نحوه مصرف و دوز مصرفی ال کارنیتین

زمان مورد نیاز مطالعه : 3 دقیقه

نویسنده : روشنک آزادی/ کارشناس تغذیه

نحوه مصرف و دوز مصرفی ال کارنیتین

ال کارنیتین یک اسیدآمینه نیمه ضروری است. یعنی تحت شرایط خاص نیاز بدن به این ترکیب افزایش می یابد و دیگر تولید داخلی این اسیدآمینه نیاز بدن را برطرف نمی کند.

در این مواقع باید به مکمل ال کارنیتین متوسل شد. اما دوز مصرف ال کارنیتین و نحوه مصرف آن برای همه به یک شکل نیست.

در این محتوا توضیح می دهیم که روش مصرف ال کارنیتین برای اهداف گوناگون چگونه است.

قرص ال کارنتین مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟

ال-کارنیتین به 3 شکل موجود است و هر نوع ال کارنیتین استفاده خاص خود را دارد.

  1. استیل ال کارنیتین: موثرترین شکل الکارنیتن برای مغز همین ترکیب است. مطالعات نشان می دهند که این ترکیب ممکن است برای بیماری هایی که طی آن ها عصب تخریب می شود، مفید باشد.
  2. پروپیونیل ال کارنیتین: گفته می شود این ترکیب می تواند برای بیماری های قلبی-عروقی همانند فشارخون و بیماری های عروق محیطی مفید باشد. این ترکیب در تولید نیتریک اسید که به بهبود جریان خون کمک می کند، موثر است.
  3. ال-کارنیتین ال-تارتارات: این ترکیب جذب بالایی دارد به همین دلیل عموما به مکمل های ورزشی افزوده می شود. از جمله علل مصرف این ترکیب برای ورزشکاران کاهش درد ماهیچه ها و زمان ریکاوری می باشد.

علت های مصرف ال کارنیتین

کمک به کاهش وزن

بهبود عملکد مغز

تقویت سیستم ایمنی

سلامت قلب

درمان بیماری های کبدی

افراد دارای کمبود ال کارنیتین همانند افراد تحت همودیالیز

باروری زنان و مردان

نحوه مصرف ال کارنیتین  

طریقه مصرف ال کارنیتین بسته به هدف شما از مصرف ال کارنیتین دارد. در زیر تعدادی از دوزهای مصرفی ال کارنیتین که در مطالعات پیشنهاد شده اند، آورده شده است اما باید در نظر داشته باشید در صورت وجود بیماری پیش از مصرف هر نوع مکملی باید با پزشک خود مشورت کنید.

 نحوه مصرف ال کارنیتین برای کاهش وزن

در برخی از مطالعات  دیده شده است که مصرف ال کارنیتین می تواند به کاهش وزن کمک کند. البته در افرادی که فعالیت بدنی دارند.

چرا که این ترکیب به انتقال چربی ها به میتوکندی کمک می کند و درصورت عدم نیاز بدن به انرژی این چربی ها بصورت بهینه به سوخت تبدیل نمی شوند.

دوز پیشنهادی برای کاهش وزن 500 الی 2000 میلی گرم در روز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص ال کارنیتین برای لاغری و کاهش وزن به لیک گذاشته شده مراجعه نمایید.

 دوز مصرف ال کارنیتین برای عملکرد مغز

ممکن است ال-کارنیتین به بهبود عملکرد مغز کمک کند. به ویژه استیل ال-کارنیتین.

در مطالعات حیوانی دیده شده است که استیل ال-کارنیتین می تواند یادگیری را بهبود بخشد و از کاهش عملکرد ذهنی مرتبط با افزایش سن جلوگیری به عمل آورد.

و نتایج حاصل از مطالعات انسانی نشان می دهد که مصرف روزانه استیل ال-کارنیتین می تواند از کاهش عملکرد ذهنی در بیماری آلزایمر و سایر بیماری های مغزی جلوگیری کند.

دوز پیشنهادی ال کارنیتین در مطالعات 600 الی 2500 میلی گرم در روز است.

سلامت قلب

برخی از مطالعات از پتانسیل ال-کارنیتن (مصرف 2 گرم ال-کارنیتین روزانه)  بر کاهش فشارخون و التهاب هایی که به بیماری های قلبی منجر می شوند، سخن می گویند.

 دیابت نوع دو

مطالعات نشان می دهند که ال کارنیتین می تواند علائم دیابت نوع دو و ریسک فاکتورهای آن را کاهش دهد. همچنین گزارش شه است که مصرف ال-کارنیتین سطح قندخون را به طور معنی داری به نسبت دارونما کاهش می دهد. ال-کارنیتین این کار را با افزایش آنزیم کلیدی به نام AMPK انجام می دهد. این آنزیم به بدن کمک می کند که از کربوهیدرات ها به بهترین شکل استفاده نماید.

مطالعات دوز مصرفی ال کارنیتین برای دیابت را 2000 گرم در روز به مدت یکسال پیشنهاد کرده اند.

(ما تنها آنچه در مطالعات اورده شده است را ذکر می کنیم، حتما پیش از مصرف با پزشک خود مشور نمایید.)

بیماری های کبدی

یکی از شایع ترین بیماری های کبدی، کبدچرب غیر الکلی می باشد. براساس آخرین مطالعه مروری که در سال 2019 منتشر شده است، مکمل یاری با ال-کارنیتین می تواند سطح آنزیم های کبدی و تری گلیسیرید خون را کاهش دهد. 

 بیماری های کلیوی

براساس گفته ی FDA بیماران کلیوی حاد که تحت همودیالیز قرار دارند می توانند از مکمل ال-کارنیتین (20-10 میلی گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن) استفاده نمایند. علت تجویز ال-کارنیتین این است که که این افراد طی پروسه همودیالیز مقداری از ال-کارنیتین خود را از دست می دهند و ممکن است دچار کمبود ال-کارنیتین شوند.

 باروری مردان

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مصرف ال-کارنیتین در مردان نابارور می تواند تعداد و حرکت اسپرم ها را افزایش دهد.

پیشنهاد می دهیم جهت اطلاع دقیق از مصرف ال کارنیتین برای باروری با لینک گذاشته شده مراجعه نمایید.

روش مصرف ال-کارنیتین در ورزشکاران (به همراه دوز مصرف)

مطالعات بر روی ورزشکاران نشان داده است که مکمل یاری با ال کارنیتین می تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد.

همچنین افزایش فاکتور "حداکثر انرژی مصرفی" و کاهش فاکتور "کسر تنفسی" نشان می دهد که مصرف ال-کارنیتین می تواند ماتبولیسم چربی ها را تحریک کند.

مصرف ال کارنیتین می تواند سبب کاهش معنی دار اسید لاکتیک پس از تمرین شود و از این طریق ریکاوری را تسریع بخشد.

همچنین نقش تعیین کننده ای در پیشگیری از آسیب غشاء سلولی دارد.

به طور خلاصه این ترکیب با سه هدف زیر توسط ورزشکاران مصرف می شود:

  1. پیشگیری و درمان دردهای عضلانی پس از انجام فعالیت های بدنی شدید
  2. تاخیر در بروز خستگی در ورزش های هوازی
  3. جلوگیری از کوفتگی عضلانی پس از تمرین شدید

روش مصرف ال کارنیتین در ورزشکاران:

سه روز اول: روزی یک عدد قرص 500 میلی گرمی قبل از تمرین (روزی 1 عدد)

سه روز دوم: یک عدد قرص 500 میلی گرمی، قبل از تمرین یا به همراه هر وعده غذایی (روزی 3 عدد)

از روز هفتم : 1 تا 2 گرم یک ساعت قبل از تمرین

توجه: در صورت خرید ال - کارنیتین 1000میلی گرمی، سه روز اول و سه روز دوم نصف شود.

نکات ایمنی در خصوص مصرف ال کارنیتین

مصرف ال کارنیتین به صورت مکمل خوراکی و یا تزریقی در صورتی که تحت نظر مراقبین سلامت انجام شود، به مدت 12 ماه ایمن است.

عوارض ال کارنیتین این مکمل می تواند تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، سوزش سردل و اسهال باشد. همچنین می تواند سبب ایجاد بوی ماهی در عرق، ادرار و تنفس شود.

مصرف ال کارنیتین در دوره های مختلف

مصرف ال-کارنیتین در دوران بارداری و شیردهی

اطلاعات قابل اتکایی درخصوص مصرف ال-کارنیتین در این دوران وجود ندارد به همین دلیل مصرف این مکمل در این دوران پیشنهاد نمی شود. البته نتایج حاصل از برخی مطالعات نشان می دهد که دوزهای پایین ال-کارنیتین در دوران شیردهی آسیبی به مادر و نوزاد وارد نمی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ال کارنیتین در دوران بارداری به لینک درج شده مراجعه نمایید.

مصرف ال کارنیتین در کودکان

ال-کارنیتین در کودکان به دلایل متعدد تجویز می شود و تحت نظارت پزشک در کوتاه مدت (6 ماه) موردی ندارد.

مصرف ال کارنیتین در کم کاری تیروئید

مصرف ال کارنیتین به واسطه تداخل با داروهای کم کاری تیروئید می تواند علائم بیماری را بدتر کند. البته گفته می شود مصرف ال-کارنیتین به فاصله 5-4 ساعت از داروها مشکلی را درپی نخواهد داشت.

مصرف ال کارنیتین در افراد دارای تشنج

در این افراد باید ال کارنیتین تنها با تجویز پزشک مصرف شود.

بهترین زمان مصرف قرص ال کارنیتین 

اگر با هدف افزایش سرعت چربی سوزی و کاهش وزن از قرص ال کارنیتین استفاده می کنید بهترین زمان مصرف 1 ساعت قبل از ورزش و فعالیت بدنی است در غیر این صورت می توانید این مکمل را همراه وعده غذایی مصرف نمایید. 


منابع :

محصولات مرتبط

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 نازنین ۱۴۰۳/۴/۲۷

سلام وقت بخیر من قرص سی ال ای ۱۰۰۰مصرف میکنم ال کارنیتین هم مصرف کنم باهم مشکلی نداره؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز مشکلی ندارد

 سجاد ۱۴۰۳/۳/۳۱

سلام میخواستم ببینم نحوه مصرف دوز هزار پودر در روزای استراحت (مثل روز جمعه یا وسط هفته ک استراحت برای نع نکنیم یا کمتر؟هدف (چربی سوزیه) تمرین داریم)چگونه است مصرف بکنیم یا

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز لازم به مصرف مکمل ال کارنیتین در روزهایی که ورزش نمی کنید نیست . موفق و سلامت باشید

 سلام محمدی هستم ۱۴۰۳/۳/۲۸

الکارنیتین ۵۰۰ گرفتم برای لاغری شکم چه نوع ورزشی بکنم البته من فعالیت زیادی دارم باغ کار میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز می توانید مکمل ال کارنیتین را 1 ساعت قبل از ورزش های هوازی نظیر پیاده روی تند ، دوچرخه سواری ، دو ، شنا و .... برای کمک به کاهش وزن استفاده نمایید موفق و سلامت باشید

 مهدی ۱۴۰۳/۳/۲۱

با سلام دکتر برای باروری اسپرم قرص ال کارنتین ۵۰۰ را برام تجویز کرده و اونم شبی یک قرص سوالم اینجاست که من دقیقا بعد از شام طرفای ساعت ۱۰ شب میخورم و میخوابم ایا اینچنی عوارضی ندارد؟؟؟ باتشکر

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز عوارضی ندارد موفق و سلامت باشید

 محمد زادہ ۱۴۰۳/۳/۲۰

سلام ال کارنتین مایع ۱۰۰۰ برای شوھرم برای تقویت اسپرم چہ وقت از روز باید چطور مصرف کنہ

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر . دوست عزیز همراه وعده غذایی می توانند استفاده نمایند موفق و سلامت باشید

 سارا فتاحی ۱۴۰۳/۳/۱۳

سلام وقت بخیر من تازه بدنسازی رو شروع کردم .الکارنتین مایع بهتره برای مصرف یا قرص؟و اینکه از ۵۰۰ شروع کنم و تا ۲۰۰۰برسونم خوبه در طی یک ماه ورزش؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز فرقی ندارد ال کارنیتین مایع سریعتر جذب می شود ولی در نهایت تفاوت زیادی از لحاظ کارایی و اثر بخشی بین ال کارنیتین مایع و قرص ال کارنیتین وجود ندارد . می توانید از دوز 500 شروع کرده به تدریج دوز مصرفی را افزایش داده به دوز 2000 برسانید . موفق و سلامت باشید

 لیلا رعیت پیشه ۱۴۰۳/۳/۱۲

سلام ببخشید من الکارنتین ۳۰۰۰گرفتم زمان مصرف یک ساعت و ربع ۵۰۰۰طناب میزنم حدود ده روز استفاده میکنم روی کبد تاثیر منفی نداره آب هم زیاد میخورم و همین طور مواد غذایی دارای طبع سرد

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز نگران نباشید مشکلی ایجاد نمی کند موفق و سلامت باشید

 مريم اعرابي ۱۴۰۳/۳/۰۷

سلام من با شروع ورزش ومصرف الكارنيتين سه بار در روز دچار بي خوابي شديد شدم ايا احتمال داره ماله مصرف الكارنيتين باشه مصرفش رو قط كردم ولي همچنان بي خوابي ادامه داره در حدي كه ديگه نميتونم ورزش كنم ودچار استرس واظطراب شديد شدم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز مکمل ال کارنیتین باعث بی خوابی ، استرس و اضطراب نمی شود . بی خوابی شما علت دیگری دارد . فقط هم روزهایی که ورزش می کنید استفاده نمایید در روزهای استراحت نیازی به مصرف نیست . موفق و سلامت باشید

 محمد گرزین ۱۴۰۳/۲/۲۸

سلام بهترین نوع قرص الکارنتین برای لاغری کدوم نوعش هست؟ و نوع های دیگه هم میتونه به لاغری کمک کنه. منظور از لاغری فقط شکم وپهلو است. آیا روی لاغری صورت هم تاثیر داذه؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز مکمل ال کارنیتین از هر نوعی که باشد زمانی در کاهش وزن موثر است که همراه با ورزش و رعایت رژیم غذایی استفاده شود . موفق و سلامت باشید

 نوید ۱۴۰۳/۲/۱۸

سلام من یک ماه این مکمل و مصرف کردم و تمام شد دوره یک ماهم خواستم ببینم فاصله باید بدم برای دوره دومم؟اگه فاصله میخواد چقدره؟یا اینکه نیازی نیست بدون فاصله میتونم دوره دکم مصرفم و شروع کنم؟

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز نیازی به رعایت دوره استراحت نیست . می توانید بدون فاصله دوباره از این مکمل استفاده نمایید . موفق و سلامت باشید

 زهراهستم ۱۴۰۳/۲/۰۴

سلام خدمت شما من به علت درد پا وکمر نمیتوانم ورزش کنم آیا میتوانم از قرص ال کارنیتین استفاده کنم

پاسخ کارن : با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای کاهش وزن و افزایش سرعت چربی سوزی حتما مکمل ال کارنیتین باید در کنار ورزش مصرف شود تا اثر بخش باشد . موفق و سلامت باشید

 حلیمه کسلخه ۱۴۰۲/۹/۰۵

سلام الکارتینین 1000 قبل غذا بخورم یا باغذامشکلی نداره واینکه روزی چندتامیتونم بخورم باشگاه نرم هم تاثیر داره یانه ممنون میشم جواب بدین

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر

دوست عزیز اگر مکمل ال کارنیتین را برای افزایش سرعت چربی سوزی و کمک به کاهش وزن می خواهید استفاده نمایید .برای اثربخشی باید حتما همراه با ورزش باشد و می توانید 1 قرص 1000 میلی گرم را یک ساعت قبل از ورزش خود استفاده نمایید

موفق و سلامت باشید 

 آزاده ی ۱۴۰۲/۸/۲۱

من چند ساله ورزش میکنم ویال ال کارنتین ۳۰۰۰ گرفتم میتونم استفاده کنم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

بله دوست عزیز می توانید استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید 

 مهدی آزادی ۱۴۰۲/۸/۱۳

طریقه ی مصرف ال کارنتین ۱۰۰۰ مایع چگونه است؟

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز 1 یا 2 ویال 1 ساعت قبل از مصرف استفاده نمایید . دوز مصرفی خود را به تدریج افزایش دهید تا دچار تپش قلب نشوید 

موفق و سلامت باشید 

 معصومه حیدری مشکول ۱۴۰۲/۷/۰۵

سلام من کم کاری تیروید دارم و قرص لووتیروکسین مصرف میکنم و ورزش هم میکنم مشکلی پیش نمیاد من ال کارنتین مصرف کنم

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز با رعایت فاصله زمانی 4 الی 5 ساعت از مصرف دارویتان می توانید از مکمل ال کارنیتین استفاده نمایید 

موفق و سلامت باشید