مکمل های غذایی در رژیم کتوژنیک

زمان مورد نیاز مطالعه : 3 دقیقه

نویسنده : فاطمه عزیزیان | کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

مکمل های غذایی در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یک برنامه غذایی با محتوای چربی بالا، پروتئین کافی و کربوهیدرات بسیار کم است. این رژیم غذایی در اصل برای کاهش تعداد حمله های صرع در کودکانی که به درمان های معمول جواب نمی دهند، استفاده می شود.

در دهه 70 میلادی دکتر رابرت اتکینز ورژن دیگری از این رژیم غذایی که یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات بود برای کاهش وزن منتشر کرد. این رژیم در دهه 90 میلادی مجددا به روز شده و به دنبال آن با استقبال زیادی در ایالات متحده و سپس سراسر جهان روبرو شد.

مبنای این رژیم غذایی بر استفاده بدن از کتون ها به جای قند و گلوکز است. زمانی که مقدار کربوهیدرات رژیم غذایی پایین باشد بدن برای تامین انرژی به سمت استفاده از چربی ها می رود. چربی ها در کبد تبدیل به کتون می شوند که به عنوان سوخت بدن و حتی سلول های مغزی قابل استفاده است.

آیا باید در رژیم کتوژنیک از مکمل استفاده کرد؟

پیروی از رژیم کتوژنیک ممکن است باعث کمبود بعضی ویتامین ها و املاح شود. از طرف دیگر مصرف بعضی از مکمل ها در این برنامه غذایی اثربخشی آن را افزایش می دهد. در دنباله به شرح این مکمل ها می پردازیم:

مکمل های مورد نیاز در رژیم غذایی کتوزنیک

منیزیم

به دلیل اینکه مصرف اغلب منابع غنی منیزیم مانند غلات و سبزیحات با برگ سبز تیره در رژیم کتوژنیک محدود می شوند درصورت پیروی طولانی این برنامه غذایی ممکن است بدن با کمبود منیزیم مواجه شود. به همین علت استفاده از مکمل منیزیم در چنین شرایطی توصیه می گردد.

مکمل های حاوی فیبر

به دلیل کم شدن مصرف منابع فیبر غذایی که شامل میوه ها و سبزیجات می شود برای جلوگیری از ایجاد یبوست و مشکلات گوارشی استفاده از مکمل هایی که حاوی مقادیر کافی فیبر هستند، توصیه می شود

اسیدهای چرب امگا 3

 در رژیم کتوژنیک استفاده از منابع غذایی امگا 6 مانند انواع روغن های گیاهی، آجیل ها و مغزها افزایش پیدا می کند. همین باعث می شود نسبت دریافت امگا 3 به امگا 6 کم شده و ریسک بیماری های قلبی عروقی و التهابی افزایش پیدا می کند. برای حفظ نسبت مناسب بین دریافت اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6، استفاده از منابع غذایی امگا 3 مانند ماهی های روغنی آب سرد یا مکمل آن توصیه می شود.

کارنیتین

کارنیتین اسیدهای چرب را به داخل میتوکندری سلول ها منتقل کرده تا متابولیزه شده و انرژی تولید کنند. به دلیل آنکه رژیم کتوژنیک مقدار چربی بالایی دارد نیاز بدن به کارنیتین را افزایش می دهد و ممکن است در طولانی مدت ذحایر کارنیتین تخلیه شده و بدن با کمبود آن مواجه شود. به همین علت توصیه می شود درصورت استفاده از رژیم کتوژنیک به مدت طولانی، مکمل کارنیتین هم مصرف شود.

پروتئین وی

 استفاده از مکمل های پروتئین وی به تامین پروتئین کافی برای بدن کمک می کند. این مکمل ها حاوی مقادیر بسیار اندک کربوهیدرات هستند و می توانند به راحتی در رژیم های کتوژنیک مصرف شوند.

روغن MCT

 این اسیدهای چرب متوسط زنجیره منبع خوبی از چربی های سالم هستند و به صورت مستقیم از روده جذب شده و بدون نیاز به سیستم لنفاوی و در جریان خون منتقل شده و انرژی بدن را تامین می کنند. مصرف این مکمل باعث افزایش تولید کتون ها شده و تاثیر رژیم کتوژنیک را افزایش می دهند

کراتین

 یکی از مکمل هایی که برای افزایش قدرت و توان عضلات و بهبود عضله سازی در ورزش استفاده می شود کراتین است. استفاده از این مکمل همراه با رژیم کتوژنیک محدودیتی نداشته و ورزشکارانی که از این برنامه غذایی پیروی می کنند می توانند کراتین را هم استفاده کنند

کافئین 

مصرف این مکمل همراه با رژیم غذایی کتوژنیک در افزایش انرژی، چربی سوزی و کاهش خستگی  بسیار موثر است


منابع :

1. Krause and Mahan’s Food & The Nutrition Care Process, 15th edition

onlinelibrary.wiley.com

ncbi.nlm.nih.gov

ncbi.nlm.nih.gov/

classic.clinicaltrials.gov/

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *