راهنما جامع مصرف فولیک اسید در بارداری و قبل آن

زمان مورد نیاز مطالعه : 4 دقیقه

نویسنده : فاطمه عزیزیان | کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

راهنما جامع مصرف فولیک اسید در بارداری و قبل آن

فولیک اسید یا اسید فولیک یکی از رایج ترین مکمل های غذایی در دوان بارداری می باشد.

علی رقم اینکه سال ها است این مکمل توسط افراد افراد خواهان بارداری و باردار مصرف می شود اما همچنان سوالات زیادی حول مصرف فولیک اسید در بارداری مطرح است. 

در این مقاله با اتکا به مقالات معتبر یک راهنما کامل ایجاد کرده ایم. 

 

در صورت عدم دریافت پاسخ سوال خود می توانید آن را در قسمت نظرات ثبت کنید تا کارشناسان تغذیه ما به آن پاسخ دهند.

تاثیر فولیک اسید بر بارداری

چرا باید در دوران بارداری اسید فولیک بخوریم؟

مصرف فولیک اسید در دوران بارداری به کاهش خطر بروز بعضی از ناهنجاریهای جنینی کمک می کند، تحقیقات زیادی نشان دادند که مصرف مکمل فولیک اسید در بارداری به جلوگیری از نقص لوله عصبی Neural Tube Defect کمک خواهد کرد، درواقع مصرف مکمل فولیک اسید تا 72 درصد از وقوع این ناهنجاری پیشگیری می کند.

همچنین مطالعاتی درمورد ارتباط کمبود فولیک اسید و احتمال بروز سایر مشکلات بارداری مانند نقص مادرزادی قلب، پره اکلامپسی یا افزایش فشارخون بارداری، محدودیت رشد جنین، سقط های مکرر، جدا شدن جفت و زایمان زودرس انجام شده است  و مصرف مکمل فولیک اسید در بارداری از احتمال به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری می کند.(1)

آیا فولیک اسید به باردارشدن کمک می کند؟

بعضی تحقیقات نشان داده اند استفاده از مکمل فولیک اسید با کاهش ناباروری، کاهش خطر سقط جنین و موفقیت بیشتر در درمان ناباروری ارتباط دارد، بنابراین مصرف آن در کنار درمان های ناباروری می تواند کمک کننده باشد.(2)

برای بارداری فولیک اسید چند بخوریم؟

مقدار توصیه شده دریافت فولیک اسید برای زنان پیش از بارداری 400 میکروگرم و در بارداری 600 میکروگرم در روز می باشد  و هر مکملی که دارای این مقدار فولیک اسید باشد می تواند مصرف شود.( 3)

فولیک اسید قبل از بارداری

آیا خوردن فولیک اسید پیش از بارداری ضروری است؟

تحقیقات نشان داده برای جلوگیری از بروز نقص لوله عصبی در جنین استفاده از مکمل فولیک اسید 3 ماه قبل از بارداری تا 12 هفته بعد از بارداری باید انجام شود، بنابراین بهتر است که قبل از اقدام به بارداری مصرف فولیک اسید انجام شود. همچنین به دلیل احتمال بارداری بدون برنامه ریزی به همه خانم های در سنین باروری توصیه می شود که روزانه 400 میکروگرم فولیک اسید را به صورت مکمل یا از طریق رژیم غذایی دریافت کنند.(4)

آیا خوردن فولیک اسید قبل از بارداری ضرر دارد؟

خیر، درواقع توصیه می شود برای جلوگیری از بروز ناهنجاریهای جنینی مکمل اسید فولیک 3 ماه قبل از اقدام به بارداری مصرف شود.(5)

میزان اسید فولیک مورد نیاز قبل از بارداری

مقدار توصیه شده دریافت اسید فولیک برای افراد بالای 19 سال 400 میکروگرم در روز می باشد. سازمان پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده (CDC) برای جلوگیری از بروز نقص لوله عصبی در جنین استفاده روزانه 400 میکروگرم فولیک اسید را توصیه می کند، بنابراین بهتر است قبل از اقدام به بارداری روزانه از مکمل هایی که دارای حداقل 400 میکروگرم فولیک اسید هستند استفاده شود. ( 3)

نحوه مصرف فولیک اسید قبل از بارداری

توصیه می شود برای جلوگیری از بروز ناهنجاریهای جنینی حداقل 3 ماه قبل از اقدام به بارداری روزانه حداقل 400 میکروگرم فولیک اسید مصرف شود. همچنین به دلیل احتمال وقوع بارداری بدون برنامه ریزی پیشنهاد می شود همه زنان در سنین باروری روزانه 400 میکروگرم مکمل فولیک اسید مصرف کنند.(6)

دوز قرص فولیک اسید مورد نیاز بدن در بارداری

استفاده روزانه از مکمل های اسید فولیک که حاوی حداقل 600 میکروگرم فولیک اسید باشد در زمان بارداری توصیه می شود. ( 3)

چه نوع فولیک اسید قبل از بارداری مصرف شود؟

هر مکمل اسید فولیک که مقدار نیاز روزانه بدن یعنی 400 میکروگرم در روز را تامین کند قابل استفاده است. ( 3)

فولیک اسید برای بارداری 

انواع فولیک اسید در بارداری

مقدار توصیه شده دریافت فولیک اسید برای خانمهای باردار 600 میکروگرم در روز می باشد. هر مکملی که حاوی این مقدار فولیک اسید به تنهایی یا همراه با ویتامین یا مینرال های دیگر باشد در زمان بارداری قابل استفاده می باشند.

 

آیا خوردن اسید فولیک در بارداری ضروری است؟

مصرف فولیک اسید در دوران بارداری به کاهش خطر بروز بعضی از ناهنجاریهای جنینی کمک می کند.

 تحقیقات زیادی نشان دادند که مصرف مکمل فولیک اسید در بارداری به جلوگیری از نقص لوله عصبی Neural Tube Defect کمک خواهد کرد، درواقع مصرف مکمل فولیک اسید تا 72 درصد از وقوع این ناهنجاری پیشگیری می کند.

همچنین مطالعاتی درمورد ارتباط کمبود فولیک اسید و احتمال بروز سایر مشکلات بارداری مانند نقص مادرزادی قلب، پره اکلامپسی یا افزایش فشارخون بارداری، محدودیت رشد جنین، سقط های مکرر، جدا شدن جفت و زایمان زودرس انجام شده است.

بنابراین برای جلوگیری از وقوع این مشکلات برای نوزاد و مادر توصیه می شود که مکمل اسید فولیک قبل و در دوران بارداری استفاده شود.(7)

میزان اسید فولیک مورد نیاز در بارداری

توصیه می شود خانم های باردار روزانه 600 میکروگرم فولیک اسید مصرف کنند. هر مکملی که دارای حداقل 600 میکروگرم فولیک اسید باشد را می توان در دوران بارداری استفاده کرد(8)

در بارداری اسید فولیک چند بخوریم

توصیه می شود در دوران بارداری مکملی مصرف شود که حاوی حداقل 600 میکروگرم فولیک اسید باشد. ( 3)

آیا فولیک اسید در دوران بارداری ضرر دارد؟

خیر، در واقع مصرف فولیک اسید در دوران بارداری از ابتلای جنین به انواع ناهنجاریها بخصوص نقص لوله عصبی جلوگیری می کند. (8)

نحوه مصرف فولیک اسید در بارداری

از هفته چندم مصرف فولیک اسید در بارداری را شروع کنیم؟

بهتر است مصرف مکمل فولیک اسید 3 ماه قبل از بارداری شروع شود و حداقل تا هفته 12 بارداری ادامه داشته باشد.

فولیک اسید در بارداری تا کی مصرف شود؟

بهتر است مصرف مکمل فولیک اسید تا هفته 12 بارداری یعنی پایان سه ماهه اول بارداری استفاده شود.

در بارداری فولیک اسید را چه ساعتی بخوریم

زمان خاصی برای مصرف مکمل اسید فولیک وجود ندارد، شما می توانید قبل یا بعد از غذا آن را مصرف کنید، فقط به خاطر داشته باشید که همراه با آن یک لیوان آب بنوشید. (8)

آیا فولیک اسید در جنسیت جنین اثر دارد؟

آیا قرص فولیک اسید باعث دخترزایی می شود؟

تابحال هیچ تحقیقی در این زمینه انجام نشده ولی شواهد نشان نمی دهد که مصرف مکمل فولیک اسید قبل بارداری باعث افزایش احتمال تولد نوزاد دختر شود

آیا قرص فولیک اسید باعث پسرزایی می شود؟
تابحال هیچ تحقیقی درمورد ارتباط مصرف مکمل فولیک اسید قبل بارداری و افزایش احتمال تولد نوزاد پسر یا دختر انجام نشده ولی هیچ شواهدی در دست نیست که مصرف مکمل فولیک اسید روی جنسیت نوزاد تاثیرگذار باشد

فولیک اسید و جنین

فولیک اسید چه تاثیری روی جنین دارد؟ آیا برای جنین ضرر دارد؟

در دوران بارداری نیاز بدن به فولیک اسید بالا می رود، این افزایش نیاز به دلیل ساخته شدن سلول های جدید برای جنین می باشد، کمبود اسید فولیک باعث ایجاد ناهنجاری بخصوص در سیستم عصبی جنین می شود و منجر به ایجاد بیماری به نام نقص لوله عصبی یا NTD می گردد، استفاده از مکمل اسید فولیک در دوران بارداری از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری می کند، بنابراین استفاده از اسید فولیک در دوران بارداری نه تنها مضر نیست بلکه برای سلامت جنین لازم و ضروری است. (8)

آیا اسید فولیک باعث اوتیسم می شود؟

علت به وجود آمدن اوتیسم هنوز مشخص نیست و مجموعه ای از فاکتورهای ژنتیک و محیطی در ایجاد آن نقش دارند، تحقیقاتی که درمورد ارتباط استفاده از مکمل فولیک اسید در دوران بارداری و ریسک ابتلا به اوتیسم در نوزاد انجام شده نشان می دهد که مصرف اسید فولیک می تواند ریسک ابتلا به اوتیسم را کاهش دهد، البته این تحقیقات نیاز به شواهد بیشتری برای اثبات دارند.

درهرصورت استفاده از فولیک اسید قبل یا در زمان بارداری باعث بروز اوتیسم نمی گردد. (8)

آیا اسیدفولیک از سقط جلوگیری می کند؟

بعضی تحقیقات نشان می دهند که مصرف مکمل فولیک اسید در دوران بارداری خطر سقط جنین خودبه خودی را کاهش می دهد، بنابراین توصیه می شود همه خانم های باردار بخصوص افرادی که سابقه سقط دارند در دوران بارداری از مکمل فولیک اسید استفاده کنند(9)

سوالات رایج در خصوص فولیک اسید

آیا قرص اسید فولیک باعث تهوع می شود؟

مکمل اسید فولیک باعث تهوع نمی شود و در بعضی موارد توصیه می شود برای جلوگیری از ایجاد حالت تهوع در سه ماهه اول بارداری از مکمل اسید فولیک یا مولتی ویتامین های حاوی اسید فولیک استفاده شود(10)

آیا فولیک اسید باعث دوقلو زایی می شود؟

بعضی مطالعات محدود در این زمینه انجام شده که ارتباط بین مصرف مکمل فولیک اسید قبل از بارداری و احتمال دوقلوزایی را نشان می دهند ولی نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه است، بنابراین به صورت قطعی نمیتوانیم تایید کنیم که مصرف فولیک اسید قبل بارداری احتمال دوقلوزایی را افزایش می دهد.(11 و 12)

 


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 هلن ۱۴۰۳/۴/۲۱

باسلام وقت بخیر من حدود ۵ماه هستش قرص یدوفولیک به تجویز پزشک برای اقدام به بارداری مصرف میکنم ولی هنوز اقدام نکردم به بارداری، ولی میخام یه ماه دیگه اقدام کنم آیا من قرص یدوفولیک رو همچنان مصرف کنم؟ مصرف زیادیش خدای نکرده بعدا مشکلی برای جنین نداشته باشه؟ مقدار دوز مصرفیم ۵۰۰میکروگرم اسید فولیک ۱۵۰ میکروگرم ید

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز مشکلی ندارد می توانید استفاده نمایید

 Nahid ۱۴۰۳/۴/۱۱

سلام دکتر برای من مکمل فولیک اسید و اهن تجویز کرده که میزان فولیک اسید موجود در هر دو مکمل مجموعا ۹۰۰میکروگرم میشه. این مقدار ضرر ندارد؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز ضرری ندارد . طبق توصیه پزشکتان عمل نمایید

 درسا ۱۴۰۳/۳/۱۵

سلام من ناخواسته باردار شدم واسید فولیک دوماه بعد بارداریم هم استفاده نکردم ایا برای جنین مشکلی پیش میاد؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز نگران نباشید

 خیراندیش ۱۴۰۳/۳/۱۲

سلام خسته نباشید من دوماه پیش سقط جنین داشتم به دلیل انانسفالی دکترا گفتن قبل از اقدام به بارداری دوم باید حتما فولیک اسید مصرف کنم سوالم اینه که فولیک اسید ۱ گرم مصرف کنم قبل از اقدام به بارداری یا همون ۴۰۰ گرم کافیه؟چون من مشکل داشتم واسه جنین قبلی بیشتر از بقیه باید فولیک اسید مصرف کنم ایا؟ی

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز از مکمل اسید فولیک 1 می توانید استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 زهره ۱۴۰۳/۳/۱۲

سلام..من از ۳یا ۴ماه قبل بارداری تا الان که هفته ۸ بارداری هستم ینی حدود ۶ماه از اسید فولیک ۸۰۰ میکروگرم استفاده کردم..بنظر شما مشکل اوتیسم برای نوزادم به وجود میاره؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز مشکلی ندارد نگران نباشید

 مائده پژمان ۱۴۰۳/۳/۱۱

سلام پزشک مصرف روزانه مقدار ۴۰۰ میکرو گرم فولیک اسید روبرای من تجویز کرده بود، ولی من به مدت ۱۰ روز اشتباها مقدار ۸۰۰ میکرو گرم رو در طی شبانه روز مصرف کردم، آیا این موضوع برای نوزاد خطر آفرین نیست، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز نگران نباشید مشکلی پیش نمی آید

 آبان ۱۴۰۳/۳/۰۶

سلام من نمی‌دونستم که بایدقبل از بارداری اسید فولیک مصرف کنم و برای بارداری اقدام کردم مشکلی پیش نمیاد؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز مشکلی ندارد از الان که برای بارداری اقدام کردید استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 پناهی ۱۴۰۳/۲/۲۸

سلام منندونسته تا۲۸هفته مصرف کردم فولیک اسیدروباعث اوتیسم و پیش فعالی میشه؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز نگران نباشید

 کیانا ۱۴۰۳/۲/۲۵

من قبل از بارداری مصرف نکردم مشکلی داره

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز بهتر بود استفاده می کردید ولی الان از زمانی که متوجه شدید باردار هستید تا پایان ماه سوم بارداری خود استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 آرام ۱۴۰۳/۱/۲۸

من اسیدفولیک هم قبل بارداری استفاده کردم وهم تا ۱۷هفته الان نگران شدم چون میگن خوردن زیادی باعث دورازجون اوتیسم میشه

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز نگران نباشید مشکلی برای نوزادتان پیش نخواهد آمد 

موفق و سلامت باشید 

 خیریه ۱۴۰۲/۱۲/۲۷

خوب

پاسخ کارن :

ممنون از توجه و همراهی تان 

 کیان ۱۴۰۲/۱۱/۰۳

قرص فولیک اسید در هفته چندم بارداری استفاده کنیم؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز مکمل اسید فولیک را از ابتدای بارداری تا پایان ماه سوم بارداری خود می توانید استفاده نمایید . البته بهتر است از سه ماه قبل از بارداری مصرف را شروع کرده باشید 

موفق و سلامت باشید