فولیک اسید چیست؟ قرص فولیک اسید را صبح بخوریم یا شب؟

زمان مورد نیاز مطالعه : 5 دقیقه

نویسنده : محمد ببا- کارشناس ارشد تغذیه

فولیک اسید چیست؟ قرص فولیک اسید را صبح بخوریم یا شب؟

آنچه در این مقاله می خوایند

فولیک اسید چیست؟ چه تفاوتی با فولات دارد؟

فولیک اسید یک ویتامین محلول در آب و فرم مصنوعی فولات است که از ویتامین های خانواده ی B محسوب می شود.

انسان ها نیاز دارند تا فولات را از طریق رژیم غذایی دریافت کنند چراکه بدن ما به خودی خود قادر به تولید این ویتامین نمی باشد.

از جمله منابع طبیعی فولات می توان به غذاهایی چون اسفناج، کلم، بروکلی، آووکادو، میوه های سیتراته و تخم مرغ اشاره کرد.

همچنین این ویتامین به برخی منابع غذایی مانند آرد، غلات صبحانه و برخی نان ها نیز افزوده می شود.

از آنجایی که عمدتا افراد منابع فولیک اسید را به اندازه کافی دریافت نمی کنند و کمبود این ویتامین رایج است، استفاده از مکمل فولیک اسید نیز یکی دیگر از روش های دریافت فولیک اسید یا ویتامین B9 به حساب می آید، که توسط پزشکان توصیه می شود.

فولیک اسید برای چیست؟ 

بدن انسان جهت تولید و ترمیم DNA، کمک به رشد و تکثیر سلول ها، تولید برخی پروتئین های خاص و کمک به بلوغ گلبول های قرمز خون به فولات نیاز دارد.

همچنین کمبود فولات عواقبی مانند کم خونی، افزایش خطر بیماری های قلبی – عروقی و برخی سرطان ها و همچنین بروز ناهنجاری هایی مانند نقص لوله ی عصبی در جنین مادران بارداری که فولات کافی دریافت نمی کنند را به همراه خواهد داشت.

 قرص فولیک اسید برای چیست 
به احتمال زیاد موثر است
کاهش سطح هموسیستئین
کاهش عوارض گوارشی ناشی از مسمویت با متوترکسات
کاهش ریسک تولد نوزاد با نقص لوله عصبی

احتمالا موثر است
بهبود حافظه و توانایی فکر کردن در افراد سالمند
بهبود علائم افسردگی
کاهش فشار خون
 

قرص فولیک اسید 1 برای چیست

منظور از قرص اسید فولیک 1، مکمل اسید فولیک 1 میلی گرم یا 1000 میکروگرم است. موارد مصرف عبارتند از:

  • درمان کمبود اسید فولیک که ممکن است به دلیل رژیم غذایی نامناسب، جذب ناکافی (بیماری های دستگاه گوارش مانند اسپرو)، افزایش نیاز به فولات (بارداری و ..) یا افزایش دفع از بدن (دیالیز یا استفاده از بعضی داروها) به وجود آمده باشد
  • دوز نگهدارنده درمان کم خونی مگالوبلاستیک با کمبود فولات
  • پیشگیری از تولد نوزاد با نقص لوله عصبی

مصرف دوزهای بالاتر از 1 میلی گرم اسید فولیک باید حتما زیر نظر پزشک انجام شود.

قرص فولیک اسید 5 برای چیست

منظور از قرص اسید فولیک 5، مکمل اسید فولیک 5 میلی گرم یا 5000 میکروگرم است. موارد مصرف عبارتند از:

  • درمان کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک
  • پیشگیری از تولد نوزاد با نقص لوله عصبی در زنانی که احتمال بالای تولد نوزادانی با این نقص را دارند
  • تامین اسید فولیک در زمان درمان با داروهایی که سبب تخلیه اسید فولیک از بدن می شوند

توجه داشته باشید مصرف مکمل اسید فولیک 5 میلی گرم حتما باید با دستور پزشک انجام شود

فولیک اسید برای مردان

افزایش قدرت باروری

 نتایج یک مطالعه بر روی مردان نابارور در سال 2002 نشان می دهد که دریافت مکمل فولیک اسید و زینک سولفات می تواند تعداد اسپرم های نرمال مردان را تا 74% افزایش دهد که این امر می تواند قدرت باروری را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

سلامت سیستم قلبی عروقی

 با افزایش سن خطر بیماری های قلبی عروقی نیز افزایش می یابد که این مسئله در بین آقایان شایع تر است.

فولیک اسید نقشی حیاتی در تولید گلبول های قرمز بر عهده دارد که همین امر باعث می شود که این ویتامین به عنوان ترکیبی مهم در مبارزه با بیماری های قلبی – عروقی مطرح باشد. نتایج یک مطالعه ی متاآنالیز در سال 2016 نشان می دهد که مکملیاری با فولیک اسید سبب کاهش خطر سکته های قلبی به میزان 10% و همچنین کاهش خطر بیماری های قلبی – عروقی به میزان 4% می شود. 

سایر فواید فولیک اسید

فولیک اسید برای مو

ریزش و سفید شدن موها امری رایج بین زنان و مردان است، خصوصا زمانی که افراد پا به سن می گذارند. بسیاری از مکمل ها با ادعای رفع مشکل ریزش و سفید شدن موها وارد بازار شدند که یکی از معروف ترین آنها مکمل فولیک اسید است. یکی از دلایلی که باعث می شود مصرف فولیک سلامت مو را ارتقاء دهد، نقش این ویتامین در رشد و تکثیر سلول هاست. برای مثال نتایج یک مطالعه بر روی 52 خانم و آقا با موی سفید نشان می دهد که این افراد به طور قابل توجهی میزان فولات، ویتامین B12 و بیوتین خون پائین تری نسبت به افراد مشابه که فاقد این اختلال بودند، داشتند. با این وجود مطالعات کمی در مورد نقش فولیک اسید در حفظ سلامت کلی، ریزش و سفید شدن مو ها در دست می باشد، بنابراین نیاز است تا با انجام مطالعات بیشتر و با کیفیت بالاتر اطلاعات دقیق تری در این مورد به دست آید.

فولیک اسید برای کم خونی

کمبود فولات در بدن سبب ایجاد اختلالی به نام آنمی (کم خونی) وابسته به فولات می شود. وجود مقادیر کافی فولات برای تولید گلبول های قرمز جدید لازم و ضروری است. بدن انسان به گلبول های قرمز نیاز دارد تا بتواند اکسیژن را به بافت ها و ارگان های مختلف منتقل کند. کاهش تعداد گلبول های قرمز سبب ایجاد حالتی تحت عنوان آنمی می شود که در این حالت فرد احساس ضعف و خستگی دارد. 

فولیک اسید برای پوست

پیشتر اشاره کردیم که دریافت مقادیر کافی فولیک اسید برای رشد و تکثیر سلول ها لازم و ضروریست. واضح است که هرچه نرخ از بین رفتن و بازتولید (Turn over) سلولها بیشتر باشد اهمیت فولیک اسید در آن بافت یا ارگان بیشتر خواهد بود. پوست یکی از بافت هایی است که سلول های آن به سرعت از بین رفته و مجددا تولید می شود ( به اصطلاح Turn over بالایی دارد) بنابراین برای حفظ سلامت و انسجام پوست نیاز داریم تا مقادیر کافی فولات در طول روز مصرف کنیم. فولیک اسید همچنین سبب تحریک تولید پروتئین کلاژن نیز می شود، کلاژن مهم ترین پروتئین پوست محسوب می شود و از پیری پوست جلوگیری می کند.

فولیک اسید برای پریودی و دوران قاعدگی

محققان نشان دادند که دریافت فولیک اسید با طول مدت چرخه ی قاعدگی در خانم ها مرتبط است. افزایش دریافت فولیک اسید سبب پایدار شدن طول مدت قاعدگی در خانم ها می شود. گزارش ها همچنین نشان می دهند خانم های با دریافت های بالاتر فولیک اسید چرخه های قاعدگی بلند مدت تری را تجربه می کنند. چرخه های قاعدگی کوتاه مدت خطر اختلالاتی همچون اندومتریوزیس را افزایش می دهد.

فولیک اسید برای کودکان

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد دریافت مقادیر کافی فولیک اسید جهت تولید و ترمیم DNA و همچنین رشد و تکثیر سلول ها بسیار حائز اهمیت است. پر واضح است که کودکان در سن رشد می بایست دریافت کافی از این ویتامین داشته باشند تا رشد و تکثیر سلولهایشان با اختلال مواجه نشود. کمبود فولات با اختلالاتی همچون کم خونی، به تعویق افتادن رشد، اسهال، نوروپاتی محیطی، آشفتگی ذهنی و افسردگی همراه خواهد بود. همچنین نوزادان مادران بارداری که در زمان بارداری به میزان کافی فولیک اسید دریافت نکرده اند، خطر بالاتری برای مواجهه با اختلال نقص لوله ی عصبی خواهند داشت.  

عوارض  فولیک اسید

هر دارو به موازات اثرات درمانى ممکن است باعث بروز برخى عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمى شود ولى در صورت بروز عوارض جانبى زیر با پزشک یا داروساز تماس بگیرید:

تب، ضعف و احساس ناخوشی، قرمزی پوست، تنگی نفس، راش پوستی یا خارش، احساس گرفتگی در سینه، دشواری در تنفس، خس خس سینه

چه ساعتی از روز قرص اسید فولیک بخوریم

مکمل اسید فولیک را می توان در هر زمانی از شبانه روز، قبل یا بعد از غذا با مقدار کافی آب مصرف کرد.

اگر هر روز اسید فولیک مصرف می کنید بهتر است آن را در یک ساعت مشخص و ثابت استفاده کنید.

قرص فولیک اسید را صبح بخوریم یا شب؟

اگر فولیک اسید را جهت اهداف درمانی و طبق توصیه ی پزشک مصرف می کنید بهتر است از دستور پزشک در مورد زمان مصرف مکمل پیروی کنید، اما در صورتیکه جهت حفظ سلامت عمومی بدن از این مکمل استفاده می کنید بهتر است فولیک اسید را در اوایل روز مصرف کنید تا در طول روز زمان کافی جهت هضم، جذب و متابولیسم آن داشته باشید.
 


ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 اسماعیل ۱۴۰۳/۴/۲۴

باسلام بنده کم خونی مینور دارم فولیک اسید ۵ میل هر شب قبل از خواب استفاده کنم می خواستم بدونم دوزش زیاد نیست و تا چه مدتی باید استفاده بکنم،آیا عوارض طولانی مدتی ممکنه برام داشته باشه،باتشکر

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز دوز مصرف اسید فولیک در تالاسمی مینور بستگی به نتایج آزمایشات شما به ویژه مقدار هموگلوبین خونتان دارد . معمولا دوز 5 زمانی تجویز می شود که مقدار هموگلوبین خون خیلی پایین باشد . اگر این دوز پزشک برایتان تجویز کرده است مصرف را ادامه دهید نگران نباشید عوارضی برایتان ندارد . موفق و سلامت باشید

 قاسم قاسمی ۱۴۰۳/۴/۱۵

، آیا فولیک اسید ۵ ضرر داره اگ بجای ۱ مصرف کنیم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز دوز دارویتان را بدون هماهنگی با پزشک معالج تان تغییر ندهید و از دوز بالاتر اسید فولیک استفاده نکنید موفق و سلامت باشید

 مریم ۱۴۰۳/۳/۲۶

سلام من مبتلا به وگنر هستم، فولیک اسید۱میلی گرم تجویز شده برام بعد از صبحانه قرص های فلوکستین، پردنیزولون و کوتریموکسازول مصرف میکنم فولیک اسید با این قرصها تداخل نداره اگه بخوام همراه مثلا فلوکستین بخورمش؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز تداخلی ندارد

 گوهر لطفی ۱۴۰۳/۳/۲۵

سلام من سه ماه است دکتر روماتولوژی فولیک اسید را دادامن درآخر شب استفاده کردم حالا احساس می کنم که صبح از خواب بیدار نی شوم معد درد دارم میتوانم بعد از نهار مصرف کنم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر بله دوست عزیز می توانید همراه ناهار خود استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 هادی ۱۴۰۳/۳/۱۹

سلام خیلی هم عالی استفاده کنیم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر ممنون از اینکه نظرات خود را با ما در میان گذاشتید

 مهدی نظری ۱۴۰۳/۳/۱۵

سلام خسته نباشید دکتر واسه داییم این قرص فولیک اسید ۱ را داده است بعد از روزی که این قرص را هر روز صبح مصرف میکنه خیلی پرحرف شده میشه این دارو شبها استفاده کنه اثری داره که کم حرف بشه

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز مصرف اسید فولیک ارتباطی با پرحرفی ایشان ندارد . بهترین زمان مصرف اسید فولیک نیز صبح ها 1 الی 2 ساعت پس از صبحانه است . موفق و سلامت باشید

 الهه ۱۴۰۳/۳/۰۸

سلام وقت بخیر...من چندماه اسیدفولیک یک رو مصرف کردم الان چندماهی هست اسیدفولیک ۵ رو میخورم قصدباردارشدن دارم زیرنظرپزشکی هم نبودم ک واسم تجویزکنه...بنظرتون مشکلی نداره مصرفش؟۵ رو بخورم ویا یک رو؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز نباید بدون تجویز پزشک و سر خود دوز دارو را افزایش دهید . حتما با یک متخصص زنان مشورت نمایید . پزشک با توجه به آزمایشاتتان و شرایط و شرح حالی که دارید دوز دارو را مشخص می کند . موفق و سلامت باشید

 غلامرضا مومن ۱۴۰۳/۳/۰۴

باسلام من ناخن های دست وپاهام خشک و قاشقی هست دکترداروخانه میگه کم‌خونی داری این کپسول فلیپ وفولیک اسید ا ویتامین ب۱۲داده صبح ناشتا بخورم خوبه

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر 1 الی 2 ساعت پس از صبحانه می توانید از این مکمل استفاده نمایید

 اکرم وزیری ۱۴۰۳/۳/۰۱

سلام خسته نباشید قرص اسید فولیک فقط برا قبل بارداری هستش؟ درصورتی که دونستیم باردار هستیم باید مصرفش رو غط کنیم؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز قبل از استفاده از هر مکمل و دارویی حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید . تا پایان ماه چهارم بارداری خود می توانید از این مکمل استفاده نمایید

 ساناز ذبیحی ۱۴۰۳/۳/۰۱

س دکتر گفته یه ماه قبل بارداری قرص اسفید فولیک بخور هرروز باید بخورم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر بله دوست عزیز هر روز استفاده نمایید

 فاطمه پوربهروزان ۱۴۰۳/۲/۳۱

سلام فرق فولیک اسید با اسید فولیک چیه

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز هیچ فرقی با هم ندارند

 الهه حیدری ۱۴۰۳/۲/۱۷

بعداز خوردن شیر با خرما میشه فلیک اسید خورد

پاسخ کارن : سلام وقت بخیر بله می توانید

 فائزه سلطانی ۱۴۰۳/۲/۱۶

سلام من لیزر موی زائد میروم ایا میتونم قرص فولیک اسید همراه با ویتامین ب۶ و ب۱۲ استفاده کنم؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر بله می توانید

 حسین زاده ۱۴۰۳/۲/۰۴

با سلام وخسته نباشید من آی یو آی انجام دادم میتونم از قرص فولیک اسید استفاده کنم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر بله دوست عزیز می توانید استفاده نمایید ولی بهتر است قبل از استفاده از هر نوع مکمل یا دارویی با پزشک معالج خود مشورت نمایید موفق و سلامت باشید

 حافظ ۱۴۰۲/۱۲/۱۵

سلام به اساتیدت محترم من یه خانم باردارم قرص فولیک اسید رو یه ماه هر دوازده ساعت خوردم ایا برا جنین ضرر دارع لطف کنید بگید خیلی دلشوره گرفتم ممنون

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز بهتر بود دوز مصرفی تان را نیز ارسال می کردید . اسید فولیک چه دوزی مصرف کردید ؟