کورکومین چیست؟

زمان مورد نیاز مطالعه : 3 دقیقه

نویسنده : کتایون کدخدازاده/کارشناس ارشد تغذیه

کورکومین چیست؟

کورکومین چیست؟

کورکومین (Curcumin) ترکیب گیاهی است که از زمین ساقه گیاه CurcumaLanga(زردچوبه) استخراج می‏شود.

مطالعات بالینی نشان می‏ دهند که این ترکیب در درمان و پیشگیری از بیماری‏های التهابی از قبیل بیماری‏های قلبی عروقی، آلزایمر، آرتریت روماتوئید، چاقی، دیابت نوع 2، سندرم متابولیک، پانکراتیت، سرطان، نارسایی مزمن کلیوی، آسم، برونشیت، بیماری‏های نورودژنراتیو (بیماری هایی که با تخریب سلول‏های عصبی همراهند) و اختلالات گوارشی موثر است.

کورکومین هم چنین در سلامت کبد، چشم و پوست نقش داشته و ترمیم زخم را تسریع می‏ کند.

کورکومین اثر ضد‏التهابی خود را از طریق اثر بر روی فاکتورهای رونویسی AP1، STAT-3، Nrf2، PPAR-γ وNF-kβ و اثر بر آنزیم ‏های دخیل در التهاب (مانند پروتئین‏کیناز، گلوتاتیون s ترانسفراز، متالوپروتئیناز، لیپو اکسیژناز و سیکلو‏اکسیژناز)اعمال می‏ کند.

درحقیقت این ماده با مهار فاکتور رونویسی NF-kβ که تنظیم کننده اصلی پروسه التهاب و بیان سیتوکین‏های پیش التهابی TNF-α، IL-1β، و IL-6 می باشد، در کاهش التهاب موثر است.

اثر ضد‏التهابی این ترکیب در کاهش دردهای روماتیسمی و التهاب مفاصل درمطالعات بالینی متعددی به اثبات رسیده است.

از سوی دیگر کورکومین به دلیل دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی با مهار اکسیژن و نیتروژن فعال از طریق افزایش سطوح گلوتاتیون، سد آنتی اکسیدانی بدن را بهبود می بخشد و با القای مسیر Nrf2/ARE که مسیر اصلی فعال کردن آنزیم‏های آنتی اکسیدانی است، نقش محوری در پیشگیری و درمان بیماری‏های ناشی از استرس اکسیداتیو دارد.

استرس اکسیداتیو عامل اصلی در پاتوژنز بیماری‏های مزمن مانند سرطان است.

کورکومین ترشح متالوپروتئیناز‏9 را کاهش داده و به دنبال آن مهاجرت و تهاجم سلول های سرطانی را کاهش می‏ دهد.

کورکومین ترکیبی به شدت لیپوفیل است و به راحتی ازسد خونی- مغزی عبور می ‏کند.

زیست دسترسی این ترکیب پایین است، با این حال با سرعت بالایی کنژوگه شده و جذب می شود و به مقدار کافی در اختیار مغز قرار می‏گیرد.

بنابراین مسیرهای انتقال سیگنال را فعال کرده و تجمع آمیلوئیدبتا(Aβ) را در مغز کاهش می‏دهد و از این طریق در پیشگیری از آلزایمرموثراست. بر طبق مطالعات اپیدمیولوژیک شیوع آلزایمر در جوامعی که مصرف بالای زردچوبه دارند 4/4 برابر کمتر از سایر جوامع است.

همچنین مصرف مکمل کورکومین از یک هفته قبل از شروع قاعدگی تا سه روز بعد از آن برای سه دوره متوالی می‏تواند در کاهش عوارض سندرم پیش از قاعدگی موثر باشد.

مکمل کورکومین کارن با توجه به اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی ذکر شده، برای ارتقا سلامت عمومی طراحی شده است.

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 حسین مرشدی ۱۳۹۹/۵/۳۱

سلام مادرم پادردداره هرجاهم بردیمش فایده نداشت حال کورکومین براش اثری داره متشکرم

پاسخ کارن : سلام بله بسیار موثر خواهد بود.