قرص منیزیم چیست و مصرف آن چه فواید و عوارضی دارد ؟

زمان مورد نیاز مطالعه : 1 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی/ مشاور تغذیه

قرص منیزیم چیست و مصرف آن چه فواید و عوارضی دارد ؟

سرفصل اصلی محتوا

منیزیوم چیست؟
قرص منیزیم برای چیست
منابع غذایی MG
عوارض کمبود و زیاد بود منیزیوم

منیزیم چیست ؟

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن انسان است که نقش های مهم و مختلفی در بدن انسان دارد. بدن یک فرد بالغ تقریبا 20 تا 28 گرم منیزیم دارد که تقریبا 60 % منیزیم بدن در استخوان ها، 26 %  در عضلات و بقیه در بافت های نرم و مایعات بدن وجود دارد. همه سلول ها در بدن برای عملکرد خود به منیزیم نیاز دارند.

انواع قرص منیزیم

مکمل منیزیم به شکل قرص ، کپسول و قرص جوشان با دوزهای 100 تا 400 میلی گرم در فرم های مختلفی نظیر منیزیم سیترات، منیزیم اکسید، منیزیم کلرید، منیزیم لاکتات، منیزیم مالات، منیزیم سولفات و منیزیم گلیسینات در بازار  وجود دارد.

قرص جوشان منیزیم برای چیست ؟

قرص منیزیم خواص و فواید مختلفی برای بدن دارد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

تاثیر منیزیم در لاغری

منیزیم به صورت مستقیم در کاهش وزن و لاغری موثر نیست اما با توجه به اینکه یکی از فواید مهم منیزیم تنظیم قند خون و ترشح هورمون انسولین است و افراد چاق و دارای اضافه وزن معمولا مقاومت به انسولین دارند. منیزیم با کاهش مقاومت به انسولین و بهبود قند خون به کنترل میل به شیرینی جات و مصرف کربوهیدرات ها  کمک می نماید و در کنترل وزن موثر است.

منیزیم برای پوست و مو  

منیزیم یکی از مواد معدنی است که به سلامت و پاکسازی پوست کمک می کند و با حفظ رطوبت پوست در جوانسازی و کاهش چین و چروک پوست موثر است. همچنین منیزیم می تواند به درمان اگزما و پسوریازیس نیز کمک نماید.

نقش منیزیم در واکنش های مهم بیوشیمیایی بدن

یکی از نقش های مهم منیزیم، شرکت در واکنش های بیوشیمیایی به عنوان کوفاکتور بسیاری از آنزیم ها در داخل سلول است. در واقع منیزیم در بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی نظیر تولید انرژی، سنتز پروتئین، تولید و ترمیم DNA و RNA، انقباض عضلات و تنظیم سیستم عصبی نقش دارد.

 

بهبود عملکرد ورزشی در ورزشکاران

با توجه به شدت ورزش، نیاز به منیزیم درحین ورزش 20- 10 % بیشتر از زمان استراحت است. منیزیم با انتقال گلوکز به ماهیچه ها به تامین انرژی کمک می کند و در بهبود عملکرد ورزشی ورزشکاران موثر است.

مطالعه SW Golf و همکارانش نشان داد، والیبالیست هایی که روزانه 250 میلی گرم مکمل منیزیم دریافت می کردند، پرش و حرکات دست آنها بهبود قابل توجهی داشت.

در مطالعه دیگر دیده شد که سطح هورمون های استرس در ورزشکارانی که به مدت 1 ماه از مکمل منیزیم استفاده می کردند، کمتر از گروه شاهد بود که همین عامل در بهبود عملکرد ورزشی آنها تاثیر زیادی داشت. 

 

 

منیزیم و  درمان افسردگی

کاهش سطح منیزیم ارتباط مستقیمی با افسردگی و افزایش سطح استرس و اضطراب دارد. منیزیم در برقراری تعادل سطح نوروترنسمیترهایی نظیرگلوتامات و گاباآمینوبوتریک اسید نقش دارد.

برخی از مطالعات تاثیرات مثبت مکمل منیزیم در کاهش سطح اضطراب و استرس را نشان داده اند. کمبود منیزیم باعث اختلال در تنظیم محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال (HPA) شده و افزایش فعالیت این محور باعث افزایش تحریک پذیری، استرس و اضطراب می شود.    

 

نقش منیزیم در کنترل قند خون در دیابت نوع 2

احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که کمبود منیزیم دارند، بیشتر از افرادی است که سطح منیزیم خونشان در حد نرمال است. همچنین دیده شده است که سطح منیزیم افراد دیابتی کمتر از سایر افراد است.

دریافت کافی منیزیم، در افزایش حساسیت سلول ها به انسولین موثر است و به کنترل قند خون  بیماران دیابتی کمک می نماید.

Cinar و همکارنش در مطالعه سال ۲۰۰۸ خود نشان دادند که ۴ هفته استفاده از مکمل منیزیم نقش موثری در بهبود استفاده از گلوکز توسط سلول ها و افزایش حساسیت سلول ها نسبت به انسولین در افراد ورزشکار و غیر ورزشکار داشت.

 

منیزیم و  کاهش فشار خون

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل منیزیم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. مطالعه   Guerrero –Romero و همکارش در سال 2008 نشان داد مصرف روزانه 450 میلی گرم منیزیم نقش موثری در کاهش فشار خون دارد.

البته بیشتر اثرات مثبت مکمل منیزیم در کاهش فشار خون، مختص افرادی است که فشار خون بالا دارند و در افراد معمولی مکمل منیزیم نقشی در کاهش فشار خون ندارد.

به طور کلی دریافت مقادیر کافی منیزیم ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی را کاهش می دهد.

 

منیزیم و تسکین دردهای میگرنی

منیزیم یکی از مواد مغذی است که از ابتلا به میگرن پیشگیری می نماید. مطالعات نشان داده اند که سطح منیزیم افراد مبتلا به میگرن پایین تر از سایر افراد است و تعداد دفعات ابتلا به میگرن در افرادی که از مکمل های منیزیم استفاده می کنند، کمتر از افرادی است که مکمل منیزیم دریافت نمی کنند.

 کاهش منیزیم با انقباض عروق مغزی در ایجاد میگرن موثر است. منیزیم در مغز می تواند سیگنال های آغاز درد را در افراد میگرنی بلوکه نماید.

 

منیزیم و کمک به درمان سندروم قبل از قاعدگی

سندروم قبل از قاعدگی با علائمی نظیر تنش، اختلال در خواب، میل به شیرینی جات، حساسیت پستان ها، نفخ شکم و سردرد همراه است. مکمل منیزیم با متعادل کردن سطح هورمون پروژسترون، کاهش سطح پروستاگلاندین ها، کاهش فعالیت محور هیپوتالاموس هیپوفیز- آدرنال ( HPA )، کاهش سطح کورتیزول و ایجاد آرامش عضلات رحم به کاهش علائم PMS کمک می کند.

 

منیزیم و کاهش گرفتگی عضلات 

منیزیم به بهبود اسپاسم و گرفتگی عضلات کمک می کند

 

منابع غذایی منیزیم

سبزیجات سبز، انواع مغز ها ، غلات و دانه ها و شکلات تلخ از منابع غذایی غنی از منیزیم هستند.

 

مصرف منیزیم در دوران بارداری

زنان باردار و شیرده باید از مصرف مکمل منیزیم با دوزهای بیشتر از 350 میلی گرم در روز اجتناب کنند مگر اینکه دوزهای بیشتر از این مقدار توسط پزشک تجویز شده باشد.

 

عوارض مکمل منیزیم

شایعترین عارضه جانبی ناشی از مصرف مکمل های منیزیم اسهال است. سایر علائم گوارشی که ممکن است ایجاد شوند شامل تهوع، دل درد، دلپیچه و ..... شود . البته استفاده از مکمل منیزیم همراه غذا احتمال ایجاد اسهال و سایر عوارض گوارشی را کاهش می دهد.

عوارض جانبی جدی ناشی از مصرف مکمل منیزیم در افرادیکه عملکرد کلیوی سالمی دارند نادر است.  

 

عوارض کمبود منیزیم در بدن

علائم و نشانه های کمبود منیزیم در بدن عبارتند از کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، گرفتگی عضلانی، پارستزی ( مور مور شدن نوک انگشتان دست و پا، رعشه، تشنج، آریتمی قلبی، کاهش کلسیم خون، کاهش پتاسیم خون، افزایش فشار خون است.

نشانه های کمبود منیزیوم

آیا با مصرف غذا نیاز به منیزیم برطرف می شود ؟

اگر رژیم غذایی متنوع و متعادلی دارید و از همه گروه های غذایی در برنامه غذایی خود استفاده می کنید و به اندازه کافی از سبزیجات برگ سبز مثل سبزی خوردن، اسفناج، کاهو و ... و مغزها می خورید نیازتان به منیزیم تامین می شود اما اگر این منابع غذایی به اندازه کافی استفاده نمی کنید می توانید برای تامین نیازتان به منیزیم از مکمل آن استفاده نمایید.

 


منابع :

12 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 نرگس قاسمی ۱۴۰۳/۲/۱۶

خانم 45 ساله هستم دوهفته هست کل، بدنم مورمور میشه ودست وپام خواب میره ازمایش خونی رفتم همه چیز اوکی هست میشه نشانه کمبود منیزیم باشه راستی در هفته سه روز پیاده روی میکنم وسه روز هم ورز،ش یوگا وحرکات کششی ویه سوال دیگه چطور باید منیزیم مصرف کرد هر روز مصرف بشه مشکلی پیش نمیاد

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر .دوست عزیز روزانه 1 قرص منیزیم 250 میلی گرم می توانید استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 محمود مظلومی ۱۴۰۳/۲/۱۵

قند ناشتا من ۱۳۰ است چه نوع منیزیومی مصرف) . .کنم ؟ .....سیترات، پلاس

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز از مکمل منیزیم سیترات می توانید استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 سهیلا کریمی ۱۴۰۳/۲/۱۰

سلام وقت بخیر من یه مدل کپسول منیزیوم گرفتم که به همراه ویتامین ب هست آیا عوارضی داره و چه زمانی مصرف کنم بهتر هست؟مچکرم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز عوارضی ندارد . می توانید 1 ساعت پس از صبحانه استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 ایمان ابراهیمی ۱۴۰۳/۲/۰۴

باسلام خسته نباشید جوانی هستم 37ساله اهل مازندران حدود چند ساله ازدرد پا می نالم قد بنده 185 وزنم 62نهایت 64الان حدود چند ساله که همین وزن دارم خیلی هم برای درد پاهام پیش متخصص رفتم ولی هیچ فایده ای نداشت خواهشن از شما کمک می‌خوام راهنمایم کنید

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای کاهش درد و التهاب مفاصل می توانید از مکمل هایی نظیر کورکومین و گلدن سیز استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 Narges ۱۴۰۳/۱/۳۰

سلام خسته نباشید من حدوداً دوهفته منیزیم شب به شب یدونه میخوردم سردردشدید میگرفتم اونوقطع کردم و متوجه شدم که از مصرف منیزیم بود میخواستم ببینم دلیلش چی بوده ؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز احتمال وجود حساسیت فردی به ماده موثره یا سایر ترکیبات جانبی موجود در مکمل مورد استفاده وجود دارد موفق و سلامت باشید

 عذرا مروتی ۱۴۰۲/۱۲/۱۵

سلام من پنجاه‌ هشت سالم ناخن دستام خط های راهراه شده ناخن دوتا شستای دستم هم کمی فرورفتگی ایجاد شده هیچ ناراحتی ازنظر قلب یا چربی یا قند یا فشارخون هم ندارم شش ماه هم هست تعویض مفصل زانو انجام دادم میخواستم ازشما بپرسم قرص منیزیم برای منخوبه ممنون میشم سوال منو جواب بدین

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر

دوست عزیز مصرف مکمل منیزیم خیلی نمی تواند برای مشکل شما کمک کننده باشد 

موفق و سلامت باشید 

 مرتضی ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

با سلام و احترام من مشکل سنگ کلیه دارم آیا مصرف منیزیم برای من مشکل ایجاد می کند و باعث افزایش تعدادو حجم سنگ ها می شود؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

خیر مشکلی ندارد می توانید استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 پناهی ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

باسلام خانومی هستم که به تازگی زایمان کردم خیلی استرس و کم خواب هستم طوری که سرشب دلم میخواد بخوابم نوزاد سه کدوم مکمل را مصرف کنم ماه ام کم خوابه

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز می توانید از مکمل نوترارست کارن استفاده نمایید . می توانید 1 الی 2 قرص را همزمان با هم 1 ساعت پس از صبحانه استفاده نمایید . به کاهش سطح استرس کمک می کند 

موفق و سلامت باشید 

 

 ستاره خادمی ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

سلام ممنون از زحبتتان من چند وقته بهد از سرماخوردگی وگوش درد شدید که خوب شدم جدیدا شبها ضعف پا وبیقرای خواب ندارم البته به دایل فشارخون بالا فذص والزومیکیس واسترسم قرص زولپیدم 5 میخورم ولی همجنان درد داذم درضمن مولتی روزانه هم میخورم ولی شبها در بیقرام میکنه ممنون از راراهنماییتان منیزیم مصرف کنم سپاس

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای کاهش درد و گرفتگی عضلات خود می توانید از مکمل منیزیم قبل از خواب استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 

 مهناز ۱۴۰۲/۱۱/۳۰

سلام خسته نباشید من خانم ۴۶ سال دارم که دوسال پانیک دارم وقرص سترالین میخورم وتپش قلب هم داشتم ولان مدتی گرگرفتگی دارم به هر کی میگم میگن میخای یاسگی شوی آیا می‌تونم قرص منیزیم بخورم یا نه گرگرفتگی شدید دارم میشه بی‌زحمت راهنمایی کنید من چه قرص بخورم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز مصرف مکمل منیزیم منعی ندارد برای کاهش گرگرفتگی می توانید از مکمل گل مغربی نیز استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 ساهره مرادی ۱۴۰۲/۱۱/۱۵

با عرض سلام و خدا قوت خانمی هستم ۴۵ ساله که چند سالی هست ورزش میکنم پیاده روی والیبال میخواستم ببینم برای سن من چه منیزیم بهتر است که استفاده گنم بعضی وقتها زانو درد دارم و بعد بازی گاهی عضله های بدنم درد میکنه ؟ممنون و متشکرم .

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز می توانید از قرص منیزیم 250 میلی گرم یا قرص های جوشان منیزیم که این مقدار را دارند استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 محمود مصطفی زاده ۱۴۰۲/۱۱/۰۸

سلام من بیماری اسپوندیلیتانکیلوزان دارم ومدام گرفتگی عضلات پهلوها کمر مخصوصا گردن وکتف دارم. واز امپول سینورا استفاده میکنم. ایا قرص یا مکمل منیزیم برای من خوبه یا ضرر دارد

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای بهبود گرفتگی عضلات خود می توانید از مکمل منیزیم استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 

 زهرا عاشوری ۱۴۰۲/۱۱/۰۷

نحوه مصرف منیزیوم برای جوانسازی پوست چگونه است

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

می توانید روزانه یک عدد قرص جوشان منیزیم یا یک عدد مکمل منیزیم 250 میلی گرم استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 فرزان ۱۴۰۲/۱۰/۲۳

ن به دلیل اضطراب و هراس چهار ماهه که سرترالین ۱۰۰ روزی یک عدد و آلپرازولام ۰.۵ شبی نصف میخورم. آزمایش دادم و کمبود منیزیوم دارم. میخواستم بدونم چه زمانی از روز یا شب بخورم و آیا با سرترالین و آلپرازولام تداخل نداره؟ مشکلی پیش نمیاد؟ آخه دو روز صبح منیزیوم اولترا خوردم و احساس کردم که زود عصبی میشدم یا کلا حس عصبانیت داشتم و از گرسنگی بی قرار میشدم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز علائمی که اعلام کردید ارتباطی به مصرف مکمل منیزیم ندارد . می توانید مکمل منیزیم خود را با رعایت 2 ساعت فاصله زمانی از داروهایتان استفاده نمایید . 

موفق و سلامت باشید 

 حسینی ۱۴۰۲/۱۰/۱۹

سلام آیامصرف قرص منیزیم یاقرص جوشان آن برای کاهش وزن موثری است؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

خیر دوست عزیز در کاهش وزن موثر نیست 

موفق و سلامت باشید