خودقرنطینگی به سبک فضانوردان آمریکایی!

زمان مورد نیاز مطالعه : 1 دقیقه

نویسنده : روشنک آزادی/ کارشناس تغذیه

خودقرنطینگی به سبک فضانوردان آمریکایی!

یک انسان هوشمند وقتی متوجه می شود تنها گزینه روی میز قرنطینه می باشد، بدون غر زدن آن را می پذیرد و خود را با شرایط وقف می دهد.

در این مقاله تجارب اسکات کلی فضانورد آمریکایی که سفری یکساله به فضا داشته است (شرایطی شبیه به قرنطینه کنونی ما) آورده شده است.

اسکات کلی مقاله خود به نیویورک تایمز را اینگونه آغاز می کند:

«محصور ماندن در خانه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، دقیقا همان‌گونه که من یک سال در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی کردم. وقتی به خواب می‌رفتم، وظیفه کاری‌ام در جریان بود، وقتی از خواب بیدار می‌شدم، هنوز سر کار بودم. پرواز در فضا احتمالاً تنها شغلی است که مطلقاً نمی‌توانید آن را ترک کنید اما من در آن‌جا چیز‌هایی یاد گرفتم که می‌خواهم آن‌ها را به اشتراک بگذارم؛ زیرا  به نظر می‌رسد این تجارب در وضعیت کنونی  مفید خواهند بود.»

او در ادامه پیشنهاد می کند:

برنامه‌ای را دنبال کنید

در ایستگاه فضایی، از لحظه‌ای که بیدار می‌شدم تا وقتی که به خواب می‌رفتم، زمان من بسیار فشرده شده بود، بعضی اوقات این شامل یک راهپیمایی فضایی نیز می‌شد؛ که می‌تواند تا هشت ساعت به طول انجامد. اما بعضی اوقات، شامل یک کار پنج دقیقه‌ای بود، مانند بررسی گل‌های آزمایشی که در فضا در حال رشد بودند. شما خواهید دید که حفظ یک برنامه به شما و خانواده کمک می‌کند تا در یک محیط کار و زندگی متفاوت با یکدیگر سازگار شوید. هنگامی که به زمین برگشتم، از ساختاری که در آن قرار گرفته بودم محروم شدم و زندگی بدون آن (برنامه ریزی دقیق) دشوار بود.

کارن: لذت بردن از این ایام در گرو برنامه ریزی است. اگر برنامه ریزی نداشته باشید نه تنها این دوران (که می تواند یک دوران طلایی غیرقابل تکرار برای گسترش مهارت های فردی باشد) را از دست می دهید بلکه از نظر روانی به شدت در معرض خطر قرار کی گیرید.

لیستی از کارهایی که همیشه دوست داشتید انجام بدهید اما فرصت انجام آن را نداشتید، از کتاب ها خوانده نشده، فیلم های دیده نشده و پادکست های گوش داده نشده تهیه کنید. آن وقت متوجه می شوید وقت آزاد چندانی ندارید.

برای خودتان وقت صرف کنید

هنگامی در یک مکان و شرایط تکراری کار و زندگی خود را طی چندین روز  رسپری می‌کنید، زندگی شما می‌تواند به شدت یک‌نواخت باشد و این خود مساله‌ای بسیار خطرناک است. من در فضا برای خود فعالیت‌هایی خاص داشتم چون می‌دانستم که مدت طولانی در آن جا خواهم بود.بنابراین می‌دانستیم همه ما باید برای فعالیت‌های سرگرم کننده وقت بگذاریم. در دوران فضانوردی، من شب‌ها با دوستانم (خدمه سفینه) با تنقلات کامل شریک می‌شدم و با یکدیگر فیلم می‌دیدیم. ما دو بار سریال "بازی تاج و تخت" را دیدیدم. فراموش نکنید که در برنامه خود یک ساعت خواب ثابت قرار دهید. دانشمندان ناسا هنگام قرار گرفتن در فضا خواب فضانوردان را از نزدیک مطالعه می‌کنند و دریافته‌اند که کیفیت خواب با سطح شناختی، خلق و خو و روابط بین فردی مرتبط است. همه این‌ها برای انجام یک مأموریت در فضا یا قرنطینه در خانه ضروری است.

کارن: به هیچ عنوان در این ایام برنامه خواب خود را تغییر ندهید. 

ورزش در خانه را حذق نکنید. برای این کار می توانید اپلیکیشن «تمرین در خانه بدون نیار به وسایل» را نصب کنید. همانند رفتن به باشگاه برای انجام تمرینات ساعات مشخصی را بگذارید.

شما به یک سرگرمی احتیاج دارید

وقتی در یک فضای کوچک محصور هستید، به یک محرک نیاز دارید که شما را سرگرم کند. برخی از فضانوردان از این که من در فضا با خودم کتاب برده بودم تا سرگرم شوم تعجب می‌کردند، آن‌ها کتاب دیجیتال را به کتاب کاغذی ترجیح می‌دادند اما اکنون شرایط بسیار ساده‌تر است.  بسیاری از کتاب‌فروشی‌های کوچک نیز سرویس تحویل کتاب دارند بنابراین، شما می‌توانید در هر زمانی نه تنها کتاب سفارش دهید، بلکه از یک کسب و کار محلی نیز حمایت کنید. شما همچنین می‌توانید یک ساز را تمرین کنید (من یک آموزش گیتار دیجیتال را به صورت آنلاین خریداری کردم)، یک کاردستی را امتحان کنید، یا برخی از هنر‌ها را انجام دهید. فضانوردان در حالی که در فضا هستند برای همه این موارد وقت می‌گذارند.

کارن: بازی های فکری(بازی های صفحه ای و کارتی) بهترین فعالیت ها برای احیا کردن اعصاب اعضا خانواده نزدیک تر شدن اعضا به هم می باشند.

نوشتن خاطرات روزانه

ناسا دهه‌ها است که در حال مطالعه اثرات انزوا بر روی انسان است و یکی از یافته‌های شگفت آور که آن‌ها کسب کرده‌اند، ارزش تدوین خاطرات است. در طول مأموریت یک ساله خودم، تقریباً هر روز وقت صرف نوشتن تجربیاتم را داشتم. اگر احساس می‌کنید حوادث روز‌های گذشته تکراری هستند، در عوض سعی کنید آنچه را که از طریق حواس پنجگانه خود تجربه می‌کنید توصیف کنید یا درباره خاطرات خود بنویسید.  حتی اگر به نوشتن خاطرات خود مانند من تمایلی ندارید، نوشتن تجربیات شما کمک می‌کند و به شما اجازه می‌دهد بعداً به شرایط فعلی فکر کنید و به یاد بیاورید در این زمان چه افکاری در سرتان بود.

نقش تغذیه و مکمل های غذایی در تقویت سیستم ایمنی

چگونه در خود قرنطینگی چاق و مضطرب نشویم!

برای ارتباطات خود وقت بگذارید

حتی با وجود تمام مسئولیت‌های خدمت به عنوان فرمانده یک ایستگاه فضایی، من هرگز فرصتی برای داشتن یک کنفرانس ویدیویی با خانواده و دوستانم از دست ندادم. دانشمندان دریافتند که انزوا نه تنها به سلامت روان ما بلکه به سلامت جسمی ما، به ویژه سیستم ایمنی بدن ما نیز آسیب می‌زند. فناوری، ارتباط برقرار کردن را از همیشه آسانتر می‌کند، بنابراین ارزش این را دارد که با دیگران ارتباط برقرار کنید. این کار ممکن است به شما در مقابله با ویروس‌ها کمک کند.

به متخصصان گوش دهید

درست است که اکثر مشکلات فضانوردان مرتبط با علم موشکی نیستند اما وقتی موشکی هستند، باید از یک دانشمند موشکی سؤال کنید. زندگی در فضا چیز‌های زیادی را در مورد اهمیت اعتماد به توصیه‌های افرادی که بیشتر از من درباره موضوعات مختلف می‌دانستند، یاداوری کرد. خواه علم، مهندسی، پزشکی باشد یا طراحی ایستگاه فضایی فوق العاده پیچیده‌ای که مرا زنده نگه می‌دارد. به خصوص در لحظه‌ای چالش برانگیز مانند لحظه‌ای که اکنون در آن زندگی می‌کنیم، باید دانش کسانی را جستجو کنیم که بیشترین اطلاعات را در مورد کرونا بدانند و به آن‌ها گوش کنیم. شبکه‌های اجتماعی و دیگر منابع ضعیف می‌توانند انتقال دهنده اطلاعات نادرست باشند، بنابراین ما باید به دنبال یافتن منابع معتبر از واقعیت‌ها، مانند سازمان بهداشت جهانی باشیم.

منبع تمامی مطالب موجود در سایت داروسازی کارن و پیج اینستاگرام karen_pharma، سازمان جهانی بهداست می باشد.

پاسخ سازمان جهانی بهداشت به سوالات متداول ویروس کرونا

همه ما به هم وصل هستیم

زمین که از فضا دیده می‌شود، هیچ مرزی ندارد. گسترش کرونا ویروس به ما نشان می‌دهد که آنچه ما با هم در آن مشترک هستیم بسیار قوی‌تر از چیزی است که ما را از هم جدا می‌کند، بهتر یا بدتر. همه مردم به طور غیرقابل باوری به هم پیوسته اند و هرچه بیشتر بتوانیم برای حل مشکلات خود جمع شویم، همه ما بهتر خواهیم شد.

یکی از تأثیرات جانبی دیدن زمین از منظر فضا، حداقل برای من، احساس دلسوزی بیشتر برای دیگران است. همانطور که ممکن است احساس ناتوانی در داخل خانه هایمان داشته باشیم، همیشه کار‌هایی وجود دارد که می‌توانیم انجام دهیم. من دیده ام که انسان‌ها با هم کار می‌کنند تا بر بعضی از سخت‌ترین چالش‌های قابل تصور غلبه کنند و می‌دانم اگر همه وظیفه خود را انجام دهیم و به عنوان تیم همکاری کنیم، می‌توانیم بر این مسئله غلبه کنیم و البته که فراموش نکنید دستان خود را بشویید.

تجربیات خود در خودقرنطینگی را اینجا به اشتراک بگذارید.

منبع: سایت خبری انتخاب


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *