مکمل های مفید برای سلامت و تقویت زانوها

زمان مورد نیاز مطالعه : 2 دقیقه

نویسنده : فاطمه عزیزیان | کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

مکمل های مفید برای سلامت و تقویت زانوها

درد مفاصل بخصوص زانوها ممکن است علل متعددی داشته باشد.

بیماری های التهابی مانند استئوآرتریت (آرتروز) یا آرتریت روماتوئید، آسیب دیدگی بر اثر حوادث، ضربه یا ورزش، چاقی و افزایش سن سبب آسیب و تحلیل مفاصل و ایجاد درد می شود.

دردهای مزمن روی کیفیت زندگی و توانایی حرکتی افراد اثر گذاشته و به مرور باعث کم شدن فعالیت بدنی و محدودیت های حرکتی می شود و همین موضوع تحلیل مفاصل را افزایش می دهد.

در درمان مشکلات مربوط به مفاصل معمولا علاوه بر استفاده از دارو و ورزش درمانی یا فیزیوتراپی پزشکان مکمل هایی برای کاهش التهاب و کمک به بازسازی غضروف ها تجویز می کنند.

مکمل های مفید برای افزایش سلامت غضروف ها و بهبود التهاب مفاصل

گلوکزآمین

این ترکیب بخشی از ساختار غضروف ها می باشد. نقش مهمی در انعطاف پذیری، قدرت و خاصیت ارتجاعی غضروف ها داشته و در ساخته شدن غضروف و سایر بافت های همبند نقش کلیدی دارد. گلوکزآمین اثرات ضد التهابی داشته و همچنین تولید اسید هیالورونیک که ماده تشکیل دهنده اصلی مایع مفصلی است را افزایش می دهد

کندرویتین

یکی از ترکیبات موجود در ساختار غضروف و سایر بافت های پیوندی مانند دیواره عروق است. کندرویتین با مهار آنزیم های تخریب کننده غضروف ها مانع از تحلیل آنها می شود. همچنین کندرویتین با جذب آب باعث افزایش ضخامت غضروف و بالا رفتن توانایی آن در تحمل فشار می شود.

متیل سولفونیل متان (MSM)

یک ترکیب آلی حاوی گوگرد یا سولفور است که در ساختار پروتئین ها، بافت های همبند، هورمون ها و آنزیم ها وجود دارد. MSM از طریق چند مکانیسم مختلف باعث کاهش درد می شود. این ترکیب خواص ضد التهابی هم دارد.

کورکومین

کورکومین  (Curcumin) ترکیب گیاهی است که از ریزوم گیاه زردچوبه استخراج می شود. مطالعات بالینی نشان می دهند که این ترکیب در پیشگیری و  درمان بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید موثر است. کورکومین با کاهش تولید رادیکال های آزاد، مهار سنتز آنزیم های شرکت کننده در واکنش های التهابی و کاهش تخریب استخوان در کاهش سرعت بیماری و کاهش درد نقش دارد

اسیدهای چرب امگا 3

این اسیدهای چرب ضروری با خواص ضدالتهابی که دارند می توانند در کنترل نشانه های بیمارهایی مانند آرتریت روماتوئید موثر باشد. استفاده از مکمل امگا 3 به بهبودی خشکی مفاصل، درد و محدودیت حرکت در افراد مبتلا به آرتروز کمک می کند.

عصاره آووکادو و سویا (ASU)

عصاره سویا و آووکادو پیش ساز مواد التهابی را مهار کرده و از تخریب سلول های سینوویال مفاصل جلوگیری می کنند. مطالعات بالینی نشان داده اند که استفاده از ASU باعث بهبود نشانه های آرتروز در مفاصل زانو و لگن می شود.
 

سایر مکمل هایی 


ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *