مکمل های بدنسازی و ورزشی مجاز برای زیر 18 سال

زمان مورد نیاز مطالعه : 5 دقیقه

نویسنده : محمد ببا | کارشناس ارشد تغذیه

مکمل های بدنسازی و ورزشی مجاز برای زیر 18 سال


امروزه با افزایش سطح دانش عمومی افراد خصوصا در حوزه ی تغذیه و سلامت عمومی شاهد ورود نوجوانان و جوانان به رشته های مختلف ورزشی خصوصا رشته ی بدنسازی هستیم. از سوی دیگر پیشرفت سریع علم در حوزه ی تغذیه ی ورزشی اهمیت و نقش بسیاری از مکمل های بدنسازی در ورزش های مختلف را بیش از پیش روشن می کند.

اما سوال اینجاست که آیا تمامی ورزشکاران نوجوان و جوان نیاز به مصرف مکمل بدنسازی دارند؟ مصرف کدام مکمل ها برای افراد کمتر از 18 سال مجاز است؟ مکمل های بدنسازی برای نوجوانان کدام اند؟
که قصد داریم در این مقاله به پاسخ این سوالات بپردازیم

آیا بدنسازی برای زیر 18 سال مناسب و مجاز است؟ 

مسلما یکی از مهم ترین ارکان سلامت داشتن تحرک و دوری از سبک زندگی غیر فعال و نشسته است.

ورزش بدنسازی مانند هر ورزش دیگری با تحرک همراه بوده و برای حفظ سلامت عمومی بدن چه در افراد کمتر از 18 سال و چه در افراد بالای 18 سال می تواند مفید باشد.

فشار اعمال شده بر روی عضلات و استخوان ها سبب ترشح بیشتر هورمون رشد (GH) شده و توسعه ی عضلانی و افزایش رشد قدی در طولانی مدت را به همراه خواهد داشت. بنابراین جای هیچگونه نگرانی در مورد رشد قدی در ورزشکاران این گروه سنی وجود ندارد و تا زمانیکه صفحات رشد بسته نشده باشند، رشد قدی متوقف نخواهد شد.

خطری که بیشتر ورزشکاران این سنین را تهدید می کند استفاده از وزنه های سنگین، که در اغلب مواقع فرد توانایی کنترل کردن آنها را ندارد، و یا پیروی کردن از الگوهای نادرست غذایی و ورزشی است.

مثلا یک ورزشکار بدنساز 17 ساله نباید روش تمرینی یا برنامه ی غذایی یک ورزشکار بدنساز حرفه ای 30 ساله را الگوی خود قرار دهد و بهتر است با یک متخصص تغذیه و علم تمرین در این مورد مشورت نماید.

خطر دیگر استفاده از داروهای بدنسازی مانند انواع استروئیدهای آنابولیک است که به هیچ عنوان برای ورزشکاران این رده ی سنی توصیه نمی شود.

آیا بدنسازی حرفه ای به نوجوانان توصیه می شود؟

پاسخ این سوال بیشتر به هدف تمرینی فرد بستگی دارد. ورزش حرفه ای بدین معناست که فرد با قصد رقابت کردن قواعد و اصول بنیادین هر رشته ی ورزشی را رعایت کند.

بدنسازی حرفه ای هم مستلزم استفاده از هورمون های استروئیدی، مکمل های مخصوص بدنسازی و ... است که بدن را تحت فشار شدیدی قرار داده و خطرات خاص خود را نیز به همراه دارد.

بنابراین پیشنهاد می شود که نوجوانان و جوانان نگاهشان به رشته ی بدنسازی صرفا یک رشته ی ورزشی جهت اصلاح سبک زندگی و دوری از بی تحرکی باشد.

با این توضیحات اگر فردی قصد دنبال کردن بدنسازی به صورت حرفه ای را داشته باشد، بهتر است از سنین نوجوانی یا جوانی شروع کند، البته نکته ی مهم اینجاست که این فرد مانند دیگر افراد حرفه ای در این رشته ی ورزشی می بایست تحت نظر چندین متخصص به فعالیت خود ادامه دهد. 

آیا نوجوانان می توانند از مکمل های ورزشی و بدنسازی استفاده کنند؟

طبق یک قاعده ی کلی اگر رژیم غذایی فرد پاسخ گوی نیاز ورزشی وی نباشد، استفاده از مکمل های غذایی و ورزشی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

نیاز های بالاتر در سن رشد سبب می شود نوجوانان نسبت به بزرگسالان هم وزن و هم قد خود نیاز بیشتری به انرژی داشته باشند، حال اگر فرد نوجوان ورزشکار نیز باشد، این نیاز بیشتر هم خواهد شد.

نوجوانان می توانند در کنار تبعیت از یک رژیم غذایی سالم و مکفی بخشی از انرژی مورد نیاز روزانه ی خود را از طریق مصرف مکمل های غذایی و ورزشی تامین کنند، حتی بسیاری از برندهای ورزشی مکمل ها را مطابق با نیاز ورزشی افراد نوجوان طراحی و تولید می کنند.

اما در نظر داشته باشید که مصرف مکمل های غذایی و ورزشی به هیچ عنوان نباید جایگزین دریافت های غذایی شود. 

آیا مصرف مکمل برای نوجوانان ورزشکار و بدنساز ضروری است؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، مصرف مکمل در نوجوانان ورزشکار ضرورتی ندارد و فرد با پیروی از یک رژیم غذایی که پاسخ گوی نیاز ورزشی وی باشد، می تواند انرژی و پروتئین مورد نیاز روزانه ی خود را تامین کند. اما اگر به هر دلیلی نیاز فرد ورزشکار به پروتئین و انرژی تامین نشود، فرد ناچار به مصرف مکمل های ورزشی خواهد بود.

لیست مکمل های مجاز برای افراد زیر 18 سال( بهترین مکمل های بدنسازی برای افراد زیر 18 سال)

مکمل های پروتئین بالا
گینر و کربوپروتئین ها
 مولتی ویتامین مینرال
 امگا3
پروبیوتیک
گلوتامین
آرژنین
آمینواسیدهای شاخه دار (BCAAs)

آیا مصرف مکمل های ورزشی برای نوجوانان عوارضی در پی دارد؟

مکمل های ورزشی به خودی خود عارضه ای برای فرد مصرف کننده ایجاد نمی کنند اما مصرف بیش از حد برخی مکمل ها ممکن است با عوارضی همچون ناراحتی های گوارشی مانند نفخ، حالت تهوع، اسهال یا یبوست همراه باشد.

همچنین برخی از مکمل های ورزشی که برند شناخته شده ای ندارند، گاها از ترکیبات غیر مجازی همچون پروهورمون ها استفاده می کنند تا اثربخشی بیشتری را به همراه داشته باشند. نوجوانان با مصرف اینگونه مکمل ها ممکن است با عوارضی مانند جوش زدن صورت و بدن مواجه شوند.

فواید مصرف مکمل برای نوجوانان ورزشکار

گاها پیش می آید که فرد ورزشکار تمایلی به مصرف یک یا چند ماده ی غذایی خاص ندارد، به عنوان مثال عدم تمایل به مصرف ماهی. در این صورت فرد بزرگترین منبع اسیدهای چرب امگا3 را از دست خواهد داد، در این مورد استفاده از مکمل اسیدهای چرب امگا3 می تواند کمک کننده باشد. یا به عنوان مثال ورزشکاری که تمایل به مصرف گوشت ندارد، در این صورت منابع پروتئینی فرد بسیار محدود می شود، در این شرایط استفاده از مکمل های پروتئینی می تواند بخشی از پروتئین مورد نیاز روزانه ی فرد را تامین کند. 

پاسخ به سوالات رایج در خصوص مصرف مکمل بدنسازی برای افراد زیر 18 سال

پروتئین وِی از چه سنی مصرف می شود؟

طبق توصیه ی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) افراد بالاتر از 1 سال مجاز به مصرف مکمل پروتئین وِی هستند، بنابراین استفاده از مکمل پروتئین وِی در نوجوانان جای هیچگونه نگرانی ندارد.

کراتین برای زیر 18 سال مجاز است؟ (عوارض کراتین در افراد زیر 18 سال)

به دلیل عدم شناخت کافی نسبت به اثرات طولانی مدت مکملیاری با کراتین توصیه می شود که این مکمل در افراد کمتر از 18 سال مورد استفاده قرار نگیرد.

نوجوانان ورزشکار دختر از چه مکمل هایی استفاده کنند؟

متاسفانه کم خونی فقر آهن و پوکی استخوان 2 مشکل اساسی در بین خانم های ایرانی محسوب می شوند و از آنجا که کم خونی و کمبود کلسیم و ویتامین D جزو عوامل محدود کننده ی ظرفیت ورزشی محسوب می شوند، توصیه می شود که دختران ورزشکار حتما از مکمل آهن، کلسیم و ویتامین D در مقادیر توصیه شده استفاده کنند.

کلام آخر (آیا مکمل بدنسازی برای نوجوانان ضرر دارد؟)

مصرف مکمل های بدنسازی برای نوجوانان اگر به درستی انتخاب و در دوز لازم مصرف شود، عارضه ای ایجاد نمی کند.

در صورت وجود سوال می توانید با شماره 02173623 تماس حاصل نمایید. کارشناسان تغذیه ما پاسخ گو شما خواهند بود.


 


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 علی کاظمی ۱۴۰۳/۴/۲۳

سلام خسته نباشید من 15 سالمه و قدم 176 و وزنم 58 هست میخواستم بدنسازی قبل 5‌ ماه می رفتم بدنسازی الان میخواستم از دوباره شروع کنم چه مکملی میتونم استفاده کنم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای کمک به تامین کالری و پروتئین مورد نیازتان و تقویت توده عضلانی و افزایش سرعت ریکاوری می توانید از مکمل گین آپ 1800 گرمی داروسازی کارن استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 ابوالفض ۱۴۰۳/۴/۰۸

سلام وقتتون بخیر میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم.اینکه من 15 سالمه و 7 ماه هست که بدنسازی میرم و قدم 186و 65کیلو ام ،بنظرتون از چه مکملی استفاده کنم؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای کمک به تامین کالری و پروتئین مورد نیازتان می توانید از مکمل گین آپ شرکت داروسازی کارن استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 کوروش رستمی ۱۴۰۳/۳/۱۱

سلام وقت بخیر من مرداد ماه ۱۷ سالم میشه قدم ۱۹۶هست وزنم ۸۲ کیلو بدنم هم لاغره آیا پودر کربوهیدرات برای من مناسبه چون سنم زیر ۱۸ هس؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای کمک به افزایش وزن می توانید از مکمل گین آپ بزرگسال شرکت داروسازی کارن استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 امیر ۱۴۰۳/۳/۰۹

سلام من ۱۷سالم هست و می‌خواهم از مکمل گینر استفاده کنم و گفتم با شما یک مشورتی داشته باشم وزنم ۵۱ هست قدم ۱۷۴ و ۱ سال هست که بدنسازی راشروع کردم و وزنم هم استوپ کرده

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای کمک به افزایش وزن می توانید از مکمل گین آپ بزرگسال داروسازی کارن استفاده نمایید . موفق و سلامت باشید

 زهرا ۱۴۰۳/۳/۰۱

سلام من ۱۷ سالمه و وزنم ۴۲ هستش و قدم ۱۶۰ میخام اضافه وزن کنم و نمیدونم چه مکمل ها و پروتوئین هایی رو همراه با ورزش بخورم تا به وزن خوبی برسم ؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای کمک به افزایش وزن و تقویت توده عضلانی خود می توانید از مکمل گین آپ بزرگسال استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 هادیزاده ۱۴۰۳/۲/۲۹

سلام خداقوت،پسرم ۱۷ساله هست ودررشته والیبال ازنونهالی بصورت حرفه ایی فعالیت دلره والان حدود۲ساله بدنسازی موردنیازرشته والیبالش روانجام میده،الان هم به توصیه مربی بدنسازیش میخام واسش پروتئین وی تهیه کنم،خواستم بدونم ایزوله باشه ویامعمولی واینکه چه برندی ازکیفیت خوبی برخورداره واینکه ایشون قدش۱۸۸سانت ووزنش۷۲کیلوهست

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز از پروتئین معمولی نظیر مکمل گلدن وی شرکت داروسازی کارن برای کمک به تامین پروتئین مورد نیاز و تقویت توده عضلانی می توانند استفاده نمایند . موفق و سلامت باشید

 تراگج ۱۴۰۳/۲/۰۹

سلام وقت بخیر. من ۱۵ سالمه و قصد مصرف مکمل گلوتامین رو دارم. آیا برایم ضرری دارد و با عوارض همراه است؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر در صورت عدم حساسیت فردی به این مکمل می توانید استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 رضا مجیدی ۱۴۰۳/۲/۰۷

سلام من 17 سالم هست قدم 182 و وزنم 68 کیلو هست من الان حدود 1 سال و 4 ماه هست که بدن سازی رو شروع کردم و هنوز هیچ مکملی مصرف نکرده الان چه مکملی پیشنهاد می‌دهید؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای کمک به افزایش وزن و تامین کالری و پروتئین مورد نیاز خود می توانید از مکمل گین آپ بزرگسال استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 محمدرضا ۱۴۰۳/۲/۰۳

سلام خسته نباشید ببخشید من قبلاً می رفتم بدنسازی و الان ۵ یا ۶ ماهی هست که نرفتم خواستم بدونم من الان ۱۵ سالمه و دوباره از اول می خوام برم بدنسازی یه مکمل خوب و زیاد عوارض نداشته باشه و عضله سازی خوب داشته افزایش وزن کنه چه مکمل برام خوبه

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای افزایش وزن و کمک به عضله سازی می توانید از مکمل گین آپ یا مکمل انترامیل پرپروتئین استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 طاها بابایئ ۱۴۰۳/۱/۲۸

سلام من ۱۵ سالمه قدم ۱۶۸ وزنم ۴۰ کیلو برای عضله سازی و حجم گیری میتونم مکمل استفاده کنم ؟ بعد چه مکمل های استفاده کنم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز در کنار رعایت یک رژیم غذایی پرکالری و پرپروتئین می توانید از مکمل هایی نظیر انترامیل یا گین آپ استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 Hasti ۱۴۰۳/۱/۲۷

سلام وقت بخیر من ۱۵ ساله هستم و نزدیک ۵ ماه بدنسازی رو شروع کردم ایا مکمل پروتیین وی ایزوله مناسبه؟ و برای زیر ۱۸ سال ضرر ندارد؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز شما می توانید نیاز به پروتئین خود را از رژیم غذایتان تامین کنید اگر نمی توانید از منابع پروتئینی نظیر تخم مرغ ، مرغ ، ماهی ، گووشت و لبنیات به اندازه نیازتان استفاده کنید می توانید برای جبران نیاز خود به پروتئین از مکمل های پروتئین وی استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز شما می توانید نیاز به پروتئین خود را از رژیم غذایتان تامین کنید اگر نمی توانید از منابع پروتئینی نظیر تخم مرغ ، مرغ ، ماهی ، گووشت و لبنیات به اندازه نیازتان استفاده کنید می توانید برای جبران نیاز خود به پروتئین از مکمل های پروتئین وی استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 Diana ۱۴۰۲/۱۲/۲۳

سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و ۲ ساله بدنسازی انجام میدم و الان دارم حرفه ای ادامه میدم قدم ۱۶۲ و وزنم۶۰ نمیخوام خیلی حجم بیارم ولی میخوام بیشتر عضله سازی انجام بدم میتونم قبل یا بعد از تمرین از مکمل وی استفاده کنم ؟ یا ادامه بدم بعد از ۲ سال بعد مکمل مصرف کنم ؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای تقویت توده عضلانی و افزایش حجم عضلات می توانید از مکمل مسیووی کارن استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 امیر بارانی ۱۴۰۲/۱۲/۱۴

سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه و ۲ ساله کشتی کار میکنم و الان حدود ۳ ماهه بدن سازی شروع کردم خاستم بدونم با توجه به سنم چ مکملی رو میتونم استفاده کنم برای افزایش عضله و ریکاوری بدن

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز برای بهبود ریکاوری و کمک به عضله سازی در کنار رعایت یک رژیم غذایی مناسب و پرپروتئین می توانید از مکمل مسیووی کارن استفاده نمایید که به تامین کالری و پروتئین مورد نیازتان کمک می کند 

موفق و سلامت باشید 

 

 ابوالفضل رحمانیان ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید ببخشید برا کسی که 12سالشه 72کیلو هستش وسابقه تمرینیش حدود 8ماه هست و سخت تمرین می‌کنه و 13کیلو عضله اورده پروتئین وی خوب هست ؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز اگر نیازتان به پروتئین از رژیم غذایی تامین نمی شود و نمی توانید از مواد غذایی پروتئینی به قدر کافی استفاده نماید می توانید از مکمل ایزووی شرکت کارن استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 Ashkan ۱۴۰۲/۱۱/۲۹

سلام خسته نباشید من تازه وارد ۱۷ سال شدمو یه ۶.۷ ماهی میشه بدنسازی میرم امشب من یه مکمل به نام پری ورک اوت را تهیه کردم گفتم قبل اینکه مصرف کنم یه مشورت باهاتون داسته باشم. خودم تو بعضی از مقاله ها خوندم که برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب نیست بنظرتون اگه حالا من مصرف کنم چیزی میشه چون ۱ سال دیگه ۱۸ میرم تو وزنم۸۵ قدم ۱۷۸

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز استفاده از مکمل های پری ورک اوت به دلیل داشتن دوز بالای کافئین و سایر ترکیبات انرژی زا به دلیل عوارض جانبی نظیر تپش قلب ، بی قراری و .... در نوجوانان توصیه نمی شود . بهتر است استفاده نکنید 

موفق و سلامت باشید