مکمل های بدنسازی و ورزشی مجاز برای زیر 18 سال

زمان مورد نیاز مطالعه : 5 دقیقه

نویسنده : محمد ببا | کارشناس ارشد تغذیه

مکمل های بدنسازی و ورزشی مجاز برای زیر 18 سال


امروزه با افزایش سطح دانش عمومی افراد خصوصا در حوزه ی تغذیه و سلامت عمومی شاهد ورود نوجوانان و جوانان به رشته های مختلف ورزشی خصوصا رشته ی بدنسازی هستیم. از سوی دیگر پیشرفت سریع علم در حوزه ی تغذیه ی ورزشی اهمیت و نقش بسیاری از مکمل های بدنسازی در ورزش های مختلف را بیش از پیش روشن می کند.

اما سوال اینجاست که آیا تمامی ورزشکاران نوجوان و جوان نیاز به مصرف مکمل بدنسازی دارند؟ مصرف کدام مکمل ها برای افراد کمتر از 18 سال مجاز است؟ مکمل های بدنسازی برای نوجوانان کدام اند؟
که قصد داریم در این مقاله به پاسخ این سوالات بپردازیم

آیا بدنسازی برای زیر 18 سال مناسب و مجاز است؟ 

مسلما یکی از مهم ترین ارکان سلامت داشتن تحرک و دوری از سبک زندگی غیر فعال و نشسته است.

ورزش بدنسازی مانند هر ورزش دیگری با تحرک همراه بوده و برای حفظ سلامت عمومی بدن چه در افراد کمتر از 18 سال و چه در افراد بالای 18 سال می تواند مفید باشد.

فشار اعمال شده بر روی عضلات و استخوان ها سبب ترشح بیشتر هورمون رشد (GH) شده و توسعه ی عضلانی و افزایش رشد قدی در طولانی مدت را به همراه خواهد داشت. بنابراین جای هیچگونه نگرانی در مورد رشد قدی در ورزشکاران این گروه سنی وجود ندارد و تا زمانیکه صفحات رشد بسته نشده باشند، رشد قدی متوقف نخواهد شد.

خطری که بیشتر ورزشکاران این سنین را تهدید می کند استفاده از وزنه های سنگین، که در اغلب مواقع فرد توانایی کنترل کردن آنها را ندارد، و یا پیروی کردن از الگوهای نادرست غذایی و ورزشی است.

مثلا یک ورزشکار بدنساز 17 ساله نباید روش تمرینی یا برنامه ی غذایی یک ورزشکار بدنساز حرفه ای 30 ساله را الگوی خود قرار دهد و بهتر است با یک متخصص تغذیه و علم تمرین در این مورد مشورت نماید.

خطر دیگر استفاده از داروهای بدنسازی مانند انواع استروئیدهای آنابولیک است که به هیچ عنوان برای ورزشکاران این رده ی سنی توصیه نمی شود.

آیا بدنسازی حرفه ای به نوجوانان توصیه می شود؟

پاسخ این سوال بیشتر به هدف تمرینی فرد بستگی دارد. ورزش حرفه ای بدین معناست که فرد با قصد رقابت کردن قواعد و اصول بنیادین هر رشته ی ورزشی را رعایت کند.

بدنسازی حرفه ای هم مستلزم استفاده از هورمون های استروئیدی، مکمل های مخصوص بدنسازی و ... است که بدن را تحت فشار شدیدی قرار داده و خطرات خاص خود را نیز به همراه دارد.

بنابراین پیشنهاد می شود که نوجوانان و جوانان نگاهشان به رشته ی بدنسازی صرفا یک رشته ی ورزشی جهت اصلاح سبک زندگی و دوری از بی تحرکی باشد.

با این توضیحات اگر فردی قصد دنبال کردن بدنسازی به صورت حرفه ای را داشته باشد، بهتر است از سنین نوجوانی یا جوانی شروع کند، البته نکته ی مهم اینجاست که این فرد مانند دیگر افراد حرفه ای در این رشته ی ورزشی می بایست تحت نظر چندین متخصص به فعالیت خود ادامه دهد. 

آیا نوجوانان می توانند از مکمل های ورزشی و بدنسازی استفاده کنند؟

طبق یک قاعده ی کلی اگر رژیم غذایی فرد پاسخ گوی نیاز ورزشی وی نباشد، استفاده از مکمل های غذایی و ورزشی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

نیاز های بالاتر در سن رشد سبب می شود نوجوانان نسبت به بزرگسالان هم وزن و هم قد خود نیاز بیشتری به انرژی داشته باشند، حال اگر فرد نوجوان ورزشکار نیز باشد، این نیاز بیشتر هم خواهد شد.

نوجوانان می توانند در کنار تبعیت از یک رژیم غذایی سالم و مکفی بخشی از انرژی مورد نیاز روزانه ی خود را از طریق مصرف مکمل های غذایی و ورزشی تامین کنند، حتی بسیاری از برندهای ورزشی مکمل ها را مطابق با نیاز ورزشی افراد نوجوان طراحی و تولید می کنند.

اما در نظر داشته باشید که مصرف مکمل های غذایی و ورزشی به هیچ عنوان نباید جایگزین دریافت های غذایی شود. 

آیا مصرف مکمل برای نوجوانان ورزشکار و بدنساز ضروری است؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، مصرف مکمل در نوجوانان ورزشکار ضرورتی ندارد و فرد با پیروی از یک رژیم غذایی که پاسخ گوی نیاز ورزشی وی باشد، می تواند انرژی و پروتئین مورد نیاز روزانه ی خود را تامین کند. اما اگر به هر دلیلی نیاز فرد ورزشکار به پروتئین و انرژی تامین نشود، فرد ناچار به مصرف مکمل های ورزشی خواهد بود.

لیست مکمل های مجاز برای افراد زیر 18 سال( بهترین مکمل های بدنسازی برای افراد زیر 18 سال)

مکمل های پروتئین بالا
گینر و کربوپروتئین ها
 مولتی ویتامین مینرال
 امگا3
پروبیوتیک
گلوتامین
آرژنین
آمینواسیدهای شاخه دار (BCAAs)

آیا مصرف مکمل های ورزشی برای نوجوانان عوارضی در پی دارد؟

مکمل های ورزشی به خودی خود عارضه ای برای فرد مصرف کننده ایجاد نمی کنند اما مصرف بیش از حد برخی مکمل ها ممکن است با عوارضی همچون ناراحتی های گوارشی مانند نفخ، حالت تهوع، اسهال یا یبوست همراه باشد.

همچنین برخی از مکمل های ورزشی که برند شناخته شده ای ندارند، گاها از ترکیبات غیر مجازی همچون پروهورمون ها استفاده می کنند تا اثربخشی بیشتری را به همراه داشته باشند. نوجوانان با مصرف اینگونه مکمل ها ممکن است با عوارضی مانند جوش زدن صورت و بدن مواجه شوند.

فواید مصرف مکمل برای نوجوانان ورزشکار

گاها پیش می آید که فرد ورزشکار تمایلی به مصرف یک یا چند ماده ی غذایی خاص ندارد، به عنوان مثال عدم تمایل به مصرف ماهی. در این صورت فرد بزرگترین منبع اسیدهای چرب امگا3 را از دست خواهد داد، در این مورد استفاده از مکمل اسیدهای چرب امگا3 می تواند کمک کننده باشد. یا به عنوان مثال ورزشکاری که تمایل به مصرف گوشت ندارد، در این صورت منابع پروتئینی فرد بسیار محدود می شود، در این شرایط استفاده از مکمل های پروتئینی می تواند بخشی از پروتئین مورد نیاز روزانه ی فرد را تامین کند. 

پاسخ به سوالات رایج در خصوص مصرف مکمل بدنسازی برای افراد زیر 18 سال

پروتئین وِی از چه سنی مصرف می شود؟

طبق توصیه ی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) افراد بالاتر از 1 سال مجاز به مصرف مکمل پروتئین وِی هستند، بنابراین استفاده از مکمل پروتئین وِی در نوجوانان جای هیچگونه نگرانی ندارد.

کراتین برای زیر 18 سال مجاز است؟ (عوارض کراتین در افراد زیر 18 سال)

به دلیل عدم شناخت کافی نسبت به اثرات طولانی مدت مکملیاری با کراتین توصیه می شود که این مکمل در افراد کمتر از 18 سال مورد استفاده قرار نگیرد.

نوجوانان ورزشکار دختر از چه مکمل هایی استفاده کنند؟

متاسفانه کم خونی فقر آهن و پوکی استخوان 2 مشکل اساسی در بین خانم های ایرانی محسوب می شوند و از آنجا که کم خونی و کمبود کلسیم و ویتامین D جزو عوامل محدود کننده ی ظرفیت ورزشی محسوب می شوند، توصیه می شود که دختران ورزشکار حتما از مکمل آهن، کلسیم و ویتامین D در مقادیر توصیه شده استفاده کنند.

کلام آخر (آیا مکمل بدنسازی برای نوجوانان ضرر دارد؟)

مصرف مکمل های بدنسازی برای نوجوانان اگر به درستی انتخاب و در دوز لازم مصرف شود، عارضه ای ایجاد نمی کند.

در صورت وجود سوال می توانید با شماره 02173623 تماس حاصل نمایید. کارشناسان تغذیه ما پاسخ گو شما خواهند بود.


 


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 ابوالفضل رحمانیان ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید ببخشید برا کسی که 12سالشه 72کیلو هستش وسابقه تمرینیش حدود 8ماه هست و سخت تمرین می‌کنه و 13کیلو عضله اورده پروتئین وی خوب هست ؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز اگر نیازتان به پروتئین از رژیم غذایی تامین نمی شود و نمی توانید از مواد غذایی پروتئینی به قدر کافی استفاده نماید می توانید از مکمل ایزووی شرکت کارن استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 Ashkan ۱۴۰۲/۱۱/۳۰

سلام خسته نباشید من تازه وارد ۱۷ سال شدمو یه ۶.۷ ماهی میشه بدنسازی میرم امشب من یه مکمل به نام پری ورک اوت را تهیه کردم گفتم قبل اینکه مصرف کنم یه مشورت باهاتون داسته باشم. خودم تو بعضی از مقاله ها خوندم که برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب نیست بنظرتون اگه حالا من مصرف کنم چیزی میشه چون ۱ سال دیگه ۱۸ میرم تو وزنم۸۵ قدم ۱۷۸

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز استفاده از مکمل های پری ورک اوت به دلیل داشتن دوز بالای کافئین و سایر ترکیبات انرژی زا به دلیل عوارض جانبی نظیر تپش قلب ، بی قراری و .... در نوجوانان توصیه نمی شود . بهتر است استفاده نکنید 

موفق و سلامت باشید 

 

 

 بنیامین ۱۴۰۲/۱۱/۲۶

سلام من ۱۶ سالمه ۱۸۰ قد و ۵۷ وزن آیا میتوانم از کراتین استفاده کنم چون بعضی های میگن مشکلی ندارد ولی بعضی ها میگن باید باشی ۱۸

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز بهتر است زیر 18 سال از مکمل کراتین استفاده نشود . 

موفق و سلامت باشید 

 امیرحسین رحیمیان ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

سلام آیا می توان از گین آپ مخصوص بزرگسالان هم استفاده کنیم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

بله نوجوانان نیز با مقدار کمتر از مقدار توصیه شده می توانند از این مکمل استفاده کنند . 

موفق و سلامت باشید 

 امیرمحمد ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

سلام درود بنده 7روزه تمرین در خانه با نصب یک برنامه از فروشگاه شروع به تمرین کردم وبدنی لاغر وضعیف دارم وعده غذایی خوبی هم ندارم میخام درعرض چندماه قدرت وشش تکه بدست بیارم چه ویتامین ومکمل وچیزی هایی برام پیشنهاد میکنید لطفا بهم کمک کنید

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای افزایش وزن و بهبود توان جسمانی و بهبود وضعیت تغذیه ای خود می توانید از مکمل گین آپ یا مکمل انترامیل پرپروتئین استفاده نمایید . در صورت کمبود ویتامین دی حتما مکمل ویتامین دی استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 امیر محمد موسایی ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

سلام من۱۶ سالم قد ۱۸۷ وزن ۸۰ ۶ماه کشتی کارمیکنم بدنم کم میاره زورمم کمه چهمکملی میتونم استفاده کنم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای افزایش قدرت و توان بدنی خود  می توانید از مکمل هایی نظیر مسیووی یا سوپروی کارن قبل و پس از تمرین استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 سجاد ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

سلام من ۱۶ سالمه قد ۱۷۵ وزن ۴۲ کیلو هست آیا برای عضله و وزنم چه مکملی استفاده کنم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای افزایش وزن و تقویت توده عضلانی خود  می توانید از مکمل هایی نظیر گین آپ یا انترامیل پرپروتئین استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 اهورا ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

.سلام و عرض ادب من حدود ۴ ماه هست ک در خانه ورزش نسبتا سنگین میکنم اما بدنم کم میاره قبل ورزش هم از وعده غذایی استاده میکنم میخواستم بدون برای شروع برا خوردن مکمل چه مکملی بخورم خوب هست قدم۱۷۵ وزنم ۶۵ ۱۶ سالمم هست ممنون میشم پاسخ گو باشید

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز می توانید 1 ساعت قبل از ورزش 1-2 پیمانه   از مکمل گین آپ  کارن و پس از ورزش نیز 1 پیمانه استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 علی آزادی ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

سلام من ۱۵ سالمه قدم حدود۱۶۴ هست و وزنم ۵۲ تمرین کشتی انجام میدم به صورت مداوم اگه بخوام مکمل مصرف کنم لطف کنین معرفی کنین

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای کمک به تامین کالری و پروتئین مورد نیازتان می توانید از مکمل گین آپ کارن یا مکمل انترامیل پرپروتئین استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 Poyan ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

سلام من ۱۶سالمه وزنم ۶۵ قدم ۱۸۴ برای حجم و عضله سازی چه مکملی رو استفاده کنم؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای کمک به افزایش وزن و عضله سازی می توانید از مکمل گین آپ کارن استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 جانکی ۱۴۰۲/۱۱/۰۶

سلام من ۱۴ سالمه قد ۱۶۹ و ۸۴ کیلو وزن میخوام مکمل کاهش وزن بخورم آیا وی و بی سی ای ای ب کاهش وزن کمک میکنن؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز بهتر است برای کاهش اشتها و کمک به کاهش وزن از مکمل اسلیم لست کارن استفاده نمایید . 

موفق و سلامت باشید 

 امیررضا صداقت ۱۴۰۲/۱۱/۰۵

سلام وقت بخیر من یک پسر 15 ساله هستم قد 178 وزن 56 قبلا 5 ماه سابقه تمرینی داشتم و حدود دو ماه هست که باشگاه بدنسازیو ول کردم و دوباره میخوام شروع میخواستم مکمل گینر پرو کمپلکس رو بگیرم ولی نمیدونم برای سنم خوبه یا نه نظر شما چیه و چه مکملی رو پیشنهاد میکنید

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر

دوست عزیز می توانید از مکمل گین آپ 1800 گرمی شرکت کارن روزانه 2 الی 3 پیمانه استفاده نمایید . این مکمل برای سن و شرایط شما مناسب می باشد 

موفق و سلامت باشید 

 سید رضا موسوی ۱۴۰۲/۱۱/۰۴

با سلام وقت بخیر من ۱۳هستم و قدم۱۵۰سانت می باشد و ۲سال تمرین کشتی بصورت هروز تمرین انجام می دهم، می توانم از پروتیین وی استفاده کنم .

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز اگر از مواد غذایی پروتئینی به اندازه نیازتان در رژیم غذایتان استفاده نمی کنید می توانید برای تامین پروتئین مورد نیاز خود از مکمل هایی نظیر گلدن وی شرکت کارن استفاده نمایید . 

موفق و سلامت باشید 

 مهدی محمدی ۱۴۰۲/۱۰/۲۸

سلام 17سالم قدم158 هستش آیا استفاده پروتین برای قد مفید است اگه اره چه پروتینی مصرف کنم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای رشد قدی توصیه می شود نوجوانان رژیم غذایی متنوع ، متعادل و سالمی داشته باشند یکی از اجزای رژیم غذایی استفاده از منابع غذایی پروتئین ها نظیر گوشت مرغ ، ماهی ، گوساله ،  بوقلمون ،تخم مرغ ، لبنیات و حبوبات مختلف است که می توانید در برنامه غذایی خود از این پروتئین ها استفاده نمایید . حذف فسف فود ها و کاهش استفاده از کیک ، شکلات ، بیسکویت ها و میان وعده هایی که شکر افزودنی دارند می تواند موثر باشد . 

موفق و سلامت باشید 

 Amir ۱۴۰۲/۱۰/۲۶

سلام من ۱۵ سالمه قدم ۱۷۰تا ۱۷۱ وزنم ۶۰ حدود ۸ ماه هست که به طور شکسته باشگاه میرم منظورم اینه که مثلاً یکبار سه ماه میرم دوماه نمیرم و الان دو ماه هست که دوباره میرم باشگاه و پدرم برام کراتین گولد گرفته و رژیم غذایی خاصی هم ندارم میتونم مصرف کنم ؟ ممنون میشم پاسخ بدید

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز بهتر است مکمل کراتین در ورزشکاران مبتدی زیر 18 سال استفاده نشود. اگر هم خواستید استفاده نمایید با مقادیر کمتر از دوز معمول یعنی نصف پیمانه یا 2/5 گرم استفاده نمایید . 

موفق و سلامت باشید