ویتامین ب 12 یا کوبالامین چیست و منابع آن چه هستند؟ فواید، عوارض، کمبود و زیادبود

زمان مورد نیاز مطالعه : 6 دقیقه

نویسنده : گروه دارویی کارن

ویتامین ب 12 یا کوبالامین چیست و منابع آن چه هستند؟ فواید، عوارض، کمبود و زیادبود

ویتامین ب 12 یک ویتامین محلول در آب است که با عنوان کوبالامین نیز شناخته می شود. این ویتامین نقش مهمی در سلامتی و بهبود عملکرد بدن دارد.
به همین دلیل در این مطلب شما را با روش های مصرف ب12، همچنین عوارض کمبود یا زیاده روی در مصرف آن آشنا کرده و به سوالات متداول در رابطه با این موضوع خواهیم پرداخت.

ویتامین ب 12 چیست؟

ویتامین B12 به عنوان نوعی ماده مغذی شناخته می شود که وظیفه اش سلامت نگه داشتن سلول های خونی و عصبی بدن انسان است. 
اما با توجه به اینکه بدن توانایی تولید انواع ویتامین به صورت خودکار را ندارد، همه ما برای دریافت ویتامین B12 باید از روش های دیگری اقدام کنیم.

ویتامین ب 12 برای چیست؟

علاوه بر موارد گفته شده، این ویتامین عاملی است که می تواند با کمک به بدن انسان، موجب ساخت DNA یا همان ماده ژنتیکی در تمام سلول های بدن شود. از این رو می توان نتیجه گرفت که وجود آن تا چه اندازه برای سلامتی انسان مفید است.

بهبود خلق و خو و علائم افسردگی تولید و سلامت سلول های قرمز
پیشگیری از زوال عقل در سالمندی کمک به استحکام استخوان ها
افزایش انرژی بدن کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولار
کمک به سلامت پوست، مو و ناخن بهبود سلامت قلب

عوارض ویتامین ب 12 چیست؟

در صورتی که بدن قادر به دریافت ویتامین B12 از طریق انواع مواد غذایی نباشد، فرد مجبور است تا از مکمل ها و انواع آمپول ها استفاده کند که عوارض آن ها محدود به ایجاد آلرژی، سردرد و حالت تهوع می شود.
در ادامه عوارض کمبود و زیاد بود b12 اورده شده است.

منابع ویتامین ب 12 چیست

این ویتامین معمولا در میوه ها، مواد غذایی مختلف و انواع مکملها یافت می شود که در ادامه به تشریح و بررسی هر یک از موارد گفته شده می پردازیم.

منابع ب12

ویتامین ب 12 در چه میوه هایی وجود دارد

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هیچ میوه ای وجود ندارد که حاوی ویتامین B12 باشد. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که تهیه این ویتامین از هر نوع گیاهی غیر ممکن بوده و نباید به دنبال آن گشت.

ویتامین ب 12 در کدام مواد غذایی است (خوارکی های دارای ویتامین ب12)

خلاف آنچه در رابطه با گیاهان و میوه ها گفتیم، این ویتامین در گوشت قرمز، انواع ماهی، لبنیات، تخم مرغ، گوشت مرغ و بوقلمون یافت می شود.
اما سوال اینجاست که در بین گوشت انواع ماهی، کدام یک ویتامین ب 12 بیشتری دارد؟ آیا امعا احشا نیز در زیر مجموعه گوشت قرمز قرار می گیرند و حاوی این ویتامین هستند؟
در پاسخ به سوال اول باید گفت که گوشت قزل آلا، ساردین، تن و سالمون از دیگر ماهی های خوراکی، ویتامین B12 بیشتری دارند.
در رابطه با امعا احشا هم باید بگوییم که این مواد غذایی شامل کبد و کلیه گوساله می شوند که حتی بیشتر از گوشت قرمز سرشار از این ویتامین ضروری بوده و خوردن آن ها، بدن شما را نسبت به ویتامین B12، بی نیاز می کند.
همچنین لازم به ذکر است که در میان انواع لبنیات می توان شیر، ماست و پنیر را به عنوان منابع سرشار از این ویتامین معرفی کرد. به طوری که با نوشیدن یک لیوان شیر، بدن شما قادر به دریافت یک دوم میکروگرم از ویتامین B12 خواهد بود.
در رابطه با تخم مرغ نیز توجه داشته باشید که اگر روزانه 2 عدد از این ماده مغذی را مصرف کنید، حدود 46 درصد از ویتامین مورد نیاز بدنتان تامین خواهد شد.

مکمل B12

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، با وجود اینکه مواد غذایی زیادی وجود دارند که سرشار از این ویتامین هستند، اما برخی افراد به دلیل مباحث مربوط به اسید معده، قادر به جذب این ویتامین نیستند. به همین دلیل چاره ای به جز مصرف مولتی ویتامین برای این افراد وجود ندارد. 
ممکن است بگویید در میان انبوه مکمل های موجود، مصرف کدام یک توصیه می شود؟ باید گفت درست است که برندهای ایرانی و خارجی زیادی اقدام به تولید مکمل مولتی ویتامین کرده اند. اما در میان آن ها مصرف مینرال بیشتر از موارد دیگر توصیه می شود.

انواع ویتامین ب 12

این ویتامین را معمولا در 3 حالت قرص زیر زبانی، قرص خوراکی ب12 و آمپول مصرف می کنند که به معرفی هر یک از آن ها می پردازیم.

قرص ویتامین ب 12 زیر زبانی

مصرف قرص های زیرزبانی ب12 باعث می شود تا گلبول های قرمز خون تشکیل شوند و قدرت بدن افزایش یابد. این قرص ها باعث می شوند تا احساس خستگی و کسالت در بدن شما از بین برود.

قرص خوراکی ب12

قرص خوراکی ب12 با نام آپوویتال نیز شناخته می شود. مشابه آنچه در رابطه با قرص های زیرزبانی ویتامین ب12 گفتیم، این دسته از مکمل ها نیز موجب افزایش تعداد گلبول های قرمز خون و بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن می شوند.

آمپول ب12

آمپول ب12 یا سیانوویت از طریق تزریق شدن به بدن موجب تامین ویتامین B12 مورد نیاز انسان خواهد شد. توجه داشته باشید که این آمپول موارد مصرفی متفاوتی برای افراد با بیماری های خاص و زنان باردار و شیرده دارد.
 
روش مصرف ویتامین ب 12

در رابطه با روش مصرف این ویتامین از طریق گفته شده سوال های زیادی از جمله چه تعداد در روز از این قرص ها مصرف کنیم یا آمپول ب12 را هر چند وقت یک بار تزریق کنیم؟ محل نگهداری این آمپول ها کجاست؟ وجود دارد که در ادامه به تک تک آن ها پاسخ خواهیم داد.

قرص ویتامین ب 12 را چگونه مصرف کنیم

جواب این سوال بستگی به این دارد که نوع زیرزبانی آن را خریداری کرده اید یا مکمل های قرص مانند را مصرف می کنید. با این حال باید بدانید که بهترین زمان خوردن ویتامین های زیرزبانی در وعده شام بوده و این زمان برای انواع مکمل های دیگر به زمان صبحانه و نهار تغییر می کند.

نحوه تزریق امپول ویتامین ب 12

نحوه تزریق آمپول ب12 به 2 سوال ختم می شود. این سوال ها عبارت اند از: هر چند وقت یکبار آمپول این ویتامین را تزریق کنیم؟ آمپول های باقیمانده را در کجا نگهداری کنیم؟

آمپول ویتامین ب 12 چند وقت یکبار

جواب این سوال بستگی به میزان کمبود ویتامین B12 در بدن شما دارد. به¬طوری که برای عده ای هفته ای یک بار توصیه می شود که این مقدار در افراد دیگر ممکن است به ماهی یک بار تغییر کند.

امپول ویتامین ب 12 در یخچال نگهداری شود

اگر بدن شما نیاز به تزریق مداوم این ویتامین ها دارد و مراجعه مداوم به داروخانه جهت خرید این آمپول ها خارج از حوصله و زمان شما است، پیشنهاد می کنیم که چند عدد از آنها را خریداری کرده و در یخچال نگهداری کنید.

بهترین زمان مصرف ویتامین b 12

با توجه به اینکه این ویتامین از انواع محلول در آب بوده،  توصیه می شود که با معده خالی و در وعده صبحانه مورد استفاده قرار بگیرد.

مقدار مصرف روزانه ویتامین ب 12

این موضوع بستگی به رده سنی و شرایط بدن دارد. اما به طور معمول افراد بالای 14 سال باید مصرف روزانه خود را به 2.4 میلی گرم محدود کنند. این مقدار در زنان باردار به 2.6 تغییر می کند.

کمبود ویتامین ب12

با توجه به مواردی که در بالا گفتیم، باید اضافه کنیم که کمبود این ویتامین به موارد گفته شده ختم نخواهد شد. از این رو با جزئیات بیشتری به عوارض فقر آن میپردازیم.

کمبود ویتامین ب 12 چه عوارضی دارد

بزرگ ترین عارضه کمبود این ویتامین مربوط به اختلال های شناختی میشود. به طوری که امکان دارد فرد در معرض آلزایمر و زوال عقل نیز قرار بگیرد.

علت کمبود ویتامین ب12

این مسئله ارتباط مستقیمی با ناتوانی های دستگاه گوارش در جذب این ویتامین دارد. همچنین لازم به ذکر است که اسید و التهاب معده نیز منجر به عدم دریافت ویتامین B12 توسط بدن خواهد شد.

 

علائم کمبود ویتامین ب12

کمبود این ویتامین معمولا در حالاتی مثل عدم کنترل ادرار، فراموش کاری، ریزش مو، افسردگی و حتی فلج نمود پیدا می کند. 


علائم کمبود ب12

راههای افزایش ویتامین ب 12

برای افزایش این ویتامین در بدن خود، ابتدا با یک آزمایش خون اطمینان حاصل کنید که نیاز آن در بدن شما احساس می شود. سپس با اصلاح رژیم غذایی و در نهایت مصرف مکمل غذایی، مقدار ویتامین B12 بدن خود را افزایش دهید.
در صورت عدم وجود کمبود ب12 و تمایل به پیشگیری از آن، مصرف مکمل های مولتی ویتامین به تنهایی می تواند کارامد باشد.

افزایش ویتامین ب 12

در ادامه در مورد علل افزایش این ویتامین، عوارض زیادبودن آن در بدن و در نهایت علائم افزایش آن با شما صحبت خواهیم کرد.

علل افزایش ویتامین ب 12

عوامل زیادی هستند که منجر به افزایش یا کاهش این ویتامین در بدن می شوند. به همین دلیل در هر 2 صورت گفته شده، بدن انسان دچار عارضه های شدیدی خواهد شد.

عوارض زیادی ویتامین ب 12 

بیماری های مربوط به کبد، نارسایی کلیه، ابتلا به انواع سرطان خون و در نهایت دیابت از عوارض مصرف بیش از حد این ویتامین هستند.

علائم افزایش ویتامین ب 12

با توجه به اینکه این ویتامین محلول در آب است، سطح زیاد آن نمی تواند مضرات زیادی داشته باشد. با این حال تغییر در عملکرد کلیه، کبد و فشار خون از علائم افزایش پیداکردن ویتامین ب12 در بدن هستند.

قرص ویتامین ب 12 در بارداری

در ادامه بهترین قرص ویتامین ب12 را در دوران بارداری معرفی می کنیم.

ب12 ترکیبی

این ویتامین به 2 نوع ب کمپلکس و اسید فولیک تقسیم می شود.

ویتامین ب 12 و ب کمپلکس

تحقیقات نشان داده که تزریق این آمپول از انواع قرص و مکمل های ب12 سرعت عمل بالاتری در بدن زنان باردار دارد.

ویتامین ب12 و اسید فولیک

ترکیب فولیک اسید با ب12 باعث می شود تا بدن علاوه بر ساخت گلبول های قرمز، قادر به بهبود متابولیسم و افزایش انرژی شود که این موضوع برای زنان باردار از اهمیت زیادی برخوردار است.

تاثیر ب12 بر وزن

کمبود این ویتامین باعث چاق شدن افراد می شود. به همین دلیل کنترل میزان آن به تناسب اندام شما کمک زیادی خواهد کرد.

ویتامین ب 12 برای لاغری

افرادی که دلیل منطقی برای اضافه وزن خود پیدا نمی کنند، باید با مصرف ویتامین ب12 به لاغرشدن بدن خود کمک کنند.

ایا ویتامین ب 12 چاق کننده است

در صورت فقر آن، پاسخ ما به سوال بالا بله است. کمبود این ویتامین می تواند منجر به چاقی افراد شود.

ویتامین ب 12 برای کودکان

روده کوچک کودکان قادر به جذب بیش از یک میکروگرم از این ویتامین نیست. از این رو مراقب کمبود این ویتامین در بدن کودک خود باشید.

سوال های رایج

بعد از پرداختن به مباحث مهم در رابطه با ویتامین ب12، نوبت به پاسخ مهم ترین سوالات در مورد این ویتامین مهم و ضروری می رسد.

میزان ویتامین ب 12 در آزمایش خون

در صورتی که میزان ویتامین B12 موجود در آزمایش خون شما در محدوده 160 تا 950 پیکوگرم در هر میلی لیتر باشد، میتوان نتیجه گرفت که آزمایش خون شما نرمال است.

ویتامین ب 12 و دیابت

یکی از بایدهای افراد مبتلا به دیابت استفاده از ویتامین های خانواده ب و مخصوصا ب12 است. به همین دلیل به کسانی که به این بیماری دچار شده اند، مصرف ویتامین B12 توصیه می شود.

ویتامین ب 12 و اعصاب

این ویتامین به واسطه قدرتی که در تولید گلبول های قرمز خون دارد، می تواند به عملکرد و بهبود اعصاب بدن کمک زیادی کند.

ویتامین ب 12 و ریزش مو

افرادی که با فقر آهن و کمبود ویتامین ب12 مواجه هستند، معمولا دچار ریزش موی شدیدی خواهند شد. از این رو تنها راه چاره آن ها، مصرف مکمل های این ویتامین است.

ویتامین ب 12 و افسردگی

با توجه به اینکه وجود این ویتامین در سلامت اعصاب نقش دارد، جای تعجب نیست اگر بگوییم افرادی که دچار فقر ویتامین B12 می شوند، امکان ابتلا به افسردگی، توهم یا حتی هذیان در آن ها بالا می رود.

ویتامین ب 12 و فشار خون

این ویتامین عامل تکثیر گلبول های قرمز است. بنابراین کمبود آن افراد را مبتلا به کم خونی و فشار خون پایین خواهد کرد.


 


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 نشاط ۱۴۰۲/۷/۱۹

سلام وخداقوت به شمامن دچارکم خونی هستم وتاونجایی که لازم باشه ودردسترسم باشه چیزای خون سازمیخورم ولی جوابگونیست میشه لطف کنیدوروشی بگیدکه من به نتیجه ی خوب ودلخواهم برسم ممنون ازشما

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز تحت نظر پزشک از مکمل های حاوی آهن و اسید فولیک بایستی استفاده نمایید .