6 مکمل موثر در افزایش حجم عضلات ورزشکاران

زمان مورد نیاز مطالعه : 2 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی/کارشناس تغذیه

6 مکمل موثر در افزایش حجم عضلات ورزشکاران

 یکی از فواید مهم ورزش منظم، تقویت عضلات و رشد آنها است.

بدیهی است افزایش حجم عضلات تنها با انجام ورزش های قدرتی امکان پذیر نیست.

بلکه دریافت مکمل افزایش حجم عضلات به شما کمک می کند تا مسیر رسیدن به اندام دلخواهتان را کوتاه کنید.

همان طور که می دانید، داشتن عضلات قوی در بهبود عملکرد ورزشی نقش موثری دارد. افزایش کالری و پروتئین دریافتی همچنین دریافت برخی از مکمل های غذایی به سنتز پروتئین در عضلات و رشد آنها کمک می نماید.

در این مقاله قصد داریم تا درخصوص بهترین مکمل ها برای افزایش حجم عضلات صحبت کنیم.

انواع مکمل بدنسازی برای افزایش حجم

در ادامه لیستی از بهترین مکمل ها برای افزایش حجم بدنسازی معرفی می شود. اما همواره به یاد داشته باشید 

  1. کراتین ارزان ترین و بهترین مکمل برای حجم

کراتین به صورت طبیعی در بدن تولید شده و تامین کننده انرژی برای عضلات و سایر بافت ها است. مصرف مکمل کراتین منجر به افزایش سطح کراتین داخل سلولی تا 40 % می شود که باعث افزایش فشار اسمزی داخل سلولی و ورود آب به داخل سلول های عضلانی می شود.

همچنین این مکمل ترشح هورمون هایی نظیر IGF-1 (فاکتور رشد شبه انسولین )که در افزایش رشد عضلات مفیدند را نیز افزایش می دهد و مانع از تجزیه پروتئین در عضلات  می گردد.

 مطالعات مختلف نشان داده اند که مصرف مکمل کراتین در افزایش حجم، بهبود قدرت عضلات و افزایش عملکرد ورزشی موثر است.

  1. پروتئین وی، بهترین پروتئین برای افزایش حجم عضلات

بدون شک دریافت میزان کافی پروتئین نقش موثری در افزایش حجم عضلات دارد. ورزشکارن بایستی روزانه  1/2- 2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پروتئین دریافت نمایند. مکمل های حاوی پروتئین وی، کازئین، پروتئین سویا و آلبومین ( پروتئین سفیده تخم مرغ ) در افزایش حجم عضلات موثرند.

  1. کربوپروتئین ها بهترین مکمل ها برای حجیم سازی عضلات اکتومورف ها

مکمل های کربوپروتئینی یا گینرها مکمل هایی هستند که با افزایش کالری و پروتئین دریافتی نقش موثری در افزایش وزن و افزایش حجم عضلات دارند. گینرهای مختلفی نظیر گین آپ، مسیووی، سوپروی، وی آلبومین وجود دارند که معمولا حاوی 300 - 70 گرم کربوهیدرات و 80 – 50 گرم پروتئین در هر سروینگ هستند.

این مکمل ها علاوه بر تامین پروتئین مورد نیاز باعث افزایش کالری دریافتی برای ورزشکارانی که دریافت غذایشان کمتر از حد طبیعی است، می گردد. 

  1. بتاآلانین و افزایش حجم خشک عضلات

به هنگام انجام ورزش با شدت زیاد ماده ای به نام اسیدلاکتیک تولید می شود که باعث ایجاد اثرات منفی در بدن نظیر خستگی، درد عضلات و...  می گردد. کارنوزین موجود در عضلات با خنثی کردن اسید لاکتیک نقش مهمی در کاهش خستگی و افزایش انرژی در ورزشکاران دارد.

 دریافت مکمل بتاآلانین ارتباط مستقیمی با افزایش سطح کارنوزین داخل عضلات دارد و در به تاخیر انداختن خستگی و بهبود عملکرد ورزشی به ویژه در ورزش های بی هوازی نقش موثری دارد.

علاوه بر این برخی از مطالعات نشان داده اند که مکمل بتاآلانین به افزایش حجم عضلات نیز کمک می نماید، به عنوان مثال دریافت روزانه 4 گرم بتاآلانین به مدت 8 هفته در مقایسه با پلاسبو نقش موثری در افزایش توده عضلانی ورزشکاران داشت همچنین مطالعه ای که در سال 2009 بر روی 46 مرد ورزشکار انجام شد نشان داد مصرف مکمل بتاآلانین به مدت 6 هفته علاوه بر افزایش استقامت در بهبود توده عضلانی نیز نقش موثری داشته است.

بتا آلانین بهترین جایگزین کراتین برای افزایش حجم عضلات در دوران کات است.

  1.  مکمل BCAA

اسیدهای آمینه شاخه دار ( BCAAs) شامل لوسین، ایزولوسین و والین جزء اسید های آمینه ضروری طبقه بندی می شوند. بدن قادر به سنتز آنها نبوده و باید در رژیم غذایی گنجانده شوند.

این اسید های آمینه به طور طبیعی در گوشت مرغ، گوساله، ماهی، لبنیات و تخم مرغ وجود دارد. مزیت اصلی مکمل های حاوی اسید های آمینه شاخه دار، ورود مستقیم آنها به جریان خون است.

مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده از مکمل های حاوی  BCAAs به افزایش سرعت سنتز پروتئین در عضلات و جلوگیری از تحلیل توده عضلانی کمک می نماید.

 

  1.  مکمل HMB

بتاهیدروکسی بتا متیل بوتیرات یا HMB متابولیتی مشتق از اسید آمینه ضروری لوسین است که با حفظ یکپارچگی غشای تار عضلانی و جلوگیری از تخریب آن اثر مثبتی بر پروتئین عضله و متابولیسم عضلانی دارد.

مصرف این مکمل در کنار تمرینات ورزشی به ویژه تمرین های مقاومتی سبب کاهش آسیب های عضلانی ناشی از تمرین، کاهش میزان چربی بدن و افزایش سنتز پروتئین شده در نتیجه قدرت بدنی ورزشکاران افزایش می یابد. به نظر می رسد دریافت روزانه 6-3 گرم HMB نقش موثری در افزایش توده عضلانی داشته باشد.   

 

مکمل هایی نظیر CLA، گلوتامین، ال کارنیتین و افزایش دهنده هورمون تستوسترون (تریبولوس، DHEA و ... ) نیز می توانند در افزایش توده عضلانی موثر باشند، البته اثبات قطعی این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

 

منبع :

https://www.healthline.com/nutrition/supplements-for-muscle-gain

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 فربد ۱۴۰۲/۱/۱۸

باسلام، من وزنم 82 و قد 181سانتیمتر دارم.متاسفانه بعداز یک ماه ورزش دچار اسپاسم عضلات شکم شدم و میخواستم ورزش رو ادامه بدم که کمتر دچار اسپاسم بشم از چه مکملی استفاده کنم که عوارض ریزش مو رو هم نداشته باشه؟ سپاسگزارم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای کاهش اسپاسم و گرفتگی عضلات و تسریع در ریکاوری بدنتان بهتر است از مکمل هایی نظیر منیزیم ، گلوتامین و بی سی ای ای استفاده نمایید . موفق و سلامت باشید

 سمانه محمدی ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

سلام وقت بخیر من ۳ سالی هست که بدنسازی کار میکنم یه مدت پروتئین وی مصرف کردم خوب بود کلی عضله آوردم ولی الان میخام برای حجم دهی مکمل استفاده کنم به نظرتون چه مکملی برای حجم دهی بهتره؟!

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای ارائه پاسخ دقیق تر بهتر بود مشخصات دقیق تری اعلام می کردید ولی به صورت کلی در دوران حجم می توانید از مکمل هایی نظیر سوپروی ، کراتین و آمینوپلاس 6800 استفاده نمایید . موفق باشید

 علیرضا ۱۴۰۱/۲/۲۴

سلام من وزنم 55 قدم 178 میخواستم ببینم الان مصرف مکمل و پروتئین رو شروع کنم یا بذارم یه ماه بگذره بعد ک بدنم وزنه خور شد، شروع کنم؟

پاسخ کارن : سلام هم اکنون مصرف گینر را آغاز کنید.

 افشین ۱۴۰۱/۱/۲۵

سلام من وزنم ۶۲و قدم ۱۷۸هست وده روزی هس باشگاه میرم برا حجم گیری از همین الان از مکمل استفادع کنم یا این که یک ماه دوماه تمرین کنم بعداز مکمل استفاده کنم واگه الان از مکمل استفاده کنم چه مکملی پیشنهاد میکنید

پاسخ کارن : سلام هم اکنون مصرف مکمل را آغاز کنید. از مسیووی یا وی آلبومین استفاده کنید.

 حجت مردی ۱۴۰۱/۱/۲۱

سلام من 6 سال میشه رزمی کار میکردم الان هم نزدیک 1 ماه هستش تو باشگاه بدنسازی فعالیت دارم یکم بدنم نسبت به قبل عقب رفته چی کار کنم حجم بگیرم.؟

پاسخ کارن : سلام از مسیووی یا وی آلبومین به همراه اچ ام بی استفاده کنید.

 سید سبحان موسوی ۱۴۰۱/۱/۱۶

سلام وعرض ادب من تازه رفتم بدن سازی مقدم 167ووزنم 56کیلو گرم است میخام حجم بگیرم ولی با عضله چه مکملی پیشنهاد میدن ممنون

پاسخ کارن : سلام از مکمل های مسیووی، پروتئین بار و اچ ام بی استفاده کنید.

 ابراهیم صادقی ۱۴۰۱/۱/۱۰

من تقریبا ۲ ماه بدنسازی را شروع کردم برنامه خوب وفوق العاده از ۶۵ به ۷۶ کیلو وزنمو افزایش دادم وقدم ۱۷۵هست در تمرین بدنم این چند وقت کم میاره چه مکملی یا پروتینی استفاده کنم ممنون میشم

پاسخ کارن : با سلام، با توجه به تیپ بدنی و هدفی که دارید، میتونید مکملهای پروتئین بالا و اسیدهای آمینه ویا کراتین مصرف کنید.

پاسخ کارن : مکملهای پروتئین بالای ما براتون مناسبه، گلدن وی، ایزووی و پیورپروتئین

 پوریا گرجی ۱۴۰۰/۱۲/۰۸

سلام وقت بخیر من وزنم ۹۵وقدم ۱۸۰برای اینکه ی هیکل خوب و استاندارد بسازم چ مکملی بگیرم؟

پاسخ کارن : سلام جهت راهنمایی بیشتر با صدای مشاور 22036396-021 تماس بگیرید.

 رحمان اجتماعی ۱۴۰۰/۷/۰۹

من وزنم ۷۰ کیلو و قدم ۱۸۵ برای حجم گیری بیشر که واقعا فایده داشته باشه چه مکمل هایی رو بخورم ، البته حجم بدونه چربی برام مهم تره ممنونم

پاسخ کارن : سلام از مسیووی یا وی آلبومین به همراه کراتین استفاده کنید.

 quiebrA ۱۴۰۰/۵/۱۲

<a href=http://cialiswwshop.com/>buy cialis online safely</a>