کورکومین چیست؟

زمان مورد نیاز مطالعه : 3 دقیقه

نویسنده : کتایون کدخدازاده/کارشناس ارشد تغذیه

کورکومین چیست؟

کورکومین چیست؟

کورکومین (Curcumin) ترکیب گیاهی است که از زمین ساقه گیاه CurcumaLanga(زردچوبه) استخراج می‏شود.

مطالعات بالینی نشان می‏ دهند که این ترکیب در درمان و پیشگیری از بیماری‏های التهابی از قبیل بیماری‏های قلبی عروقی، آلزایمر، آرتریت روماتوئید، چاقی، دیابت نوع 2، سندرم متابولیک، پانکراتیت، سرطان، نارسایی مزمن کلیوی، آسم، برونشیت، بیماری‏های نورودژنراتیو (بیماری هایی که با تخریب سلول‏های عصبی همراهند) و اختلالات گوارشی موثر است.

کورکومین هم چنین در سلامت کبد، چشم و پوست نقش داشته و ترمیم زخم را تسریع می‏ کند.

کورکومین اثر ضد‏التهابی خود را از طریق اثر بر روی فاکتورهای رونویسی AP1، STAT-3، Nrf2، PPAR-γ وNF-kβ و اثر بر آنزیم ‏های دخیل در التهاب (مانند پروتئین‏کیناز، گلوتاتیون s ترانسفراز، متالوپروتئیناز، لیپو اکسیژناز و سیکلو‏اکسیژناز)اعمال می‏ کند.

درحقیقت این ماده با مهار فاکتور رونویسی NF-kβ که تنظیم کننده اصلی پروسه التهاب و بیان سیتوکین‏های پیش التهابی TNF-α، IL-1β، و IL-6 می باشد، در کاهش التهاب موثر است.

اثر ضد‏التهابی این ترکیب در کاهش دردهای روماتیسمی و التهاب مفاصل درمطالعات بالینی متعددی به اثبات رسیده است.

از سوی دیگر کورکومین به دلیل دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی با مهار اکسیژن و نیتروژن فعال از طریق افزایش سطوح گلوتاتیون، سد آنتی اکسیدانی بدن را بهبود می بخشد و با القای مسیر Nrf2/ARE که مسیر اصلی فعال کردن آنزیم‏های آنتی اکسیدانی است، نقش محوری در پیشگیری و درمان بیماری‏های ناشی از استرس اکسیداتیو دارد.

استرس اکسیداتیو عامل اصلی در پاتوژنز بیماری‏های مزمن مانند سرطان است.

کورکومین ترشح متالوپروتئیناز‏9 را کاهش داده و به دنبال آن مهاجرت و تهاجم سلول های سرطانی را کاهش می‏ دهد.

کورکومین ترکیبی به شدت لیپوفیل است و به راحتی ازسد خونی- مغزی عبور می ‏کند.

زیست دسترسی این ترکیب پایین است، با این حال با سرعت بالایی کنژوگه شده و جذب می شود و به مقدار کافی در اختیار مغز قرار می‏گیرد.

بنابراین مسیرهای انتقال سیگنال را فعال کرده و تجمع آمیلوئیدبتا(Aβ) را در مغز کاهش می‏دهد و از این طریق در پیشگیری از آلزایمرموثراست. بر طبق مطالعات اپیدمیولوژیک شیوع آلزایمر در جوامعی که مصرف بالای زردچوبه دارند 4/4 برابر کمتر از سایر جوامع است.

همچنین مصرف مکمل کورکومین از یک هفته قبل از شروع قاعدگی تا سه روز بعد از آن برای سه دوره متوالی می‏تواند در کاهش عوارض سندرم پیش از قاعدگی موثر باشد.

مکمل کورکومین کارن با توجه به اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی ذکر شده، برای ارتقا سلامت عمومی طراحی شده است.


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 حسنا ۱۴۰۲/۹/۲۲

بهترین زمان برای مصرفش رو میشه بگید؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز مکمل کورکومین کارن  را همراه وعده غذایی می توانید استفاده نمایید . روزانه 1 تا 3 کپسول می توانید استفاده نمایید . 

موفق و سلامت باشید 

 مهشید رضایی ۱۴۰۲/۹/۱۲

سلام روز بخیر ببخشید میخواستم بدونم آیا کورکومین برای افرادی که دیابت نوع 2 دارند و در مرحله تزریق انسولین هستن هم مفید به فایده هست؟ و ایا این قرص برای کسیکه دیابت نداره اما نیاز به لاغری شکم و پهلو داره هم جوابگو؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز مکمل کورکومین با کاهش مقاومت به انسولین به کنترل بهتر قند خون کمک می کند البته در افرادی که انسولین تزریق می کنند باید با احتیاط مصرف شود و در صورت بروز هیپوگلایسمی یا افت قند خون با مشورت با پزشک  دوز انسولین کاهش پیدا کند. اما در افرادی که مبتلا به اضافه وزن هستند این مکمل به صورت غیر مستقیم می تواند به کاهش وزن کمک نماید. اما برای کاهش توده چربی در ناحیه شکم و پهلو رعایت یک رژیم غذایی با کالری منفی و انجام ورزش منظم می تواند بسیار بیشتر کمک کننده باشد . 

موفق و سلامت باشید 

 حسین مرشدی ۱۳۹۹/۵/۳۰

سلام مادرم پادردداره هرجاهم بردیمش فایده نداشت حال کورکومین براش اثری داره متشکرم

پاسخ کارن : سلام بله بسیار موثر خواهد بود.