6 اثرکورکومین در بهبود زخم

زمان مورد نیاز مطالعه : 2 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی/کارشناس تغذیه

6 اثرکورکومین در بهبود زخم

هر گونه آسیبی که منجر به اختلال در پوست گردد، زخم نامیده می شود.

زخم ها علت های مختلفی دارند به عنوان مثال در آسیب های تروماتیک، عروق خونی پاره می شوند و متعاقب خونریزی، لخته ایجاد می شود. در زخم های ایسکمی یا فشاری، جریان خون به علت انسداد عروق ریز ناحیه، دچار اختلال می شود در نتیجه نکروز بافتی رخ می دهد که به دنبال آن زخم ایجاد می شود.

فرآیند بهبود زخم از مراحل پیچیده و مرتبط با هم تشکیل شده است این مراحل عبارتند از : هموستاز و انعقاد، التهاب، رشد و تکثیر و بلوغ یا مچوریشن. مدت زمان هر یک از این مراحل متفاوت است. هر مرحله ای ممکن است به علت عوامل موضعی از قبیل ایسکمی یا کمبود مواد مغذی نسبت به مراحل دیگر طولانی تر شود.

مطالعات مختلف نشان داده اند که کورکومین ماده موثره زردچوبه با تسریع مراحل فوق نقش موثری در بهبود زخم دارد.

برخی از اثرات کورکومین در بهبود زخم عبارتند از:

  • کاهش التهاب

پاسخ التهابی یک واکنش موضعی عمومی نسبت به بافت آسیب دیده و یا هجوم با کتری ها است. علائم التهاب عبارتند از : قرمزی، گرمی، درد و تورم

کورکومین با مهار تولید عوامل التهابی نظیر اینترلوکین -1  و TNF-α نقش موثری در کاهش التهاب در محل زخم دارد. برخی از مطالعات نشان داده اند اثر ضدالتهابی این ماده موثره بیشتر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نظیر آسپرین و ایبوبروفن است.

  •  کاهش خونریزی  

زمانی که آسیب تروماتیک یا عمدی موجب آسیب عروق خونی می شود، اولین پاسخ بدن، توقف خونریزی است. 

یکی از اثرات کورکومین در درمان زخم، کمک به افزایش سرعت انعقاد خون و توقف خونریزی است. عصاره زردچوبه با بهبود فعالیت آنزیم های پروتئولیتیک و سیستم فیبرینولیتیک در تسریع روند تشکیل لخته در محل زخم موثر است.

  •  فعالیت آنتی اکسیدانی

افزایش تولید گونه های فعال اکسیژن در ایجاد استرس اکسیداتیو نقش دارد و استرس اکسیداتیو درمان زخم را به تعویق  می اندازد. یکی از اثرات مهم زردچوبه در بدن فعالیت آنتی اکسیدانی آن و خنثی کردن رادیکال های آزاد است که نقش مهمی در تسریع روند ترمیم زخم دارد.

  •  اثرات ضد میکروبی

احتمال رشد باکتری ها و ایجاد عفونت در محل زخم بسیار زیاد است که همین عامل مانع از ترمیم سریع زخم می شود.

بر اساس برخی مطالعات اضافه کردن کورکومین به محیط کشت باکتری هایی نظیر اشیریشیاکلی و استافیلوکوکوس اورئوس از رشد آنها جلوگیری می کند، بنابراین از این اثر زردچوبه می توان در پیشگیری از ایجاد عفونت در محل زخم استفاده نمود.

  •  تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی نقش موثری در تسریع مراحل التهاب و  بازسازی فرآیند بهبود زخم دارد. کورکومین با تنظیم و تقویت پاسخ های ایمنی نقش موثری در تسریع این فرآیند دارد.  

  • کلاژن سازی

مرحله نهایی بهبود زخم تشکیل بافت اسکار در محل زخم است که از فیبرهای کلاژن تشکیل شده است.کلاژن پروتئین اصلی ساختار پوست به شمار می رود. در مرحله بازسازی زخم، کورکومین با تحریک سنتز فیبروبلاست ها و اثر بر کلاژن سازی نقش موثری در فرآیند کوچک شدن یا بسته شدن زخم دارد.

 

 


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *