ال کارنیتین چیست ؟ فواید و عوارض آن برای زنان و مردان

زمان مورد نیاز مطالعه : 5 دقیقه

نویسنده : مریم نوروزی

ال کارنیتین چیست ؟ فواید و عوارض آن برای زنان و مردان

اگر اهل ورزش و باشگاه رفتن باشید حتما نام مکمل ال کارنیتین را شنیده اید. ال کارنیتین یکی از مکمل های اصلی در چربی سوزی است که زنان و مردان برای کاهش وزن از آن استفاده می کنند. اما باید بگوییم این مکمل فواید دیگری نیز دارد. در این مقاله به صورت کلی در دو حوزه صحبت می کنیم. چیستی ال کارنیتین و فواید و عوارض آن.

ال کارنیتین چیست ؟

ال کارنیتین ترکیبی است که هم در بدن تولید می شود و هم از منابع غذایی می توان آن را دریافت کرد. در بدن انسان از ترکیب دو اسید آمینه لیزین و متیونین تولید می شود همچنین ال کارنیتین به صورت طبیعی در فرآورده های حیوانی نظیر گوشت ها، ماکیان، ماهی و فرآورده های لبنی  نیز وجود دارد.
ال کارنیتین به فرم های مختلف مانند قرص، کپسول، شربت و ویال در بازار موجود است و یکی از مکمل های پر مصرف محسوب می شود.

نقش ال کارنیتین در بدن

نقش اصلی ال کارنیتین در بدن انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری سلول برای تولید انرژی است در واقع ال کارنیتین در آزاد سازی انرژی از بافت چربی موثر است. 

چه افرادی در معرض کمبود ال کارنیتین هستند ؟

دو نوع کمبود ال کارنیتین وجود دارد. کمبود اولیه که به دلیل اختلالات ژنتیکی در تولید ال کارنیتین غشای سلول است و با علائمی نظیر کاردیومیوپاتی ( درگیری و بیماری عضله قلب)، ضعف ماهیچه اسکلتی و کاهش قند خون در 5 سال اول زندگی همراه است 
کمبود ثانویه که به دلیل  اختلالاتی نظیر نارسایی مزمن کلیوی یا مصرف برخی آنتی بیوتیک ها ایجاد می شود.
با توجه به اینکه ال کارنیتین بیشتر در فرآورده های حیوانی وجود دارد افراد گیاهخوار در معرض کمبود ال کارنیتین قرار دارند. 
افراد مبتلا به این مشکلات باید این ماده طبیعی را از طریق مکمل و منابع غذایی دریافت نمایند. 

انواع ال کارنیتین 

ال کارنیتین به فرم های مختلفی در بدن و مکمل های غذایی وجود دارد که در زیر به معرفی آنها می پردازیم 

استیل ال کارنیتین 

فرم استیل ال کارنیتین ( ALCAR) که در متابولیسم نقش دارد و از سلول های عصبی محافظت می نماید. 

 

فرم رایج ال کارنیتین در مکمل های چربی سوز و مکمل های ورزشی ال کارنیتین ال تارتارات است. مطالعات نشان داده اند که این فرم از ال کارنیتین نقش موثری در کاهش کوفتگی و درد عضلانی دارد و به بهبود ریکاوری کمک می نماید. 

پروپیونیل ال کارنیتین 

این فرم از ال کارنیتین دارای خواص ضد التهاب است و در سلامت قلب موثر می باشد. 

ال کارنیتین مایع چیست ؟ ال کارنیتین مایع بهتر است یا قرص؟

برخی شرکت های مکمل ال کارنیتین را به صورت مایع تولید می کنند. همواره این سوال در ذهن مصرف کنندگان مطرح می شود که فرم مایع ال کارنیتین بهتر است از انواع قرص و کپسول آن است در صورتیکه اثر بخشی و کارایی هر دو نوع این مکمل یکسان است تنها تفاوت در سرعت جذب است که فرم مایع جذب سریعتری نسبت به فرم قرص و کپسول دارد. البته فرم مایع ال کارنیتین برای کسانی که در بلیعدن قرص و کپسول مشکل دارند می تواند انتخاب مناسبتری باشد. 

خواص و موارد مصرف ال کارنیتین 

فواید ال کارنیتین برای سلامت قلب و عروق

سطح  ال کارنیتین خون  در بیماران با نارسایی قلبی کمتر از حد طبیعی است و اکسیژن رسانی به قلب به اندازه کافی انجام نمی شود و این موضوع می تواند به عضله قلب آسیب وارد نماید. استفاده از مکمل ال کارنیتین می تواند صدمات و آسیب های وارده به عضله قلب را تا حدودی کاهش دهد. 
برخی از مطالعات نشان داده اند که استفاده از 1 گرم پروپیونیل ال کارنیتین دو بار در روز در بهبود عملکرد قلب نقش مثبتی دارد. مصرف مکمل ال کارنیتین عوارض ایجاد شده پس از حمله قلبی را کاهش می دهد.
برخی دیگر از مطالعات نشان داده اند که احتمال سکته قلبی در افراد مستعدی که روزانه 2 گرم ال کارنیتین استفاده می کردند کمتر از افرادی بود که از این مکمل  استفاده نمی کردند. 

خواص ال کارنیتین و نارسایی مزمن کلیه 

با توجه به اینکه کلیه محل اصلی تولید ال کارنیتین در بدن است هر گونه اختلال در عملکرد این ارگان باعث کمبود ال کارنیتین در بدن شده و استفاده از مکمل آن در حفظ عملکرد کلیه ضروری است. مطالعات اثرات مثبت مکمل ال کارنیتین در نارسایی مزمن کلیه را نشان داده اند. 

ال کارنیتین و چربی سوزی

همانطور که در بالا نیز گفته شده کارنیتین نوعی انتقال دهنده اسید های چرب به داخل میتوکندری سلول است و در تولید انرژی موثر        می باشد. مطالعات نتایج ضد و نقیضی از اثر مکمل ال کارنیتین در چربی سوزی و کاهش وزن نشان داده اند. 
برای اثر بخشی بیشتر بهتر است مکمل ال کارنیتین همراه با ورزش استفاده شود همچنین تجربه ثابت کرده است که مکمل ال کارنیتین در افراد چاقی که اضافه وزن زیادی دارند و به صورت منظم ورزش می کنند اثر گذاری بیشتری دارد.

ال کارنیتین و عملکرد مغز

برخی از مطالعات نشان داده اند که دریافت روزانه مکمل استیل ال کارنیتین روند کاهش عملکرد مغز مرتبط با آلزایمر و سایر بیماری های مربوط به مغز را کند می نماید. 

ال کارنیتین و بهبود عملکرد ورزشی 

ال کارنیتین به صورت غیر مستقیم در بهبود عملکرد ورزشی موثر است برخی از نقش های ال کارنیتین در بهبود عملکرد ورزشی عبارتند از :
•    بهبود ریکاوری
•    اکسیژن رسانی به عضلات 
•    بهبود استقامت 
•    کاهش کوفتگی و دردهای عضلانی

ال کارنیتین و سندروم خستگی مزمن 

کارنیتین نقش موثری در آزاد سازی انرژی دارد. معمولا افراد مبتلا به سندروم خستگی مزمن با کمبود کارنیتین مواجه هستند و استفاده از 1 گرم کارنیتین 3 بار در روز به مدت 8 هفته نقش موثری در بهبود علائم این سندروم دارد و بسیار کمک کننده است. 

فواید ال کارنیتین برای کبد چرب 

با توجه به نقش ال کارنیتین در اکسیداسیون اسیدهای چرب، این ماده مغذی می تواند در حفظ عملکرد کبد و کاهش توده چربی آن موثر باشد. 
استفاده از مکمل ال کارنیتین در بیماری کبد چرب با کاهش تجمع  چربی در کبد و کاهش سطح آنزیم های کبدی به کنترل کبد چرب کمک می کند.

ال کارنیتین و بهبود باروری

ال کارنیتین به عملکرد بهتر سلول های اسپرم کمک می نماید و در بهبود حرکت اسپرم موثر است. برخی از مطالعات نشان داده اند که استفاده روزانه از 4-3 گرم ال کارنیتین به مدت 4 ماه در مردان نابارور باعث افزایش حرکت اسپرم ها می شود.
برخی از مطالعات نشان داده اند که ال کارنیتین به افزایش قدرت باروری زنان نیز کمک می کند و در حفظ سلامت و کیفیت تخمک موثر است.

اثرات جانبی و عوارض  قرص ال کارنیتین برای مردان و زنان

قرص ال کارنیتین قرص ایمنی است و عوارض جانبی جدی ندارد در برخی افراد حساس ممکن است این مکمل باعث ناراحتی های گوارشی شود که در صورت تداوم علائم، مصرف مکمل باید متوقف شود. افراد دارای سابقه تشنج از مصرف این محصول خودداری نمایند و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید نباید مکمل ال کارنیتین را همزمان با داروی لووتیروکسین خود استفاده نمایند. 
همچنین به این نکته توجه داشته باشید که مصرف طولانی مدت و دوزهای بالا قرص ال کارنیتین باعث تغییر بوی عرق به بوی ماهی می شود. 
 برخی باورهای غلط در مورد عوارض قرص ال کارنیتین برای مردان و زنان وجود دارد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم 

ال کارنیتین و جوش صورت 

ال کارنیتین از ترکیب دو نوع اسید آمینه تشکیل شده است و در متابولیسم چربی ها نقش دارد و در کاهش چربی یا سبوم پوست موثر است مصرف قرص ال کارنیتین نه تنها باعث آکنه و جوش صورت نمی شود بلکه با کاهش تولید سبوم از بروز آکنه نیز جلوگیری می کند.

عوارض ال کارنیتین برای کبد 

مصرف قرص ال کارنیتین نه تنها عوارضی برای کبد ندارد بلکه به سلامت سلول های کبدی کمک می کند و درمان موثری برای بیماری های کبدی نظیر کبد چرب و سیروز می باشد. 

ال کارنیتین و ریزش مو 

قرص ال کارنیتین نه تنها  باعث ریزش مو نمی شود بلکه برخی از مطالعات نشان داده اند که ال کارنیتین رشد موها را نیز تحریک می کند و حتی از آن در تهیه سرم های تقویت کننده رویش مو استفاده می شود. 

 

کلام آخر 

ال کارنیتین چیست؟  نوعی مکمل غذایی است که در آزاد سازی انرژی از اسیدهای چرب نقش دارد . این مکمل در افزایش سرعت چربی سوزی، بهبود عملکرد ورزشی، سلامت قلب و عروق، درمان کبد چرب، بهبود قدرت باروری، سلامت سلول های مغزی و .... موثر است. مکمل ال کارنیتین  یک مکمل ایمن است و برای افراد سالم عارضه ای ندارد.


 


منابع :

ارسال نظر

موبایل :
نام و نام خانوادگی:*
پرسش مورد نظرتان را وارد نمایید : *

 فرزانه نانکلی ۱۴۰۲/۸/۲۷

ال کارنیتین کدام موردش بهتر است مایع یا پودر ش یا قرص کدام یکی بهتر عملکرد دارد برای چربی سوزی

پاسخ کارن :

با سلام وقت بخیر 

دوست عزیز فرقی ندارد نکته ای که در مصرف مکمل ال کارنیتین برای چربی سوزی مهم است این است که حتما همراه با ورزش مصرف شود تا برایتان اثر بخش باشد 

موفق و سلامت باشید