فواید قرص منیزیم برای لاغری

زمان مورد نیاز مطالعه : 3 دقیقه

نویسنده : فاطمه عزیزیان | کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

فواید قرص منیزیم برای لاغری

نقش منیزیم در وزن و مکانیسم اثر آن

بسیاری از آنزیم هایی که در اکسیداسیون و تجزیه گلوکز یا قند خون نقش دارند به منیزیم وابسته هستند.

 زمانی که کمبود منیزیم وجود دارد، اکسیداسیون و تجزیه گلوکز به خوبی انجام نشده و قند تبدیل به چربی شده و در بافت چربی ذخیره می شود.

در نتیجه کمبود منیزیم هم باعث افزایش وزن شده و هم خطر مشکلات مربوط به چاقی مانند بالا رفتن چربی خون، سندروم متابولیک و دیابت نوع 2 را هم افزایش می دهد.

از آنجایی که افرادی که چاق هستند دریافت قندهای ساده و کربوهیدرات های تصفیه شده بالایی دارند نیاز به منیزیم بیشتری  برای تجزیه مقدار زیاد قندهای حاصل از رژیم غذایی نادرست خود دارند و معمولا بیشتر در معرض کمبود منیزیم قرار می گیرند.(1)

مصرف منیزیم برای لاغری مفید است؟

مطالعاتی که در این زمینه انجام شده تابحال اثر مستقیمی بین مصرف منیزیم و لاغری یا کاهش شاخص های مربوط به چاقی پیدا نکرده اند.

 البته بعضی تحقیقات نشان داده اند، مصرف مکمل منیزیم در افراد چاق باعث کاهش خفیفی در اندازه دور کمر می شود.

به نظر می رسد کمبود منیزیم در افرادی که چاق هستند وضعیت وزن آنها را بدتر می کند ولی در افرادی که کمبود منیزیم ندارند، مصرف مکمل این ماده مغذی کمکی به کاهش وزن نمی کند. (2)

برای کاهش وزن چه مقدار منیزیوم مصرف و چه زمانی مصرف شود

مکمل منیزیم در لاغری و کاهش وزن به صورت مستقیم تاثیری ندارد. مقدار دریافت روزانه توصیه شده برای منیزیم بین 310 تا 420 میلی گرم در روز می باشد.

درصورتی که کمبود منیزیم وجود داشته باشد می توان از مکمل منیزیم تا میزان حداکثر 400 میلی گرم در روز استفاده کرد.

مصرف مقادیر بیشتر از 400 میلیگرم ممکن است تاثیر منفی روی سلامت داشته باشد.(3)

آیا کمبود منیزیم باعث لاغری میشود؟

خیر کمبود منیزیم باعث لاغری نمی شود. کمبود منیزیم در افرادی که دیابت نوع 2 دارند سبب کاهش حساسیت به انسولین و بالا رفتن قند خون می شود. در افراد چاق هم کمبود منیزیم سبب کاهش تجزیه گلوکز و افزایش ساخته شدن چربی ها و درنتیجه افزایش وزن می شود. (1)

کلام آخر: آیا منیزیوم به لاغری کمک می کند؟

منیزیم یک ماده ضروری برای بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی است و کمبود منیزیم در علت شناسی چاقی نقش دارد.

در چندین مطالعه مشخص شده است که کاهش منیزیم خون با چاقی، افزایش BMI، افزایش فشار خون و کاهش سطح انسولین ناشتا ارتباط دارد.

البته مطالعات مستقیم به ندرت در مورد تأثیر مکمل منیزیم بر چاقی وجود دارد و برخی از کارآزمایی‌های بالینی انجام شده هم هیچ اثر معنی‌داری از تاثیر مکمل منیزیم بر پارامترهای چاقی نشان ندادند.

به دلیل اختلاف نظر در مورد اثرات مصرف مکمل منیزیم بر لاغری نمیتوان آن را برای کاهش وزن توصیه کرد، اگرچه استفاده آن در افرادی که کمبود منیزیم دارند، بخصوص افراد چاق یا مبتلا به دیابت نوع 2 می تواند کمک کننده باشد. (2)

 


منابع :

1 | 2 | 3

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *