تاثیر ال کارنیتین بر کبد سالم و کبد چرب

زمان مورد نیاز مطالعه : 4 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی | کارشناس تغذیه

تاثیر ال کارنیتین بر کبد سالم و کبد چرب

 شیوع کبد چرب در سال های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و یکی از علت های اصلی بیماری های کبدی به شمار می آید. کبد چرب غیر الکلی مجموعه ای از شرایطی است که باعث تجمع چربی در کبد و ایجاد التهاب می شود، معمولا در افراد چاق یا دارای اضافه وزن اتفاق می افتد. این بیماری 4 مرحله دارد، مراحل اولیه آن مشکلات جدی را برای بیمار ایجاد نمی کند ولی پیشرفت آن می تواند باعث سیروز و نارسایی کبدی شود.

کاهش وزن، ورزش و رعایت یک رژیم غذایی سالم نقش موثری در درمان کبد چرب دارد. استفاده از برخی مکمل های غذایی و گیاهان دارویی به بهبود کبد چرب کمک می نماید . یکی از این مکمل های غذایی ال کارنیتین است که در مطلب زیر به بررسی تاثیر ال کارنیتین بر کبد سالم و کبد چرب می پردازیم.

ال کارنیتین و کبد

کارنیتین نوعی مولکول ضروری محلول در آب با عملکردهای چندگانه در بدن انسان مانند کاهش استرس اکسیداتیو، افزایش انتقال اسید های چرب به داخل میتوکندری سلول و بهبود اختلال میتوکندری و کاهش مقاومت به انسولین است.

کارنیتین نقش مهمی در بهبود شرایطی که منجر به سندروم متابولیک شده نظیر افزایش فشار خون، دیابت و تخمدان پلی کیستیک نیز می شود. علاوه بر این کارنیتین به بهود عملکرد کبد نیز کمک می کند و یکی از مواد مغذی اصلی در درمان کبد چرب به شمار می آید.

فواید و خواص ال کارنیتین برای کبد

فواید و خواص ال کارنیتین برای کبد عبارتند از :

  • بهبود بتااکسیداسیون چربی ها
  • کاهش تجمع چربی در سلولهای کبدی
  • کاهش التهاب در سلول های کبدی
  • محافظت از غشای سلول های کبدی در برابر استرس اکسیداتیو
  • کاهش آنزیم های کبدی

آیا ال کارنیتین برای کبد ضرر دارد ؟

تقریبا 75 % نیاز روزانه بدن به کارنیتین از رژیم های غذایی معمول تامین می شود ( محصولات لبنی، گوشت و ماهی منابع کارنیتین هستند ) 25% هم توسط خود بدن تولید می شود. ال کارنیتین نه تنها برای کبد ضرری ندارد بلکه با کاهش التهاب، افزایش اکسیداسیون چربی ها و خاصیت آنتی اکسیدانی  به عملکرد بهتر سلول های کبدی نیز کمک می کند.

ال کارنیتین و کبد چرب

یکی از مکمل های غذایی موثر در بهبود روند درمان کبد چرب مکمل ال کارنیتین است.

آیا ال کارنیتین برای کبد چرب مفید است ؟

معمولا در بیماری کبد چرب مهار بتااکسیداسیون اسیدهای چرب، اختلال میتوکندریایی و مقاومت به انسولین دیده می شود. ال کارنیتین با بهبود این موارد به درمان کبد چرب کمک می کند و برای کبد چرب مفید است.

آیا ال کارنیتین برای درمان کبد چرب استفاده می شود ؟

یکی از دلیل اصلی ابتلا به کبد چرب افزایش سطح تری گلیسیرید و  اسیدهای چرب آزاد خون است. تولید چربی در داخل سلول های کبدی و چربی دریافتی از رژیم غذایی منابع تری گلیسیرید و اسید های چرب آزاد خون هستند. مهم ترین استراتژی درمانی در کبد چرب کاهش مصرف چربی در رژیم غذایی و بهبود کاتابولیسم یا تجزیه اسیدهای چرب آزاد است از آنجایی که بتااکسیداسیون فرآیند اصلی تجزیه اسیدهای چرب آزاد هستند و کارنیتین نیز به عنوان انتقال دهنده اسیدهای چرب عمل می کند می تواند نقش موثری در تسریع روند تجزیه آنها و استفاده سلول های کبدی از چربی داشته باشد و در درمان کبد چرب استفاده گردد. 

همچنین مکمل ال کارنیتین می تواند به کاهش آنزیم های کبدی کمک نماید و حساسیت به هورمون انسولین را افزایش دهد.

مکانیسم اثر ال کارنیتین برای کبد چرب

همانطور که در بالا نیز اشاره شد ال کارنیتین با تسریع  انتقال اسیدهای چرب از غشای میتوکندری به داخل ماتریکس میتوکندری به اکسیداسیون اسید های چرب کمک کرده و باعث افزایش مصرف چربی ها در داخل سلول می شود به این ترتیب از تجمع چربی در داخل سلول های کبدی جلوگیری می نماید. همچنین ال کارنیتین با خواص آنتی اکسیدانی خود مانع از تولید رادیکال های آزاد در سطح غشای سلول های کبدی شده و به کاهش التهاب کمک می کند.

در بیماری کبد چرب تجمع استیل کوآ بلند زنجیره و سایر متابولیت های اسیدهای چرب ارسال سیگنال های هورمون انسولین را با اختلال روبرو می نماید و باعث مقاومت به انسولین می شود. ال کارنیتین با بهبود عملکرد میتوکندریایی و کاهش تجمع اسیدهای چرب می تواند درمهار مقاومت به انسولین  موثر باشد.

مصرف ال کارنیتین در کبد چرب به چه افرادی توصیه می شود ؟

با توجه به مطالعات انجام شده در رابطه با نقش ال کارنیتین در بهبود کبد چرب توصیه می شود تمامی افراد مبتلا به کبد چرب به ویژه افراد دارای اضافه وزن و چاق از مکمل ال کارنیتین برای کاهش آنزیم های کبدی و کاهش تجمع چربی در سلول های کبدی خود استفاده نمایند.

دوز و نحوه مصرف ال کارنیتین برای کبد چرب

در مطالعات دوز استاندارد استفاده شده از مکمل ال کارنیتین برای درمان کبد چرب 500 – 2000 میلی گرم تعیین شده اشت.

بهترین زمان مصرف ال کارنیتین

بهترین زمان مصرف ال کارنیتین همراه غذا یا یک ساعت قبل از ورزش است.

ال کارنیتین تا چه مدت مصرف شود ؟

اطلاعات حاصل از مطالعات علمی نشان می دهد که ال کارنیتین را برای درمان کبد چرب می توان 3 الی 6 ماه مصرف کرد.

تداخل ال کارنیتین با سایر داروها و مکمل های کبد چرب

مکمل ال کارنیتین با داروها و مکمل های کبد چرب تداخلی ندارد

 

کلام آخر

ال کارنیتین یکی از مواد مغذی است که به سلامت سلول های کبدی کمک می کند. این ترکیب مشتق شده از اسیدهای آمینه با کاهش آنزیم های کبدی و افزایش بتااکسیداسیون از تجمع چربی در سلول های کبدی جلوگیری کرده و در درمان کبد چرب موثر می باشد.


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *