجاد نخواهد کرد. برخی از عوارض جانبی معمول عبارتند از :

 • ناراحتی های گوارشی
 • سردرد
 • احساس نامطلوب و غیر معمول در دهان
 • واکنش های آلرژیکی نظیر راش، خارش، قرمزی پوست

اگر مولتی ویتامین مینرال حاوی آهن باشد گاهی باعث ایجاد عوارض زیر می شود :

 • مدفوع تیره رنگ
 • تب
 • دل درد
 • یبوست

 

مصرف مولتی ویتامین مینرال با کدام داروها تداخل دارد ؟

مولتی ویتامین مینرال می تواند با داروهای زیر تداخل ایجاد کند . در صورت استفاده از داروهای زیر قیل از مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال با پزشک یا داروساز مشورت نمایید

 • ترتینوئین یا ایزوترتینوئین
 • آنتی اسید ها
 • آنتی بیوتیک ها
 • دیورتیک ها
 • داروهای قلبی
 • داروهای کاهنده فشار خون
 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 • داروهای ضد انعقاد خون مثل وارفارین
 • اورلیستات

مولتی ویتامین کارن، بهترین برند مولتی ویتامین ایرانی

مولتی ویتامین مینرال کارن یکی از بهترین مکمل ها مولتی ویتامین موجود در بازار است. پره میکس ویتامین ها و املاح معدنی موجود در این مولتی ویتامین از شرکت DSM سوییس تامین می شود که یکی از از معتبرترین و بزرگ ترین تولیدکننده های ریز مغذی در جهان است.

مولتی ویتامین مینرال شرکت کارن حاوی 26 نوع ویتامین و املاح معدنی است. این نوع مولتی ویتامین یک نوع مکمل کامل است که %100 نیازهای یک بزرگسال به ویتامین ها را برطرف می کند.

مولتی ویتامین مینرال شرکت کارن یک مکمل کاملا مطمئن است و فاقد هر گونه نگهدارنده است.

برخی از افراد به دلیل ایجاد پس طعم پس از مصرف مکمل های مولتی ویتامین مینرال از مصرف آن خودداری می کنند ولی قرص های   مولتی ویتامین مینرال شرکت کارن دارای روکش شکلاتی است و افراد به راحتی بدون هیچگونه احساس نامطلوبی می توانند از آن استفاده نمایند

مولتی ویتامین مینرال شرکت کارن به دلیل داشتن بیوتین، زینک و آهن به سلامت پوست و مو کمک می کند و در درمان ریزش مو ناشی از کمبود های تغذیه ای موثر است.

 

 

 

 

 

Reference:

https://kidshealth.org/en/teens/vitamins-minerals.html

https://www.drugs.com/mtm/multivitamins-and-minerals.html

 

 

 


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 م . یحیی‌زاده ۱۴۰۳/۴/۲۳

سلام. کودکان 9 ساله هم میتونند مصرف کنند؟؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر در صورتیکه کودک خوب غذا نمی خورد و برنامه غذایی متنوع و متعادلی ندارد می تواند از مکمل مولتی ویتامین مینرال مخصوص کودک و نوجوان استفاده نماید . موفق و سلامت باشید

 عبدالله حمزه ۱۴۰۳/۱/۲۷

عالی بود سلام ..مولتی‌ویتامین میرال ضررندارد

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز اگر رژیم غذایی مناسب و متنوعی ندارید به عنوان مثال از میوه ها و سبزیجات در حد مورد نیاز استفاده نمی کنید می توانید از مکمل مولتی ویتامین مینرال استفاده نمایید و ضرری برایتان نخواهد داشت 

موفق و سلامت باشید 

 زهرا حیدری ۱۴۰۲/۷/۱۸

از مطالب بسیار مفیدتون ممنونیم

پاسخ کارن :

با تشکر از توجه و همراهی تان . خوشحالیم که برایتان مفید بود 

 داریوش ۱۴۰۲/۷/۰۶

من خودم دل درد گرفتم عدامه بدن قرص خوردن؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

در صورت ادامه مصرف و ایجاد عارضه دل درد از مصرف مکمل خودداری نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 

 محمد علی زاده ۱۴۰۲/۴/۲۴

آیا قرص مولتی ویتامین مینرال چاق کننده هست؟ برای افزایش وزن میخوام استفاده کنم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز اگر بی اشتهایی ناشی از کمبود ویتامین یا املاح معدنی داشته باشید مصرف مولتی ویتامین مینرال با رفع کمبودتان باعث بهبود اشتها شده و باعث افزایش وزن می شود در غیر این صورت مکمل مولتی ویتامین مینرال چاق کننده نیست . 

موفق و سلامت باشید 

 

 مریم ۱۴۰۲/۴/۰۶

سلام خسته نباشید رژیم گرفتم برای اینکه 25 کیلو وزنم را پایین بیاورم به من گفتن مولتی ویتامین مینیرال بخورم البته سطح ویتامین دی من پایین است ازمایش دادم می خوام ببینم برای بدنم خوب هست یا نه ایا مولتی ویتامین مینیرال ساده خوبه یا مینیرال شرکت کارن کدومش بهتره برای کاهش وزن به من گفتن شب مصرف کنم به نظر شما چه موقع مصرف شود بهتره وباعث ایجاد اشتها نمی شود

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز بهتر است از مکمل مولتی ویتامین مینرال شرکت کارن که یک مکمل کامل است و کلیه ریز مغذی های مورد نیاز بدنتان را تامین می کند استفاده نمایید می توانید شب ها قبل از خواب استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 غلامرضا.نوروزی.دهناشی ۱۴۰۲/۳/۲۹

.هم.ندارم.میوه.هم.چون.پول.نداریم.منو.مادر.میشود.بگویداین.مولتی.ویتامین.شرکت.کارن.ازکجابدست.یاتهیه.کنیم.وآیامیشود.همراص.اهخوردهرصبح.سپاسگزارم.وممنونمبحانه.خسلام.۶۷سال دارم.دندان.

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

پدر عزیز مکمل مولتی ویتامین مینرال کارن را روزانه 1 عدد قرص یک ساعت پس از صبحانه استفاده نمایید . از داروخانه ها می توانید تهیه نمایید . برای اطلاع از داروخانه ها به قسمت داروخانه های نزدیک من در همین سایت مراجعه نمایید 

 

موفق و سلامت باشید